Росія щодня скоює злочини щодо українських дітей. Внаслідок ракетного удару по селу Гроза в Харківській області загинула 51 людина, зокрема дитина 2017 року народження, повідомили в Державній службі України з надзвичайних ситуацій. Від початку повномасштабної війни РФ проти України окупанти вбили 505 українських дітей. Ще десятки тисяч насильно депортували на свою територію. Подробиці — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
Україні вже вдалося ідентифікувати понад 19,5 тис. дітей, яких незаконно депортувала Москва. Реальна ж кількість — у рази більша, вважають в Офісі омбудсмена України.
Маленьких українців відвозять у спеціальні центри на території Російської Федерації або на тимчасово окупованих російською армією територіях. Там із ними проводять пропагандистську роботу, а підлітків починають готувати до армії.
Так, у тимчасово окупованому Росією Криму відкрили спеціальний центр “Авангард”, у якому розмістили понад 100 учнів 9-11 класів. Їх навчають основ військової справи.
“Поширенням пропаганди, пов’язаної з війною, російські окупанти намагаються стерти в наших дітях українську ідентичність, розірвати їхній зв’язок із рідною країною… Мілітаризація Росією освіти та нав’язування своєї ідеології дітям на тимчасово окупованих територіях України є воєнним злочином згідно з міжнародним гуманітарним правом!”, — заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Російська влада спеціально ускладнює процес пошуку викрадених дітей — змінює дані в документах, або просто віддає їх на усиновлення росіянам. При цьому часто у дитини залишаються батьки або члени родини в Україні. Наразі зафіксовано вже 386 подібних випадків.
Проте Україні вдається повертати дітей додому. Напередодні команда Save Ukraine повернула ще 19 маленьких українців. Київ створив спеціальну інфраструктуру для реабілітації дітей після повернення.
“Ми допомагаємо кожній такій дитині. Це може бути психологічна, медична допомога та влаштування до навчального закладу, а також матеріальна допомога, забезпечення соціальним житлом після повернення. По суті, все, що необхідно. Складається індивідуальний план супроводу дитини або сім’ї, який здійснюватиметься під керівництвом куратора. І разом із громадськими, міжнародними організаціями, державними органами ми забезпечуємо все необхідне, щоб така дитина чи сім’я почувалися комфортно вдома”, — розповіла керівниця Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду за дітьми Ірина Тулякова.
Системна робота з цього питання на державному рівні заблокована Росією. Так, уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що Москва не передала списків депортованих дітей, хоча публічно відзвітувала про це.
Київ намагається домогтися від міжнародних організацій і союзників більшого тиску на Російську Федерацію. Насильницька депортація українських дітей стала однією з головних тем на конференції ОБСЄ у Варшаві.
“Російська Федерація мріє про те, що кожну дитину повертатимуть за участю офісу Марії Львової-Бєлової для того, щоб просто тиснути на цих законних представників і на самих дітей. Але ми говоримо про те, що потрібен юридичний механізм, де права дитини і права законних представників порушуватися не будуть. І тому Україна з таким меседжем виходить на міжнародну арену, а неурядові організації її підтримують”, — акцентувала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.
Допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому можете і ви. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України і володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” @ia_tuut, або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Читайте також: За одну вкрадену українську дитину росіяни отримують тисячі доларів, — Рашевська
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.