Візит Келлога до Києва: Україна шукає підтримку нової адміністрації США

Володимир Зеленський і Кіт Келлог. Скріншот: uatv.ua

Президент України Володимир Зеленський 20 лютого провів у Києві зустріч зі спеціальним представником президента США з питань України та Росії, генералом Кітом Келлогом. Детальних заяв про домовленості між сторонами не прозвучало.

З ким Кіт Келлог зустрічався в Україні?

“Це була хороша і змістовна розмова. Ми детально обговорили ситуацію на полі бою, шляхи повернення наших полонених і дієві гарантії безпеки. Вдячний США за надану допомогу та підтримку України з боку обох партій. Це важливо не тільки для нас, а й для всього вільного світу, щоб відчувалася сила Америки”, — зазначив Зеленський за підсумками зустрічі.

Президент наголосив, що Україна з перших хвилин війни прагне миру.

“Ми можемо і повинні зробити мир міцним і надійним, щоб Росія більше ніколи не змогла повернутися з війною. Україна готова до сильної і справді ефективної угоди з президентом США з питань безпеки та інвестицій. Ми запропонували швидший і конструктивний шлях для досягнення результату, і наша команда готова працювати 24/7”, — заявив Зеленський.

Він також висловив вдячність генералу Келлогу за співпрацю та зусилля, спрямовані на досягнення важливих для України результатів.

Кіт Келлог заявив, що провів довгий і насичений день із вищим керівництвом України. За його словами, разом з президентом України вони провели великі та позитивні дискусії. Володимира Зеленського він назвав “відважним лідером країни, що воює”, а його команду з національної безпеки — талановитою.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук також провів зустріч із Кітом Келлогом.

“Україна — жертва агресії, а Росія — агресор. Це важливо пам’ятати для всебічного розуміння ситуації та прийняття відповідальних рішень. Ми не починали цю війну, але готові до її справедливого завершення”, — наголосив Стефанчук.

Він також ознайомив Келлога з роботою Верховної Ради, яка продовжує свою діяльність від початку повномасштабного вторгнення.

“Підтримка США важлива як ніколи. Упевнений, що Сполучені Штати і президент Трамп продовжать демонструвати лідерство в захисті цінностей, за які бореться Україна”, — заявив голова парламенту.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга обговорив із Кітом Келлогом шляхи досягнення всеосяжного, справедливого та стійкого миру.

“Я підтвердив готовність України домагатися миру силою та окреслив наше бачення необхідних кроків. Також нагадав, що безпека України і трансатлантичного простору нероздільні”, — написав Сибіга в соцмережі X.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час зустрічі з Кітом Келлогом підкреслив, що уряд готовий до спільної роботи з адміністрацією США для досягнення взаємовигідних результатів.

“Наша співпраця зі Сполученими Штатами має бути прагматичною і приносити користь обом сторонам”, — заявив він.

Шмигаль поінформував Келлога про поточну економічну ситуацію в країні, зазначивши, що, попри війну, Україна продовжує розвивати оборонні виробництва, виплачувати соціальні видатки і спрямовувати всі податкові надходження на потреби Збройних сил. Він також розповів про щоденні російські атаки, спрямовані проти українців і критичної інфраструктури країни.

“Ми розраховуємо на лідерство США в забезпеченні чесного та надійного миру”, — підсумував прем’єр-міністр.

Що думають експерти про візит Келлога до Києва

Про особистість Кіта Келлога, його заяви та дії в ролі члена адміністрації Доналда Трампа —  в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма”;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Іван Ступак, військовий аналітик, колишній співробітник СБУ (2004-2015 рр.);
  • Владислав Фарапонов, голова “Інституту Американістики”;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
  • Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва.

ОЛЕКСАНДР КРАЄВ: Зараз Трамп намагається вказати на помилки попередньої адміністрації

— Потрібно не забувати, що Трамп говорив, поки Байден був при владі, і що він тим більше заявляв під час передвиборчої кампанії. Один із його ключових наративів полягав у тому, що Байден неправильно вибудовує відносини з Росією. Трамп неодноразово повторював: Байден даремно уникає спілкування з росіянами, він робить усе неправильно, тому що в нього немає контактів із Кремлем.

А ось коли він (тобто Трамп) стане президентом, він точно знатиме, що робити, бо, як він сам стверджує, давно знайомий із Путіним і розуміє, як із ним розмовляти. Тому його заява про те, що три роки не було перемовин, — це не жест у бік України чи Росії, не пас чи “камінь у чийсь город”. Це частина його внутрішньої політичної дискусії, яку він заочно веде з Байденом. Це та сама риторика, в якій він постійно звинувачував Байдена в тому, що той не розуміє Росію, не розуміється на Путіні і, відповідно, вибудовував із ними неправильну політику.

Тому, попри свою репутацію непередбачуваного політика, у цьому випадку Трамп, навпаки, досить передбачуваний. Я б навіть сказав, що в цьому він стабільний: ті тези, які він висував кілька років тому і під час передвиборчої кампанії, він продовжує повторювати і зараз, уже як президент. По суті, він просто вказує на помилки попередньої адміністрації. Це схоже на його знамениту заяву про те, що якби він був президентом, війни б не було.

ІГОР ПОПОВ: Остаточного плану у команди Трампа поки що немає

— Зустріч у Саудівській Аравії звелася до обміну думками, і її не можна назвати повноцінними переговорами, хоча російська сторона стверджує зворотне. Насправді перемовників не було, секретних директив — теж, і їхній склад навіть не затверджувався указом президента. Це була просто зустріч.

Відповідно, фінальний план ще перебуває в процесі формування, і в України є всі можливості вплинути на нього. Навряд чи вдасться домогтися максимально вигідних та ідеалістичних умов, але навіть заяви Келлога підтверджують, що остаточного плану в адміністрації Трампа поки що немає.

Келлог якраз вирушив до Києва, щоб зустрітися з різними політиками та експертами, вислухати всі можливі думки і зрозуміти, які компоненти можуть працювати, а які в будь-якому разі виявляться неефективними.

ІВАН СТУПАК: Келлог може донести до президента США все, що побачив і почув, але чи сприйме його Трамп?

— Я б дуже хотів, щоб Кіт Келлог особисто побачив цю понівечену техніку, ту кількість снарядів, що щоденно випускається, щоб він знову вдихнув запах пороху, відчув усе це на собі й усвідомив, з якою інтенсивністю зараз тривають бойові дії на фронті в Україні.

Але це зовсім інше питання — чи зможе він донести свої слова до Дональда Трампа і, що ще важливіше, чи сприйме сам Трамп слова пана Келлога?

За даними західної преси, у “піраміді котирувань” усередині Білого дому, як писав The Wall Street Journal, Келлог не має достатнього впливу, щоб довго апелювати до Дональда Трампа. Так, він може кілька хвилин наполягати на своєму погляду, але в кінцевому підсумку останнє слово залишається за Трампом. Він просто осаджує співрозмовника, каже: “Я зрозумів. Тепер рішення за мною”, — і на цьому обговорення закінчується.

ВЛАДИСЛАВ ФРАПОНОВ: Візит Келлога — не єдиний спосіб комунікації з адміністрацією Трампа

— Саме від Трампа вперше прозвучало, що Україна більше за всіх хоче закінчення цієї війни. Він заявив про це під час зустрічі з президентом Макроном і президентом Зеленським у Парижі. Потім Трамп повторив цей меседж буквально одразу після інавгурації. Це був дуже важливий політичний сигнал, оскільки в американській адміністрації політика формується кількома способами.

Один варіант — коли рішення ухвалюють “знизу”, тобто радники й урядовці, які мають регулярний контакт із Трампом, намагаються донести до нього певну позицію, обґрунтовуючи її вигодами з тієї чи іншого погляду. Інший варіант — коли президент уже має у своєму розпорядженні достатню інформацію для ухвалення самостійного рішення і сам формує позицію, яку потім спускає вниз. У цьому випадку йдеться саме про другий варіант.

Крім того, на Мюнхенській конференції з безпеки стало очевидно, яку роль відіграють певні чиновники в адміністрації Трампа, їхній вплив на самого Трампа і на переговорний процес. Зокрема, це стосується генерала Кіта Келлога.

Тепер стало зрозуміло, що він відповідає виключно за ту ділянку роботи, яку йому визначив Трамп, – не більше і не менше. Тобто, з одного боку, не варто недооцінювати його роботу, але й переоцінювати його вплив на Трампа теж не слід.

Келлог — один із небагатьох представників американської делегації, який чітко роз’яснив: спеціальний представник із Близького Сходу Стів Вітков займається комунікацією з російською стороною від імені адміністрації Трампа, а сам генерал Келлог веде взаємодію з українською стороною. Тому будь-які припущення про те, що Келлога нібито відсунули вбік або не сприймають серйозно, мені здаються необґрунтованими.

Крім того, його особиста позиція не потребує додаткового переконання. Навпаки, його візит і контакти з ним слід використати як можливість донести певні меседжі напряму до адміністрації США, бо в будь-якому разі його думку братимуть до уваги після візиту до Києва. Не настільки важливо, з ким саме він зустрічався або де побував, — його загальні враження і конкретні пропозиції від української сторони точно будуть почуті. Наскільки вони будуть враховані, поки що сказати складно, але очевидно, що цим візитом потрібно скористатися по максимуму.

При цьому я б не розглядав цей візит як єдиний спосіб комунікації з адміністрацією Трампа. Звичайно, має бути пряма дипломатична робота, а не тільки взаємодія через ЗМІ. У цьому напрямі, безумовно, є аспекти, які можна поліпшити і над якими варто працювати більш інтенсивно.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: У Кремлі не люблять Келлога з низки причин

— Келлог для Росії — небажана фігура з цілої низки причин. По-перше, він американський військовий генерал, а консервативні представники військового командування США традиційно сприймають Москву крізь призму холодної війни, розглядаючи її насамперед як конкурента.

По-друге, його дочка бере активну участь у допомозі Україні через волонтерські проєкти, і в Росії про це напевно знали.

По-третє, Росія, можливо, вважала Келлога ангажованим Україною, оскільки він займав більш проукраїнську позицію. Хоча, відверто кажучи, в його публічних коментарях це не завжди було очевидно. Деякі з його заяв, особливо в січні та на початку лютого, були досить виваженими та раціональними.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Келлог підтримує Україну, але має діяти як дипломат

— Генерал Кіт Келлог зарекомендував себе з найкращого боку. Це людина, яка підтримує Україну. Він неодноразово бував тут, чудово володіє інформацією і знає, що відбувається. Він має бойовий досвід — пройшов війну у В’єтнамі, що для нього стало важливим уроком. У мене виникла асоціація з тим, що його дочка, наскільки мені відомо, надає гуманітарну допомогу Україні. Тобто це людина, яка не просто розуміє ситуацію, а й перебуває на боці України. Однак при цьому він має бути дипломатом, оскільки представляє президента Трампа.

Я можу лише висловити своє суб’єктивне припущення. Події розвиваються динамічно, а шлях із Вашингтона до Києва займає кілька днів. Поки генерал Келлог їхав, обстановка змінилася, і, ймовірно, це стало причиною певного коригування його візиту.

Для нас головне — скористатися цією можливістю, оскільки в нинішніх умовах будь-який контакт з адміністрацією Трампа має велике значення. Ми вже бачимо, що якщо не вибудовувати систематичний і постійний контакт, цей вакуум миттєво заповнюється російськими та проросійськими наративами.

Візит Келлога вкрай важливий, тому що він дає можливість керівництву України і президенту донести нашу точку зору і аргументи. Безумовно, генерал Келлог передасть їх президенту Трампу, і це критично важливий момент. По суті, йдеться про будівництво конструктивного мосту у взаємодії з новою адміністрацією, і генерал Келлог може зіграти в цьому ключову роль.

Читайте також: Діалог без домовленостей — Трамп “відчинив двері” для Путіна: яких результатів очікувати від переговорів США і РФ

Прямий ефір