Сьогодні, 4 травня, Нідерланди та Бельгія заявили про свою підтримку України, схвалили ідею надати Україні дорожню карту переходу на стандарти НАТО, підтримали українську формулу миру, а також домовилися посилювати санкційний тиск на Росію. Такі перші результати візиту президента України Володимира Зеленського до Нідерландів. Український лідер відвідав цю країну напередодні річниці визволення Європи від нацизму. Влада України зміцнює міжнародну антиросійську коаліцію для перемоги над новим агресором. Про це повідомляє спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Під час сьогоднішнього візиту глави Української держави до Нідерландів обговорювалися такі теми: передавання активів Росії Україні, постачання нових видів зброї, членство в НАТО і ЄС, суд над президентом Росії Володимиром Путіним. Дата візиту українського лідера особлива. 4 травня в Нідерландах — день пам’яті полеглих, а 5 травня — день визволення від німецької окупації.
За день до цього президент України брав участь у саміті Україна — Північна Європа, який був організований у Гельсінкі. Там Зеленський зустрівся з прем’єр-міністрами Фінляндії, Швеції, Данії та Ісландії. А за тиждень до цих зустрічей президент сам приймав в Україні прем’єр-міністерку Естонії Каю Каллас. Таким чином український лідер продовжує серію зустрічей із найближчими союзниками України.
Країни Північної Європи вирізняються своєю особливою підтримкою України і навіть мають свій власний формат усередині Північноатлантичного альянсу.
“Нідерланди захищають свободу, захищають верховенство закону і демократію, захищають Європу і наш спільний спосіб життя, життя вільних людей. Вільних не завдяки рабству когось іншого, а завдяки правам і повазі до кожного — це наша Європа”, — заявив Зеленський.
У Нідерландах український лідер зустрівся з прем’єр-міністром Марком Рютте та прем’єр-міністром Бельгії Александром де Кроо.
“Росія не може виграти цю війну, і вона має бути притягнута до відповідальності за всі злочини агресії та несправедливість, яку вона день у день заподіює народу України в цій жахливій війні”, — наголосив прем’єр-міністр Нідерландів.
Географія європейських поїздок українського президента не випадкова. Нідерланди посідають у ній особливе місце. Для цієї країни російська агресія почалася не 24 лютого 2022 року, а, як і для України, 2014 року, коли над Донецькою областю було збито рейс MH17. Тоді загинуло 298 осіб, з них більшість були громадянами Нідерландів. Усі ці роки уряд цієї країни робив усе можливе, щоб поіменно встановити всіх відповідальних і покарати їх.
У межах візиту президент України зустрівся з президентом Міжнародного кримінального суду Петром Хофманскі та секретарем суду Освальдо Завала Агілерою, і з представниками парламенту Нідерландів. У будівлі цього суду український президент теж говорив про відповідальність для головного винуватця смертей у Європі. Для президента Росії потрібно організувати трибунал такий самий, як для керівництва Німеччини після Другої світової війни.
“Ми всі хочемо бачити іншого Володимира тут, у Гаазі. Того, який заслуговує бути засудженим за ці злочинні дії, просто тут, у столиці міжнародного права. І я впевнений, що ми побачимо, як це станеться, коли ми переможемо. А ми переможемо”, — сказав Зеленський.
Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна через викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій. І поки президента Росії ще не доправили до будівлі суду і не заарештували, Нідерланди продовжують робити багато для перемоги України. Ця країна — одна з найактивніших членів так званої танкової коаліції. Вона бере активну участь у проєкті з ремонту та модернізації радянських танків і передавання їх Україні. Також Нідерланди мають намір передати Україні танки “Леопард 2” і не проти передачі літаків, але це питання має бути погоджено додатково.
“Щодо F-16 немає табу. Ми інтенсивно працюємо з нашими партнерами — Бельгією, Великою Британією, Данією, щоб певним чином підвести ці дебати до підсумку. Ми ще не закінчили. Це завжди дуже чутливо, як це було і раніше щодо “Леопардів 2″, самохідних гармат. Потрібен час, щоб досягти результату”, — повідомив Марк Рютте.
Прем’єр-міністр Бельгії теж підтверджує свою підтримку Україні. Він робить наголос на фінансовій складовій.
“Від початку війни служби Бельгії заморозили понад 180 млрд російських активів російського Центрального банку. Зараз ми вивчаємо, як можна було б використати відсотки від цих коштів, щоб підтримати військові зусилля України, а також підтримати відбудову України”, — поінформував Александр де Кроо.
У річницю визволення Європи від нацизму лідери Європи зустрічаються, щоб дати відсіч новому агресору.
Читайте також: “Ми хочемо бачити тут іншого Володимира”: Зеленський у Гаазі (ВІДЕО)