Немає такої інформації, яку російські пропагандисти не спробували б використовувати проти України, проти української армії, проти українського керівництва. Здебільшого вона спрямована на те, щоб демотивувати українців та розколоти дружні та партнерські відносини з країнами, які допомагають Україні. Про це сказав співзасновник проєкту StopFake Руслан Дейниченко в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Він зазначив, що протягом останнього тижня на одне з перших місць із розкручування російською пропагандою вийшла тема про нібито “примусову мобілізацію” в Україні. З одного боку, це віддзеркалення ситуації в самій Росії.
“Щоб погасити якусь негативну реакцію населення в Росії, вони завжди роблять дзеркальні вкидання: в Україні, дивіться, яка примусова мобілізація, а у нас все добре з цим”, — пояснює Дейниченко.
З іншого боку, на думку експерта, це є спроба демотивувати громадян України.
“Російська пропаганда, і не тільки, до речі, російська, коли починає говорити про мобілізацію в Україні, завжди пов’язує питання про те, що це означає, що є дуже великі жертви, і українська армія зазнає поразки на фронті. Якісь інші негативні теми підхоплює і намагається переконати населення в тому, що безперспективно чинити опір”, — коментує співзасновник проєкту StopFake.
Сюди ж гість ефіру відносить фейки про “примусову мобілізацію” за кордоном.
“Вони спрямовані на те, щоб українці боялися ставати на консульський облік у посольствах. Вони боятимуться повертатися… Намагатимуться вивезти свої сім’ї або своїх родичів. Тобто саме на це спрямовані зусилля російської пропагандистської машини”, — зазначає Дейниченко.
Ще один наратив російських пропагандистів, на який звертає увагу експерт, про “необхідність захисту” від Заходу Ірану або Північної Кореї. Дейниченко не вважає, що це спроба переключити увагу російської аудиторії з України на інші теми.
“Вони посилають натяки, насамперед Сполученим Штатам і тим країнам, які нас підтримують, що Росія може створити проблеми і Сполученим Штатам, і Туреччині, й іншим країнам, які дуже завзято допомагатимуть Україні”, — пояснює гість ефіру.
На його думку, зусилля роспропаганди й надалі будуть спрямовані на те, щоб зіпсувати відносини України з тими країнами, які її найбільше підтримують.
“Я думаю, що ми й надалі бачитимемо зусилля для того, щоб посварити нас насамперед із нашими найближчими друзями: країнами Балтії, Польщею, Великою Британією, Сполученими Штатами”, — прогнозує експерт.
За його словами, до пасток російської пропаганди потрапляють навіть цілком обізнані люди.
“Навіть Ілон Маск попався на панічні публікації і у своєму Twitter одному з користувачів підіграв. Коли цей користувач написав про те, що українців нібито будуть примусово депортувати з європейських країн, Маск поставив кілька знаків оклику, мовляв тема важлива. У коментарях йому пояснили, що це фейк, це вкидання російської пропаганди. Він відповів, що взяв до уваги. Але навіть такі люди як Ілон Маск потрапляють до таких пасток, розставлених російською пропагандою, на жаль”, — зазначив Руслан Дейниченко.
Протидією цьому з боку України співзасновник проєкту StopFake бачить чітку та швидку реакцію суспільства та урядових структур на подібні вкидання.
“Мені здається, що у багатьох випадках, практично у всіх випадках, коли проводились якісь дезінформаційні кампанії проти України, Україна дуже чітко та адекватно реагувала, і нам вдавалося мінімізувати шкоду від цих вкидань. Я сподіваюся, що і в цьому випадку, і в усіх наступних наша спільна робота, я маю на увазі і громадянське суспільство, і урядові структури, і наших західних партнерів, буде настільки ж успішна і ефективна і не дасть жодного шансу ворогові”, — наголосив Руслан Дейниченко.
Читайте також: Лояльність до Кремля Будапешт намагається виправдати занепокоєнням долею закарпатських угорців — оцінка співзасновника StopFake