Візит Саллівана до Пекіна: чи варто очікувати змін у відносинах США і Китаю (ВІДЕО)

Джейк Салліван у Пекіні. Фото: x.com/jakesullivan46

Напруженість навколо Тайваню, Південно-Китайського моря і відносини з Росією — радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван завершив свій триденний візит до Пекіна. Як і очікувалося, істотного прогресу не досягнуто. Наостанок Салліван наголосив, що президент Джо Байден виступає за запобігання конфліктам і очікує на можливість поговорити з китайським лідером найближчими тижнями. У якому векторі розвиваються відносини Пекіна і Вашингтона — в матеріалі журналістів FREEДОМ.

Візит радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана охоплював весь перелік проблем між Пекіном і Вашингтоном. Відбувся він на тлі погіршення відносин між двома країнами через підтримку Китаєм Росії та торговельні суперечки.

Раніше США запровадили санкції проти майже 500 приватних осіб і компаній, серед яких і китайські фірми, що підтримують військову машину Кремля.

Зустріч Джейка Саллівана і глави китайської дипломатії Ван Ї відбувалася так званим “стратегічним каналом”, який було організовано в травні 2023-го для підтримки комунікації та створення ґрунту для майбутніх переговорів на вищому рівні. Цього разу Китай і США сконцентрувалися на імплементації домовленостей, ухвалених на саміті в Сан-Франциско в листопаді 2023 року.

“Президент Байден ясно дав зрозуміти, що він відданий відповідальному управлінню цими важливими відносинами. Сполучені Штати просували і будуть просувати свої інтереси і цінності, піклуватися про своїх друзів. І ми віримо, що суперництво з Китаєм не обов’язково має призводити до конфлікту або конфронтації. Головне — відповідальне управління за допомогою дипломатії”, — заявив Салліван.

Після візиту не слід очікувати якогось серйозного зрушення у відносинах двох країн, вважають експерти. Головне, на що вони звертають увагу, — підготовка до телефонної розмови між Байденом і Сі Цзіньпіном, яка має відбутися “найближчими тижнями”.

За словами аналітиків, адміністрація Байдена хоче зберегти рівні відносини з Китаєм до кінця його каденції.

“Якихось глобальних результатів і домовленостей між двома країнами звісно ми не очікували. З огляду на складні відносини між Сполученими Штатами та Китаєм, очікувати, що будуть якісь рішення проривні — звісно, ні. В адміністрації Байдена і навіть і в адміністрації Сі Цзінпіна є налаштованість на те, щоб стосунки між двома країнами не вийшли за рамки мирного співіснування”, — зазначила експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

Користуючись таким спокоєм в американсько-китайських відносинах, Пекін намагається просувати свої інтереси. КНР хоче продовжувати торгувати зі світом, але водночас зберігати економічну співпрацю з Москвою. Китай продовжує постачати Росії товари подвійного призначення і купує російську нафту у величезних обсягах.

На переговорах також порушувалося питання Тихоокеанського регіону, де Пекін теж має свої інтереси.

“Ситуація в регіоні і Тихого океану, і глобальної безпеки, з точки зору Пекіна, перебуває в стані хаотизації. Відповідно, Китай може отримати певні дивіденди від послаблення Заходу, як він це бачить. Тому нічого обіцяти, звісно, вони не будуть. А в ситуації війни Росії проти України Китай зацікавлений у збереженні ось такого процесу зниження ресурсних активів і Заходу, і Росії. РФ у такий спосіб стає ближчою до Китаю, а Захід слабшає і стає більш договороздатним”, — наголосив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

Під час зустрічі сторони обговорили також війну Росії проти України. Але, за словами Джейка Саллівана, жодної домовленості не було досягнуто. Пекін просуває так званий “мирний план”, розроблений спільно з Бразилією, який пропонує заморозити бойові дії на наявній лінії фронту.

За підсумками зустрічі Салліван нагадав, що Вашингтон дотримується принципу: “Нічого про Україну без України”.

Читайте також: США і Китай не змогли узгодити план припинення війни, розв’язаної Росією, — Салліван

Як повідомлялося раніше, метою візиту Саллівана до КНР було пом’якшення напруженості у відносинах між двома країнами.

Читайте також: Візит Джейка Саллівана до Китаю: про що хочуть домовитися Вашингтон та Пекін (ВІДЕО)

Прямий ефір