Сьогодні, 18 грудня, міністр оборони США Ллойд Остін відвідав із візитом Ізраїль. Мета — обмін думками щодо уточнення деталей подальшого розвитку подій у війні Ізраїлю проти ХАМАС. Американці підтримують Ізраїль, бо зацікавлені у швидкому завершенні війни проти ХАМАС. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив дипломат, експосол Ізраїлю в Росії Аркадій Мільман.
“Мова йде між військовими двох країн. З точки зору розуміння військової картини на полі бою. Тут менше роль дипломатів, більше роль військових. Йшлося про те, який вигляд має картина на полі бою, яким чином діють ізраїльські військові частини в самому секторі Газа, як планується подальший розвиток подій”, — сказав він.
Дипломат зазначив, важливо, що Остін не сказав про те, коли американці в принципі хотіли б закінчення цих воєнних дій. Ба більше, він сказав, що США не обмежують Ізраїль, і про це поки що не йдеться.
Далі, за словами Мільмана, обговорювали питання щодо того, що відбуватиметься найближчим часом.
“Цілком ймовірно, сектор Гази буде поділений, образно кажучи, на певні квадрати, де в різних цих квадратах відбуватимуться різні дії. У якомусь із квадратів відбуватимуться інтенсивні бойові дії, тому що там за розвідданими перебувають хамасівці, і там цих терористів доволі багато, в інших районах, інших квадратах, де знадобиться зачищення, там будуть менш інтенсивні воєнні дії, і в частині квадратів зможе населення Гази переїхати туди з південної частини. Тому це, в принципі, була одна з основних тем, для того, щоб американці розуміли, про що йдеться”, — розповів він.
Дипломат вважає, що візит глави Пентагону до Ізраїлю варто розцінювати як оптимістично-тривожний сигнал.
“Остін приїжджає, тому що американці нас підтримують, вони зацікавлені у швидкому закінченні цих воєнних дій. На носі в американців передвиборча кампанія. У президента Байдена, який хоче балотуватися на ще один термін, у його партії частина прогресивних демократів створюють йому певні перешкоди для продовження його політики. Тому спільний американський інтерес — закінчити цю війну. З іншого боку, американці прекрасно розуміють, що за тиждень, два, три це все закінчити і знищити повністю військову інфраструктуру ХАМАСу просто нереально. Тому вони розуміють, що тут потрібен якийсь особливий період часу. Треба тільки зрозуміти, що відбуватиметься, у який спосіб тощо. Моя особиста думка, що Остін хоче бути впевненим у тому, що йому говорять, тому він приїжджає, особисто спілкується. Одна справа спілкуватися телефоном або відеозв’язком, інша справа, коли ти присутній, розмовляєш із людьми. Є певні нюанси, які допомагають краще зрозуміти наявну картину”, — висловився Мільман.
Також він прокоментував слова глави Пентагону, які він сказав напередодні свого візиту до Ізраїлю, що мирне населення Гази — це центр тяжіння в цій війні, і акцентував, що під час бойових дій страждають цивільні. Цивільне населення сектора Гази теж опинилося, по суті, в заручниках у бойовиків ХАМАС. За словами дипломата, ця тема — теж одна з причин візиту Остіна.
“Дійсно, населення страждає, з одного боку, хамасівці розкрадають гуманітарну допомогу, яка приходить для цивільного населення, а потім намагаються продати їм за великі гроші. З іншого боку, частина населення продовжує підтримувати терористичну діяльність ХАМАСу. Ось як із цим теж впоратися? З третього боку, американців хвилює, ми говоримо про два мільйони людей, це і діти, і жінки, є люди, які проти ХАМАС, є люди, які не підтримують ХАМАС, але вони всі страждають. Сектор Гази зруйнований і незрозуміло, куди люди після бойових дій будуть повертатися. Це теж велике питання — хто даватиме гроші, що буде? Це теж частина адженди, з якою приїхав Ллойд Остін”, — каже Мільман.
Є ще одне питання, яке хвилює і ізраїльтян, і американців, — екстремістськи налаштовані поселенці на Західному березі в Іудеї та Самарії, які, зі свого боку, перебувають у постійних сутичках з арабським населенням, і провокують це.
“Американці навіть наклали вето на передання понад 20 тис. автоматів М16, якими користується ізраїльська армія, через поведінку цих екстремістів. Ллойд Остін чітко сказав, що він хоче бачити заходи, яких вживе уряд проти цих екстремістів. І, на мій погляд, це необхідно, тому що ці люди перебувають теж у якійсь іншій реальності, і постійно їхні провокації мирним зусиллям явно не допомагають. Це частина адженди. Але з іншого боку, якщо частина населення підтримує цих терористів, то вони точно такі самі терористи. І що з ними робити? Це теж дилема і серйозне питання, яке нам доведеться потім якимось чином із цим працювати і знайти якісь рішення”, — резюмував Аркадій Мільман.
Читайте також: Пілотний проєкт затоплення тунелів ХАМАС було визнано дуже вдалим, — Гольцман
Нагадаємо, політолог Олег Лісний висловив думку, що у питанні виділення допомоги від США Україна та Ізраїль потрапили в таку ситуацію, коли ці дві країни стали заручниками політичних амбіцій двох політичних сил, які борються. Це очевидно. Тому, найімовірніше, позитивне ухвалення рішення відбудеться наступного 2024 року.