Візит спецпредставника КНР в Україну та країни Європи: про реальні цілі та очікування Китаю розповів експерт

Прапор Китаю. Фото: pixabay.com

Китай готовий до завершення війни Росії проти України, але не на тих умовах, які прийнятні для Києва. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.

Він вважає, що візит спецпредставника КНР Лі Хуея до Києва і країн Європи пов’язаний із бажанням Китаю з’ясувати позиції сторін і “визначити межі можливого”.

“Тобто почути ті межі, за які жодна зі сторін не вийде. Тому поки що це така, я б сказав, “пристрілка”. Є інформація про те, що взагалі з Києва начебто як Лі Хуей поїде спочатку до Варшави, а потім до Парижа і, ймовірно, до Берліна. Я б тут відзначив цікавий момент, якого нібито раніше, по суті, не було. Тому що раніше Китай, коли говорив з Європою, зазвичай обмежувався Берліном і Парижем. Те, що на порядку денному з’явилася Варшава, — це дуже знаковий момент. Це означає те, що Китай розуміє, що Польща відіграє дуже важливу роль, принаймні, у врегулюванні цього конфлікту, як вони називають. Але й загалом це змінює трошки конфігурацію, власне, значення Польщі як країни, яка стає, загалом, поряд із Берліном і Парижем, одним із ключових гравців, принаймні у східному напрямку”, — сказав Полегкий.

Він зазначив, що навряд чи варто очікувати від цього візиту якихось проривів. Експерт прогнозує, що Китай повернеться поки що до заяв і закликів до миру.

“Є цілком обґрунтована ймовірність того, що загалом Китай готовий до певного завершення цієї війни. Тому що тут є кілька факторів. З одного боку, Китаю й економічно невигідно затягування війни. По-друге, надії на те, що Росія відверне на себе всі зусилля Заходу і, по суті справи, буде підривати Захід у протистоянні з Китаєм, ніби відтягнувши на себе увагу, не сильно виправдовуються. Так, безумовно, це забирає і ресурси, і час. Але Захід демонструє єдність, Захід продовжує підтримувати Україну. І в цьому сенсі скоріше зараз уже для Китаю ця війна стає більшою проблемою, ніж це уявлялося, припустимо, рік тому. Тому так, Китай не проти завершити цю війну, але зберігши позиції Росії. І в цьому сенсі, на жаль, для нас це дуже поганий компроміс, який навряд чи може бути прийнятий”, — сказав Полегкий.

На його думку, візит до Варшави для Китаю — це спроба знизити ставки Берліна і Парижа, показати, що у КНР є можливості розмовляти і з іншими центрами впливу в Європі.

“Для Китаю загалом стратегічно важливо відтягнути Європу наскільки це можливо від впливу США, то так, це стратегічне завдання. Тут Китай буде грати, буде лавірувати, буде задіювати горизонтальні зв’язки, тобто і зв’язки з окремими країнами Євросоюзу, і з Євросоюзом загалом. Я думаю, що тут теж Китай хоче перевірити, наскільки Євросоюз готовий іти на загострення, бо нещодавно були заяви з боку Євросоюзу про те, що вони готові запровадити санкції проти тих китайських компаній, які постачатимуть, припустімо, певні товари в Росію. Я думаю, що Китай дуже цим спантеличений у тому сенсі, що вони не знають, наскільки ці загрози реальні”, — сказав експерт.

Він зазначив, що Європа теж дещо залежна від Китаю і не хоче розривати з ним зв’язки, але водночас ЄС теж демонструє певну принципову позицію.

“І тут для Китаю це і можливість з’ясувати ось ці межі можливого з боку Європи, Росії та України. Ну і зрозуміти, наскільки Китай може діяти в Європі, ну, в якихось межах можливого”, — сказав Полегкий.

За його словами, для Китаю війна РФ проти України — це один із невеликих чинників за значущістю в зовнішній політиці, тоді як ключовими є відносини зі США. При цьому навряд чи КНР вдасться зробити Європу своїм стратегічним союзником у протистоянні зі Сполученими Штатами.

Читайте також: До Києва приїхав спецпредставник Китаю: чого варто чекати Україні (ВІДЕО)

Нагадаємо, Лі Хуей — перший високопоставлений чиновник КНР, який відвідує Україну з початку повномасштабної російської агресії.

Прямий ефір