Візит Путіна до Пекіна покаже, чи дослухався Сі до аргументів Європи щодо війни в Україні — думка експерта

Флаги Европейского Союза и Китая. Фото: gettyimages.com

Після п’ятиденного турне Сі Цзіньпіна в Європу складно сказати, чи вдалося європейським лідерам схилити главу КНР до того, щоб він почав підштовхувати РФ до припинення війни в Україні. Про це сьогодні, 12 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM заявив доцент кафедри міжнародних відносин Національного університету Києво-Могилянської академії (НаУКМА), експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

За його словами, ще до приїзду Сі Цзіньпіна до Європи низка видань писали про те, що європейська сторона буде тиснути на главу КНР щодо питання співпраці з РФ і завершення війни в Україні.

“Я не прихильник слова “тиск”. Мені здається, на таку велику країну як Китай тиснути неможливо практично нікому. Швидше за все, можна вести мову про вплив. Тобто, Європа пропонує, що вона дасть обіцянку зберегти з Китаєм якісь стабільні та нормальні торговельні відносини, не робити їх різко жорсткішими. Але зі свого боку очікує від Китаю, що він впливатиме на РФ і підштовхуватиме її до припинення війни в Україні”, — зазначив експерт.

На його думку, чи погодився Китай на умови європейських лідерів, зараз сказати досить складно.

“Поки що дати однозначну відповідь на питання, чи погодився Китай на умови європейської сторони, досить складно. Чому? Тому що існує кілька взаємно суперечливих тенденцій. З одного боку ми бачимо жорсткіші умови торгівлі з Росією з боку Китаю — затримки з переказу грошей, суворіші перевірки, подорожчання вартості перевезень і товарів із Китаю в Росію тощо. Але ми не можемо поки дати однозначної відповіді, наскільки це довгострокові та серйозні заходи. З іншого — Китай публічно не визнає, що він здійснює якісь недружні дії щодо Росії”, — констатував Дмитро Єфремов.

Він вважає, що маркером того, чи прийняв пропозицію європейської сторони глава КНР, стане візит Путіна до Пекіна, який планується найближчим часом.

“За тим, як буде Сі приймати Путіна на своїй території, можна буде побічно оцінити, який висновок зробила китайська сторона з усіх своїх переговорів у Європі, і яку позицію в короткостроковій перспективі далі планує займати”, — резюмував експерт.

Читайте також: ЄС опинився перед складними зовнішніми викликами — як з боку Росії, так і Китаю, — Потапенко

Нагадаємо, раніше радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський заявив, що лідер Китаю Сі Цзіньпін під час свого турне до Європи зацікавив дружити з ним тих, хто ще вагається.

Прямий ефір