“Візит подяки” за зброю: Путін особисто потиснув руку Кім Чен Ину в КНДР — аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною

Путін вийшов із бункера і вирушив у турне. Російський диктатор відвідав Північну Корею, де знову став погрожувати Заходу. Але щось пішло не так і в мережі більше приділили уваги кульбітам Путіна з Кім Чен Ином і тому, як диктатори каталися на авто в оточенні своїх же фотографій і фотографів, які робили нові луб’яні знімки.

Існує й паралельна реальність — життя військовополонених — людей, життя яких склалося саме так через амбіції кремлівського диктатора. Чим росіяни зайняті в українському полоні? Як до них ставляться і чим годують? У розпорядженні телеканалу FREEДOM опинилися унікальні коментарі та відео з табору полонених росіян, які йшли вбивати українців.

Про все це — в аналізі ключових подій тижня в проєкті “Все так однозначно”.

Ведучий — Єгор Скорина.

Побачення двох диктаторів

Кім Чен Ин на повну скористався візитом Путіна для свого диктаторського шоу. Борці із Заходом проїхалися на “Мерседесі” Пхеньяном серед сотень своїх же портретів, тоді як російські пропагандисти серйозно стверджували, що вільнішої країни, ніж Північна Корея, годі й шукати. Звучить як анекдот, але ні. Це реальність.

Путін уперше за 23 роки був змушений вирушити до Північної Кореї з “візитом подяки” до Кім Чен Ина за зброю, яку Москва випрошує у КНДР для війни проти України. Путіну необхідно і далі втягувати Північну Корею у свої плани з дестабілізації світового порядку. А в ізольованому Пхеньяні з цієї події отримали максимум вигоди, адже в Північну Корею не часто приїжджають гості.

Столицю КНДР до приїзду російських делегатів перетворили на фотогалерею Кім Чен Ина і Путіна: сотні, а може, й тисячі фотографій диктаторів були розвішані буквально на кожному кроці.

Путін і Кім Чен Ин вирішили, що саме на німецькому автомобілі будуть обганяти західну економіку. Причому “Мерседес” був не звичайним, це — лімузин-кабріолет. Тож дах не заважав пересуватися диктаторам стоячи, як це часто роблять молодята. Багато росіян спостерігали за дією, яка відбувалася в Північній Кореї, по південнокорейському телевізору “Самсунг”. Або почули новину про турне Путіна з радіо у своєму південнокорейському автомобілі Hyundai або Daewoo.

У той час як Кім Чен Ин у присутності Путіна купався в оваціях громадян Північної Кореї, російські міністри потрапили в черговий скандал. Чиновники уряду РФ за цілий день перебували і спробували перепочити хвилинку-другу в залі засідання, але північнокорейський чиновник зажадав, щоб російські міністри залишили приміщення і штовхалися в задушливому коридорі, поки до зали не увійде лідер КНДР. Кадри ганебного інциденту потрапили в пряму трансляцію північнокорейських ЗМІ, передає видання The Moscow Times. Серед тих, кого вигнали в коридор, були Сергій Лавров і міністр оборони Андрій Білоусов.

Кремль щосили намагається зіставити свої заходи із Самітом миру

Це блазенство відбулося на тлі спроб Москви дискредитувати Саміт миру України, який пройшов 15-16 червня у Швейцарії. Нагадаємо, на саміті, який ініціював Київ, зібралися делегації сотень країн і організацій.

Через свій масштаб цю подію охрестили головним дипломатичним заходом літа у світі. Провідні західні союзники України були представлені на високому рівні. До Швейцарії особисто приїхали канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Еммануель Макрон, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президент Європейської ради Шарль Мішель, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішида, а також президенти і прем’єри багатьох інших країн. Президент Аргентини Хав’єр Мілей взагалі змінив свої плани, щоб відвідати Саміт миру. США представляла віцепрезидентка Камала Гарріс, а Туреччину, Угорщину та Італію — топдипломати країни.

Путін же вирушив до Північної Кореї, щоб подивитися, який вигляд матиме Росія за підсумками його правління. Російська пропаганда реально намагається дискредитувати Саміт, на якому були присутні найвидатніші люди світу в той момент, поки Путін з Кім Чен Ином катався на авто країною, в якій, за оцінкою Віденського інституту економіки, більше половини жителів перебуває за межею бідності. Під керівництвом Путіна країна теж все більше рухається до міжнародної ізоляції. Наприклад, варто згадати, що РФ виключили з “Великої вісімки”, що обмежило можливості Путіна впливати на глобальні події і сильно вдарило по іміджу Москви.

Або ж варто згадати хоча б Петербурзький так званий міжнародний економічний форум, який чомусь у Росії ще називають “міжнародним”. Нагадаю, цього року головними гостями на виступі Путіна стали лідери Болівії та Зімбабве, а також делегація “Талібану”, який поки що в самій Росії взагалі-то вважають забороненою терористичною організацією. Смішно серйозно називати цей захід “міжнародним”, з урахуванням ще й того, що форум не приніс Росії жодного нового контракту з іноземними компаніями.

Ось ще приклад: як змінилися спортивні заходи, в яких бере участь Росія. У Казані з 12 по 23 червня відбулися спортивні Ігри БРІКС. Для російської пропаганди — дуже важливий захід, адже там скрізь перемагає Росія. Однак близько чверті спортсменів представляють лише дві країни — Росія та Білорусь, яка також відсторонена від міжнародних турнірів.

Наприклад, “феноменального” результату на Іграх БРІКС, організованих Росією і названих “альтернативою Олімпіаді-2024”, досяг російський синхроніст Олександр Мальцев. У синхронному плаванні він переміг сам себе і завоював аж дві золоті медалі, адже в нього не було жодного суперника.

Інтереси КНДР у Росії — цілком недвозначні

Північна Корея, перебуваючи в глобальній ізоляції, тепер же користується такими проблемами Росії і сподівається виглянути з цієї ізоляції завдяки візиту Путіна, а також отримати нові технології. Росія, своєю чергою, зацікавлена в постачанні боєприпасів із КНДР, яких у Пхеньяна в надлишку. Ось тільки поїздка Путіна в Північну Корею стала ще однією ознакою ізоляції Росії.

Санкції проти Росії за агресію в Україні значно ускладнили економічне становище країни. Західні держави ізолювали Москву, і Путін змушений був шукати нових союзників. Але чи вдався б Путін до тісної співпраці з одним із найодіозніших ізгоїв планети, якби справи справді йшли добре?

Ба більше, співпраця з Північною Кореєю може призвести до додаткових санкцій проти Росії, що ще більше ускладнить економічну ситуацію Москви. Це створює порочне коло: що більше Путін звертається до ізольованих режимів, то більше санкцій та ізоляції він отримує у відповідь. Але Путін уже загнав себе в таку пастку і вибору особливо немає. Хапатися більше немає за кого.

Порівняння Саміту миру України та візиту Путіна до Північної Кореї чітко показує різницю Києва і Москви в питаннях міжнародної політики. Саміт миру, ініційований Києвом, проведений у Швейцарії, зібрав провідних світових лідерів, дипломатів і представників міжнародних організацій. А в той самий час Путін здійснив візит до Північної Кореї, що свідчить про інші пріоритети та підходи до зовнішньої політики. Ця подія стала частиною його зусиль з пошуку зброї, щоб продовжувати злочинну війну.

Північна Корея є однією з найбільш ізольованих країн світу, і її режим відомий порушеннями прав людини. Хоча й російська пропаганда намагається переконати аудиторію в іншому

Саміт миру України продемонстрував міжнародну підтримку Кива, тоді як турне Путіна до Пхеньяну підкреслило його політичну ізоляцію. Президент України зосередився на дипломатії та мирних рішеннях, тоді як Путін обрав військову співпрацю з державою-ізгоєм. Україна зміцнила свої позиції на світовій арені як країна, що прагне миру та стабільності, тоді як Москва шукає підтримки в режимів із, м’яко кажучи, паршивою репутацією.

Як пише видання The Telegraph, той факт, що обидва режими визнали за необхідне згуртуватися на захист один одного, свідчить про їхню фундаментальну слабкість. Адже співпраця між Москвою і Пхеньяном була налагоджена з відчаю. Попри всю браваду Путіна щодо прогресу, якого, за його словами, нібито досягають його війська в Україні, правда полягає в тому, що росіяни зазнали катастрофічних втрат.

Чому умови утримання російських і українських військових такі різні?

Пропаганда РФ старанно уникає обговорення своїх військовополонених, прагнучи приховати справжні масштаби втрат і створити ілюзію непереможної армії. Полонені не вписуються в цей образ, тому їхні долі залишаються в тіні. Російська влада приховує інформацію про своїх полонених солдатів, тому росіяни дедалі частіше звертаються до українців, щоб дізнатися долю своїх родичів. Так, росіяни запитують в українців про тих, хто прийшов цих українців убивати…

Але, на відміну від Росії, Україна дотримується Женевської конвенції. Журналіст телеканалу FREEДOM Микита Скобліков підготував унікальний матеріал про життя в таборі російських військовополонених.

Їх регулярно годують. Їм дають оплачувану роботу. У них є вільний час. На території табору, розповідає Микита, є футбольне поле, бібліотека і телевізор. Військовополонені самі готують їжу, і частину продуктів вирощують самостійно. Наприклад, огірки, помідори та буряк. Також у таборі є лазня, пральня і каплиця. Давайте послухаємо, що про побут у таборі говорить сам російський полонений.

Українці, які повертаються з російського полону, виглядають зовсім інакше.

Один з останніх доказів цього опублікували представники проєкту “Хочу жити”, який опікується питаннями військовополонених. На цих страшних фото — українець Роман після двох років перебування в російському полоні: на ньому одна шкіра та кістки. І це при тому, що він — не військовий, а лише колишній контролер з охорони Чорнобильської атомної електростанції.

Роман Горилик після двох років у російському полоні. Фото: hochuzhit.com

“Стан Романа та інших українських військовополонених викликає жах і асоціації з найтемнішими сторінками історії людства — нацистськими концентраційними таборами смерті. За весь час перебування в полоні Романа та інших 74 військовополонених українців, повернутих за обміном, жодного разу не відвідували спостерігачі Міжнародного Комітету Червоного Хреста”, — йдеться в повідомленні.

“Перший так званий скринінг — неофіційна розмова з військовополоненими, які зараз повертаються, показує, що до 90% наших людей страждають від різних видів катувань, нелюдського поводження, фізичного, в тому числі сексуального, і ментального насильства”, — розповів генеральний прокурор України Андрій Костін.

Але полонені росіяни в Україні не позбавлені зв’язку з рідними. Це можуть підтвердити самі родичі полонених. А також, до них допускають представників Міжнародного Червоного Хреста, вони можуть отримувати посилки і грошові перекази, працювати і відпочивати. Самі російські військовослужбовці зізнаються, що не розраховували на таке ставлення, бо їхні командири залякували історіями про ЗСУ, щоб ті швидше наклали на себе руки, аніж потрапили в полон.

Російські військовослужбовці зізнаються, що не розраховували на таке ставлення в українському полоні. Командири їм навіювали, що здаватися Збройним силам України (ЗСУ) не можна і лякали тортурами.

“Була істерика, коли взяли в полон. Після бомбардування ще контузія була… Спочатку нічого не розумів, уже коли прийшов до тями, пояснили, куди потрапив; хлопці поставилися з розумінням, не били, поговорили, заспокоїли. Далі замотали руки, очі й передали іншим хлопцям”, — розповідає російський військовослужбовець Сергій Аніков.

В інтерв’ю телеканалу FREEДОМ росіяни багато розповідають про брехню свого військового керівництва. Комусь обіцяли посаду ремонтника, але відправили копати окопи, а когось послали на черговий “м’ясний штурм”, хоча до цього гарантували місце водія.

“Усю роту за тиждень “розмотало”, залишилося 8 осіб. І всіх водіїв зібрали в купу, додали 5 мобілізованих і відправили дві групи, третю я не бачив… Кажуть: “Ми своїх не кидаємо”. А там гори трупів уже, їх ніхто не забирає, просто в землі лежать закопані, їх засипають, засипають, засипають і ніхто їх не забирає”, — згадує російський військовослужбовець Іван Булгаков.

Так, скептики скажуть, що полоненого солдата можна змусити сказати на камеру що завгодно. І матимуть рацію. Але хіба можна змусити військового виглядати нормально після знущань? Питання риторичне. Про що ж говорять росіяни в полоні? Здебільшого скаржаться на російське керівництво. Кажуть, що їх обдурили свої ж.

Росія любить розповідати казки про те, що воює в Україні нібито проти цілого НАТО, а військові їм трапляються мало не всі темношкірі. Водночас Москва не тільки випрошує у Північної Кореї зброю, а й активно вербує найманців із різних країн, таких як Непал.

Телебачення обіцяло росіянам взяття Харкова. Але в реальності росіяни отримали м’ясорубку в Харківській області. Зараз все частіше з’являються новини про російських полонених на Харківському напрямку. Частина російських підрозділів виявилася заблокованою Силами оборони України. Багато російських окупантів через складну ситуацію почали здаватися в полон. Як пише видання Forbes, на Харківському напрямку українські війська нещодавно оточили близько 400 росіян. 30 із них змогли здатися в полон.

На шляху до своїх імперських амбіцій Путін кидає напризволяще навіть росіян, хоч вони нібито і “свої”. Україна демонструє людяне поводження з полоненими, дотримуючись усіх міжнародних норм і стандартів. А міжнародна спільнота має продовжувати тиск на Росію, щоб забезпечити гідне поводження з військовополоненими та прискорити процеси обміну.

Попередні випуски “Все так однозначно”:

Прямий ефір