Візит Кулеби до Китаю та перспективи президентства Гарріс у США: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною

Міністр закордонних справ України вперше за 12 років відвідав Китай із двостороннім візитом. Київ отримав чіткий сигнал про те, що Пекін працює над справедливим і тривалим рішенням щодо війни Росії проти України. Як повідомив український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, його китайський колега Ван Ї “дуже чітко і неодноразово” озвучив позицію Пекіна про те, що підтримка суверенітету і територіальної цілісності України незмінна для Китаю. Про що змогли домовитися Україна і Китай? Який сигнал Пекін посипає Путіну?

“Погана новина для Путіна”, “Історичне рішення Байдена” та “Прокурор проти злочинця”. Так західна преса описує заяву Камали Гарріс про участь у виборах президента США від демократів. Інтрига виборчих перегонів у Штатах загострюється. Опитування показують практично однакові рівні підтримки Трампа і Гарріс. Яка позиція Камали Гарріс щодо України та російської агресії?

Про все це — в аналізі ключових подій тижня в проекті “Все так однозначно” телеканалу FREEДOM.

Ведучий — Єгор Скорина.

Про що Київ домовився з Пекіном

Глава МЗС України Дмитро Кулеба відвідав Китай. Україна кілька років домагалася такого візиту, і це, поза всяким сумнівом, знакова поїздка для Києва.

Це перший візит українського топ-чиновника з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а також перший повноцінний двосторонній двосторонній візит міністра закордонних справ України до Китаю з 2012 року.

Згідно із заявою МЗС України, головною темою переговорів був пошук шляхів припинення російської агресії та можлива роль Китаю в досягненні “стійкого і справедливого миру” в Україні. Якщо копнути глибше, з того, що відомо публічно, представники країн обговорили щонайменше три ключові моменти, які хвилюють Київ:

  • підтримка Китаєм української формули миру;
  • участь Пекіна у другому Глобальному саміті миру, який був ініційований Києвом;
  • обхід Росією санкцій за допомогою Китаю.

Київ від самого початку повномасштабного російського вторгнення намагався активніше залучити Китай до теми врегулювання війни. Але чому переговори стали можливими тільки зараз? Китайська дипломатія — вкрай неординарна. Пекін просто так не запрошує до себе представників інших країн, і кожна його комунікація вивірена і зважена. Пояснення просте — Китай дав свою згоду на зустріч, адже змінив свої погляди на Україну.

Як пише видання Reuters із посиланням на джерело в українській делегації, бесіда Дмитра Кулеби з Ван Ї була глибокою, конкретною і тривала понад три години. Така пряма комунікація дозволила Китаю отримати реальну інформацію про війну Росії проти України з перших вуст. Київ, очевидно, намагається залучити Пекін до свого Глобального саміту миру. Перший форум, на якому були присутні очільники понад 100 країн та організацій, відбувся в середині червня у Швейцарії. Але Китай не направив на саміт свого представника.

Одним із головних завдань, які ставив перед собою міністр Дмитро Кулеба, — переконати китайську сторону, що не потрібна ніяка низка варіацій “мирних планів”, а потрібен справедливий мир для України, який може забезпечити українська формула миру.

Нагадаємо, Пекін був автором навіть не одного, а двох “мирних планів”. Перший було презентовано 24 лютого 2023 року, він складався з 12 пунктів. У травні цього року вже разом із Бразилією Китай оприлюднив свій другий план — із 6 пунктів. Пекін у своїй позиції наполягає на миттєвому припиненні вогню і проведенні міжнародної мирної конференції за участю України та Росії. У Києві побоюються, що такий підхід лише заморозить війну на той час, поки Москва не набереться сил для продовження наступу. Тому Кулеба в Китаї наполягав на тому, що мир в Україні має бути справедливим і стійким.

Кулеба показав, що Україна не хоче війни і готова до переговорного процесу, але тільки на справедливих умовах, які приведуть до сталого миру. Однак, попри всі заяви Росії, Путіну потрібна тільки війна. Тож поки що, заявив Дмитро Кулеба, Росія не готова вести переговори “добропорядно”. Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї підтримав початок переговорів, але погодився з тим, що час для них ще не настав.

Водночас у Державному департаменті США заявили, що Україна завжди була готова до перемовин, щоб досягти справедливого і тривалого миру, в той час як Росія не демонструє готовності до реальних переговорів. Про це заявив представник Держдепу Метью Міллер на брифінгу 24 липня, відповідаючи на запитання щодо заяв МЗС Китаю стосовно готовності України до переговорів із Москвою.

“Ми бачили заяви від міністерства закордонних справ Китаю з приводу розмов із міністром закордонних справ Кулебою. Ми бачили заяви міністерства закордонних справ України з цього приводу, в яких ідеться про те, що нічого не змінилося в їхній позиції, і що вони завжди були відкриті до переговорів”, — цитує слова Міллера видання “Голос Америки”.

Міллер наголосив, що Путін все ще не продемонстрував жодних змін або реальної готовності до переговорів.

Під час переговорів Кулеба також заявив, що справедливий мир в Україні відповідає інтересам Китаю, зокрема, сприяє його торгівлі з Європою. Він додав, що відносини між Пекіном і Києвом варто будувати з огляду на майбутнє членство України в Євросоюзі, про що вже ведуться переговори. Китай зараз втрачає величезний прибуток, який міг би заробити в Європі. І Євросоюз має що запропонувати Пекіну, якщо російська агресія завершиться.

Поїздка Дмитра Кулеби до Китаю — це потужний візит. Є позитивні сигнали. Представник МЗС Китаю Мао Нін кілька разів на брифінгу назвала Україну “дружньою державою” для Китаю. Це і сигнал Пекіна для Москви про те, що КНР готовий до діалогу з Україною і активно шукає з Києвом точки дотику.

Дмитро Кулеба після переговорів у Китаї наголосив, що Україна не погодиться на ультиматуми щодо мирних переговорів і завершення війни.

“Україна не прогнулася під жодним ультиматумом Путіна, і Україна ніколи не прогнеться, якщо будь-хто у світі спробує говорити з Україною мовою ультиматумів. Не такий президент Зеленський, не така держава Україна і не такий український народ”, — заявив він.

Читайте також: Дмитро Кулеба відвідав Китай: чим унікальний і важливий цей візит, пояснили експерти

Чого чекати від Гарріс

Західна преса називає ймовірне президентство Камали Гарріс “поганою новиною для Путіна”. Історичне рішення Джо Байдена вийти з президентських перегонів і підтримати віцепрезидентку Гарріс як кандидатку в президенти від Демократичної партії викликало різні емоції як у демократів, так і в республіканців.

Джо Байден 24 липня виступив із промовою в Овальному кабінеті Білого дому. Він пояснив своє рішення відмовитися від участі у виборах і передати естафету Камалі Гарріс.

Також президент США Джо Байден оголосив про свої пріоритети в останні місяці на посаді. За словами глави Білого дому, він зосередиться на згуртуванні міжнародної коаліції для протидії агресії російського диктатора Путіна.

Читайте також: Ми продовжимо об’єднуватися, щоб зупинити Путіна: Байден звернувся до американського народу — головне

Камала Гарріс народилася 20 жовтня 1964 року в Окленді, штат Каліфорнія. Вищу освіту здобула в Університеті Говарда та Каліфорнійському університеті в Берклі, де стала магістром юриспруденції. У Гарріс є досвід державної служби. Вона тривалий час працювала в прокуратурі, проте завжди була небайдужа до політики. У 2019 році Гарріс уже намагалася стати кандидатом у президенти, але зняла свою кандидатуру на користь Джо Байдена, який згодом призначив її віцепрезидентом.

Як і нинішній президент США Джо Байден, віцепрезидентка Камала Гарріс є послідовною прихильницею надання Україні допомоги для захисту від російської агресії. Очікується, що в ролі президента вона продовжить політику нинішньої адміністрації. У червні вона представляла США на Глобальному саміті миру в Швейцарії та пообіцяла Києву повну підтримку Штатів у досягненні “справедливого і міцного миру” в Україні. На Саміті миру відбулася її вже шоста зустріч із президентом України Володимиром Зеленським. Як пише видання “Голос Америки”, Гарріс під час зустрічі з українським лідером заявила, що “війна залишається повним провалом для Путіна”.

Це відсилання до її слів на Мюнхенській конференції з безпеки в лютому, де вона закликала дати відсіч Путіну і підтвердила обіцянку адміністрації Байдена підтримувати Україну “стільки, скільки буде потрібно”.

“Для Росії війна Путіна вже обернулася повним провалом. Унаслідок агресії та безвідповідальності Путіна втрати росіян перевищили 300 тисяч осіб. Це більш ніж у п’ять разів перевищує втрати за 10 років війни в Афганістані. І тепер призовників відправляють на фронт лише після двох тижнів навчання. Ми також змусили Росію поплатитися за свою агресію в економічному плані. Разом із нашими партнерами з “Великої сімки” ми заморозили суверенні російські активи й однозначно заявили про те, що Росія має відшкодувати збитки, яких вона завдала Україні”, — акцентувала Гарріс на конференції півроку тому.

“Європа підтримуватиме Україну, і я заявляю, що президент Джо Байден і я підтримуємо Україну. У партнерстві з більшістю представників обох партій в обох палатах Конгресу США, яка підтримує нас, ми докладатимемо зусиль до того, щоб Україна отримала критично важливу зброю і ресурси, яких вона так гостро потребує. І дозвольте мені внести ясність: якщо ми не зможемо забезпечити це, це буде подарунком Володимиру Путіну”, — також заявляла вона в Мюнхені.

А ось, що про ставлення Камали Гарріс до режиму Путіна пише видання Politico:

“Вона була запеклим критиком Володимира Путіна, звинувачуючи його в смерті російського опозиційного лідера Олексія Навального цього року. Вона критикувала атаки Росії на українських цивільних як “злочини проти людяності” і пообіцяла притягнути владу Москви до відповідальності”.

Для України важливо, щоб у питанні досягнення справедливого миру динаміка спільної зі США роботи не зменшувалася. Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час свого звернення 23 липня. Він зазначив, що глава Офісу президента Андрій Єрмак говорив із Філом Гордоном, радником із питань національної безпеки віцепрезидентки США Камали Гарріс. Зеленський нагадав, що на першому Саміті миру США брали участь саме на рівні віцепрезидента.

Трамп і Гарріс ведуть напружену боротьбу. Колишнього президента Дональда Трампа і віцепрезидентку Камалу Гарріс наразі розділяє лише 1%. Гарріс скорочує розрив зі своїм суперником-республіканцем, тому інтрига виборів дедалі більше загострюється. Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявив, що відносини України та США розвиватимуться незалежно від того, хто стане новим главою Сполучених Штатів.

Читайте також: Байден не йде в президенти США: хто буде кандидатом від демократів і як це відіб’ється на Україні — думки експертів

Попередні випуски “Все так однозначно”:

Прямий ефір