Візит міністра оборони РФ в КНДР: перспективи військової співпраці двох країн обговорюємо з експертами

Володимир Путін та Сергій Шойгу. Фото: gettyimages.com

Керівництво Російської Федерації в умовах загальної ізоляції шукає будь-які контакти для співпраці з іншими державами-ізгоями. Однією з країн, з якою у Росії зберігаються більш-менш нормальні відносини, є Північна Корея, якою править диктатор Кім Чен Ин.

Саме в цю країну нещодавно попрямував міністр оборони РФ Сергій Шойгу, щоб нібито взяти участь в якихось урочистих заходах, присвячених 70-річчю закінчення корейської війни, що розділила півострів на дві частини.

Водночас дехто вважає, що візит Шойгу в КНДР пов’язаний із поставками зброї, якої в РФ катастрофічно не вистачає, а також зі спробами налагодити зв’язок із потенційними союзниками.

У пошуках зброї

Як заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі, Сергій Шойгу відвідав Північну Корею на тлі труднощів із придбанням озброєнь, з якими зіткнулася Росія, передає “Голос Америки”.

“Путін звертається до інших країн за допомогою і підтримкою у веденні війни в Україні. І це, як ми знаємо, включає в себе деякі контакти з Північною Кореєю”, — заявив Кірбі.

За його словами, КНДР підтримує РФ у війні проти України і постачає зброю, включно з ракетами і снарядами.

Політтехнолог Михайло Шейтельман також вважає, що в КНДР глава Міноборони РФ хоче отримати снаряди для російської армії.

“Шойгу намагається напевно отримати чергову партію артилерійських снарядів. Але у корейців їх теж навряд чи занадто багато, і вирішується це в Пекіні, а не в Північній Кореї”, — сказав Шейтельман.

Зі свого боку, військовий оглядач, колишній речник Генерального штабу Збройних сил України Владислав Селезньов зазначив, що візит Шойгу до КНДР — дуже знаковий.

“Безумовно, військовий потенціал Північної Кореї не настільки великий, але, тим не менш, якусь кількість боєприпасів, думаю, Сергій Шойгу зможе отримати. І раніше фіксувалася інформація про те, що снаряди з ієрогліфами росіяни використовували, а деякі з них потрапляли до рук українських Сил оборони в результаті наших контрнаступальних заходів. Путін шукає будь-які можливості, щоб продовжувати “СВО” тому, що російський оборонно-промисловий комплекс не за всіма позиціями здатен зараз забезпечити всі потреби російської окупаційної армії”, — повідомив Селезньов.

Читайте також: Навіщо Шойгу поїхав до КНДР — розбір політтехнолога

Розбір експертів

Про те, навіщо Сергій Шойгу їздив до КНДР, про політичну схожість режимів Росії та Північної Кореї в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства;
  • Наталія Плаксієнко-Бутирська, експертка з питань Східної Азії, магістр зовнішньої політики;
  • Давид Шарп, військовий оглядач;
  • Олексій Гетьман, військовий експерт і майор запасу ЗСУ;
  • Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

ВІТАЛІЙ КУЛИК: Візит Шойгу — частина північнокорейської пропаганди

— Це була якраз одна з вимог північнокорейської сторони — візит високого гостя. І насамперед, вони просили якраз військового представника.

Це символічно для Північної Кореї, оскільки 70-річчя так званої “перемоги” в Корейській війні – це знакова подія в сучасній північнокорейській міфології. У цій міфології присутній і вплив, і заслуга Радянського Союзу. Тому Шойгу і російська делегація – частина північнокорейської внутрішньополітичної пропаганди.

Але водночас, я згоден з тим, що в Пхеньяні хотіли б укласти вигідну угоду, їм потрібні поставки і нафти, і зерна. Їм потрібна можливість виїзду північнокорейських робітників на заробітки і отримання зарплати у валюті в Росії. Їм потрібні обхід від санкцій і допомога Росії.

У цьому питанні їм потрібен перегляд Росією позиції в ООН і в інших організаціях, щодо санкційного режиму, який є, покладений на Північну Корею. І також вони б хотіли, щоб Росія взяла участь у модернізації їхніх збройних сил, тому що північнокорейські збройні сили потребують цієї модернізації.

Вони потребують високоточної зброї, вони потребують авіації, побудови, заміни і модернізації моторів, які стоять на військових машинах у Північній Кореї, і в обмін хотіли б. Можливо, запропонують або вже домовилися про постачання боєприпасів, про які пише бункер.

Але я б не перебільшував би кількість можливих поставок Північною Кореєю. Так, є достатня кількість цих боєприпасів, але, по-перше, якість їх бажає кращого

Ходили чутки про постачання стрілецької зброї, патронів для радянської зброї. Але це більше чутки, ніж факти. Також ходили чутки про постачання якихось комплектів або частин для бойових машин, але поки що немає підтверджених фактів про те, що це північнокорейські зразки.

Нагадаю, що 95% зовнішньоекономічної діяльності Північної Кореї припадають на Китай і тільки 3% на Російську Федерацію. Ці відсотки не зросли за ці півтора року.

За час великої війни в Україні Північна Корея не наростила ні імпорту, ні експорту, поки що спостерігається інерційне підвищення в торгівлі, пов’язане зі зміною ринків. Північна Корея не має такого ресурсу, тому що Росія все-таки намагається взаємодіяти з Китаєм щодо спільної лінії поведінки з КНДР.

Так, якийсь невеликий коридор можливостей є для окремої гри, але незначний. Контрольний пакет, головна “золота акція” або повний пакет акцій є у Пекіна, але не у Москви. Москва хотіла б розширити свою участь, але поки що цього не спостерігається.

НАТАЛЬЯ ПЛАКСІЄНКО-БУТИРСЬКА: Шойгу їздив до КНДР не тільки за зброєю

— Насправді, нам тільки залишається здогадуватися, які причини візиту (Шойгу в КНДР). Тому що, з одного боку, ми чуємо і читаємо якісь дані розвідки про те, що все-таки снарядний голод періодично в Росії виникає, і до кінця Росія не може заповнити ці свої запаси. Це інформація, яку ми отримуємо.

А Північна Корея — це країна, яка перебуває з 1953 року в стані війни, з 1950 вона вела війну, і за цей час накопичилися великі склади зброї, особливо артилерії. Тому що довгий час на кордоні з Південною Кореєю як стримувальна сила стояла артилерія.

Зараз це ще поповнилося можливостями ядерного стримування. Але і плюс радянський час — СРСР дуже серйозно допомагав не тільки розвивати збройову сферу і збройову промисловість, а й також надавав різні види зброї. Відповідно, з одного боку, є багато можливостей, які лежать на складах.

З іншого боку, ця зброя сумісна з російськими і з колишніми радянськими всіма системами. І тому ми, звичайно, припускаємо, що таке питання порушували.

Але насправді в Північній Кореї розташоване посольство Росії. Незважаючи на те, що дипломатичні місії інших країн залишили Пхеньян, тому що Північна Корея – складна країна, і в неї загалом складні дипломатичні відносини з різними країнами, і стабільність там слабка. Але російське представництво там тримається, і утримує дуже немаленький штат людей, які тривалий час ще з радянських часів перебувають саме в цій країні.

І в них є і зв’язки хороші в керівництві країни, і знання щодо того, що відбувається і що є, тому що цей багаж ще дістався їм у радянські часи. Зокрема, посол Росії провів у країні загалом 27 років. І тому розмови про допомогу Північній Кореї і, зокрема, домовленості про зброю, напевно, йдуть не для загального огляду.

Тобто, якби Шойгу тільки поїхав за зброєю — це дуже відкрито для світу. А Росії все-таки хочеться показувати і для міжнародного суспільства, що вона сама з усім справляється, самодостатня, але і для внутрішньої своєї аудиторії теж.

Тому, це було б дуже просто пояснювати, що тільки за зброєю. І очевидно, що між цими країнами на сьогоднішній день є ще більша зацікавленість у своїй співпраці на дипломатичному і на політичному рівні.

ДАВІД ШАРП: У Північної Кореї великі запаси озброєння

— Сам по собі візит дуже неординарного міністра оборони Росії до Північної Кореї Шойгу з такого приводу, як 70-річчя так званої “перемоги у війні”, — це привід, через який російські міністри оборони і гості такого рангу до Кореї не приїжджають.

Подія абсолютно не рядова. Росія дуже — це не припущення, це факт — потребує широкого переліку боєприпасів. Доказ тому — різке зниження російськими військовими кількості використовуваних боєприпасів на фронті, ліміт на них, закупівлі в Ірані. І ті ж самі покупки в Північній Кореї, що вже мали місце.

Реальну інформацію, я думаю, якщо буде зброя, нам нададуть американці, як було з Іраном та інші розвідки.

Корея – країна супер-мілітаризована. Вона протягом довгих років покладалася на власні ресурси, готувалася до війни і виробила величезну кількість боєприпасів, насамперед ось цих так званих радянських калібрів.

Припустити, що у них запаси великі, це не буде нелогічним. І те, що вони можуть виробляти досить чимало того, що потрібно Росії — це основа основ.

Росії потрібна і техніка, і бронетехніка, і бронемашини, бронетранспортери, танки і артилерія. У Росії стало і набагато менше. Росія тягне зі зберігання всякого роду мотлох.

З приводу бронемашин, бронетранспортерів і танків у мене деякі сумніви. Корея, звичайно, може їх поставити, але суто радянські моделі.

Артилерія, копії радянських гармат, сама радянська гармата, власні розробки під радянські калібри – це теж може цікавити Росію, яка зазнала великих втрат і зіткнулася з певним дефіцитом на лінії фронту.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: У РФ не вистачає живої сили

— Ми точно не знаємо, що саме поїхав просити Шойгу у Північної Кореї. Але на пропагандистських каналах росіян, де обговорюють поїздку міністра оборони РФ у КНДР, розповідали, що, він проситиме насамперед снаряди.

Навіщо РФ просить снаряди у Північної Кореї, а не виробляє їх сама, пропагандисти пояснюють тим, що Росія може, але просто ще не перейшла на військові рейки повністю.

Це будуть, найімовірніше, міни для 82-мм і 120-мм мінометів. артилерійські снаряди радянських калібрів — 122-мм і 152-мм, ракети для РСЗВ “Град”.

Думаю, у росіян мін для мінування своїх позицій уже не вистачає.

Ще була розмова, що Шойгу просить у Північної Кореї металеві каски і бронежилети.

Думаю, що Кім Чен Ин не дасть своїх людей РФ, щоб вони воювали проти України. Не тому, що йому шкода людей, там ніхто нікого не шкодує — він сам любить з кулеметів розстрілювати людей, які йому були родичами, але потім почали вести боротьбу за владу.

Просто Північна Корея перебуває в повній ізоляції, люди там живуть у такому вигаданому світі, і якщо просто випустити цих людей навіть на лінію фронту до нас, то вони побачать, як живуть люди в цивілізованих країнах. У них буде моральний шок для початку, а потім незрозуміло, куди вони почнуть стріляти.

Але, якщо росіяни вже почали підніматися розмова навіть серед пропагандистів про те, що необхідна жива сила, це дуже показово. Це говорить про те, що навіть піднімаючи призовний вік, весь цей комплекс заходів, які росіяни роблять, щоб привернути більше людей і спрямувати їх на лінію фронту, в них не дуже це виходить навіть із мобілізаційним ресурсом, який є в Російській Федерації. 

ІГОРЬ БУРАКОВСЬКИЙ: ВПК Північної Кореї базується на радянських технологіях

— Північна Корея отримувала досить велику підтримку від Радянського Союзу. Причому, ця підтримка була двоїстою. З одного боку, це були гроші, з іншого боку – розвиток військово-промислового комплексу.

Крім того, північнокорейці брали активну участь у розробці тих чи інших покладів природних копалин у Сибіру і на Далекому Сході.

Зараз військово-промисловий комплекс КНДР багато в чому базується на радянських і на російських технологіях, на використанні технологій подвійного призначення. Але це країна, де рівень життя є досить низьким.

Усі ці паради масові, багатотисячні заходи не повинні нікого вводити в оману. Це такий автократичний режим, який існує саме в такому форматі.

Незважаючи на всі міжнародні санкції, Росія і Корея продовжують співпрацю. КНДР також співпрацює і з іншими державами, які перебувають під санкціями.

https://www.youtube.com/watch?v=nwNiQbqk1Ks

Читайте також: Поїздка Шойгу в КНДР — це свідчення відсталості та приреченості Росії, — Піонтковський

Прямий ефір