Візити спецпредставника Китаю до України і РФ — це початок “човникової місії”, — оцінка Фесенка

Лі Хуей. Фото: ukrinform.ua

Китай явно прагне бути активнішим у пошуках мирного врегулювання нинішньої війни Росії проти України. Важливо, що Пекін поступово включається в “гру”. Нехай краще Китай намагається бути мирним посередником, ніж він буде на боці Росії. Таку думку сьогодні, 15 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.

“Очікують приїзду до Києва, а потім і до інших європейських столиць, спецпредставника Китаю. Очікувати якихось конкретних результатів не варто, ще рано. Але це початок, як це називають у дипломатії, “човникової місії”. Китайський спецпредставник їздитиме між Києвом і Москвою. Поїздки в європейські столиці — для розуміння ситуації в Європі, хто і як реагує на війну між Росією та Україною, як підтримують Україну, наскільки готові підтримати посередницькі зусилля Китаю”, — сказав він.

У цьому плані, за словами політолога, для України активність Китаю швидше позитивна. Але разом із цим не варто очікувати якихось швидких результатів.

“Я думаю, що кілька таких “човникових місій” знадобляться між Києвом і Москвою, між різними європейськими столицями, щоб прояснилися якісь перспективи, будуть результати чи ні. З принципових питань, зокрема щодо статусу окупованих територій, між Україною і Росією компромісу бути не може. Це треба чітко розуміти. Але Китай, мабуть, натхненний тим, що йому на Близькому Сході вдалося проявити успішно свої посередницькі зусилля, тепер вони намагаються це зробити і в Європі. Для них це ще й посилення їхньої позиції на Європейському континенті”, — висловив думку Фесенко.

Але, зауважив він, треба робити поправку на специфіку Китаю — він діятиме лише у своїх інтересах.

“Ще є низка непрямих ознак, які свідчать, що в Пекіні, досить імовірно, не дуже задоволені позицією Москви. І, можливо, Путін виконав далеко не всі обіцянки, які давав Сі Цзіньпіну під час візиту китайського лідера до Москви. Може, Китай такі демарші і вчинив спеціально, щоб показати Москві своє невдоволення”, — додав Фесенко.

Китай у своїй дипломатії часто використовує багатовекторність.

“У Москві говорять те, що хочуть почути в Москві. У Києві, скоріше те, що приємно Києву. Тільки щодо США вони демонструють жорсткість. Ситуація матиме такий вигляд: нинішній візит — це, швидше, зондаж, прелюдія. Треба зібрати інформацію про позицію Києва, Франції… Збір інформації, оцінювання позицій”, — каже політолог.

Він пояснив, що для цієї місії обрали колишнього посла Китаю в Росії тому, що він добре знає всіх російських керівників, має особистий стосунок, розуміння, як себе поводить той чи інший керівник, чого від нього чекати, з ким треба контактувати, з ким розв’язувати питання. І він володіє російською мовою, що полегшить йому контакти не тільки в Москві, а й у Києві. Можна буде напряму вести діалог.

“Поки що це тільки початок, можливо, знадобитися не один, а кілька таких “човникових” турів між Києвом і Москвою з відвідуванням низки європейських столиць, після чого буде вже вимальовуватися якась конфігурація”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: Є величезна надія на візит спецпредставника КНР до України, — Добряк про особистість Лі Хуея

Нагадаємо, спецпредставник Китаю Лі Хуей планує відвідати Україну 16-17 травня. Як заявив американський політолог, директор міжнародної некомерційної організації “Євразійська демократична ініціатива” Пітер Залмаєв, на цей візит не варто покладати великих очікувань, оскільки Лі Хуей є русофілом і 10 років був послом у РФ.

Прямий ефір