Внесок українців у перемогу в Другій світовій: розповідають історики (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Понад 6 млн українців воювали в лавах Червоної Армії під час Другої світової війни. На фронтах від Атлантики до Тихого океану, від Норвегії до Єгипту близько 250 тис. українців протистояли німецькій армії у складі збройних сил союзників по антигітлерівській коаліції — США, Британії, Франції та інших держав. Понад 2,5 млн українців нагородили радянськими та західними орденами і медалями. Внесок українців у перемогу над нацизмом оцінили в Організації Об’єднаних Націй. Україна — одна з країн-засновниць ООН, повідомляє FREEДОМ.

Тричі Героя Радянського Союзу Івана Кожедуба називають найрезультативнішим асом в авіації антигітлерівської коаліції за весь час Другої світової війни. На його рахунку — 64 повітряні перемоги. Народився Кожедуб у селі Ображіївка, тепер це Сумська область.

Кожедуб — серед 2102 українців, яких нагородили найвищим ступенем відзнаки — “Золотою Зіркою Героя Радянського Союзу”.

Українська РСР була другою за представництвом у радянських Збройних силах. Українцями були сім командувачів фронтами й арміями, 200 генералів, понад 6 млн офіцерів, сержантів і солдатів.

“На завершальному етапі війни, це 1944-45 роки, приблизно 50% особового складу фронтів радянської армії, що наступають, — це українці. Відповідно, вони беруть участь у всіх вирішальних і основних операціях цього періоду. Українці були серед тих, хто визволяв концтабір “Аушвіц” і серед тих, хто підіймав прапор перемоги над рейхстагом. Ми знаємо ім’я цього офіцера — Олексій Берест”, — розповіла заступниця директора Національного музею історії України у Другій світовій війні Людмила Рибченко.

Берлінська операція, яка закінчилася капітуляцією Німеччини, за оцінками істориків, є ключовою та однією з наймасштабніших у Другій світовій війні. Вона здійснювалася силами Першого Білоруського та Першого Українського фронтів.

250 тис. українців воювали в арміях союзників — Великої Британії, Польщі, Франції, США. На легендарному фото “Встановлення прапора над Іодзімою” п’ять американських піхотинців і один моряк ставлять над японським островом американський прапор. Старший за званням серед прапороносців — сержант українського походження Майкл Стренк. Українці відзначилися в Битві під Монте-Кассіно, в результаті якої було здобуто важливу перемогу — антигітлерівська коаліція звільнила Рим.

“Перший бункер в обороні Монте-Кассіно захопив саме українець — Михайло Паньковець — виходець із селища Погорілівка Рівненської області. У битві при Монте-Кассіно армія генерала Андерса втратила близько тисячі військовослужбовців, серед них ми виокремлюємо близько сотні українців”, — повідомив кандидат історичних наук Тарас Пилипович.

Обороняючи свою землю, українці в протистоянні з окупантами виявили стійкість і мужність, часто — ціною власного життя. Україна втратила у Другій світовій війні до 10 млн осіб. Одним із них був Петро Мовчан — мешканець села Строкова Київської області. Він загинув 1943 року під час битви за Дніпро.

“Із села взяли поповнення: молодих хлопців і його. За межами села їм наказали стримувати атаку німецьких танків. Кулемет був у нього одного, він сказав своїм односельцям стати за ним — він їх прикривав. Він розумів, що в них немає військового досвіду. Він же вже воював у 1941-му, вміє стріляти. Він вийшов уперед із кулеметом, із кулеметом проти німецьких танків — це безнадійна ситуація. Його просто розчавили тим танком. Деякі ж із його односельців змогли врятуватися”, — розповіла заступниця директора Національного музею історії України у Другій світовій війні Людмила Рибченко.

Українці боролися з нацизмом не лише на фронті. На території окупованої на той час країни розгорнувся один із найзначніших рухів опору.

“На території України існувало кілька рухів опору. Це був більшовицький рух опору, який ми знаємо як рух партизан-підпільників. Це був національно-визвольний рух опору, який ми знаємо, як боротьба української повстанської армії. Були й інші рухи опору”, — повідомила Рибченко.

Історики впевнені, боротьба із загарбниками в українців у крові. Територія України завжди викликала інтерес імперій і бажання її підкорити. Вікове протистояння окупантам залишило свій слід.

Читайте також: Одна на всіх: Росія намагається привласнити перемогу у Другій світовій війні, але їй це не вдається (ВІДЕО)

Прямий ефір