Візит генсека НАТО Рютте до Києва — знак, що він буде рішучішим у підтримці України — розбір експерта

Марк Рютте та Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Нещодавній візит Марка Рютте в Україну одразу ж після його призначення на посаду генерального секретаря НАТО — це знак того, що він буде рішучішим у підтримці України та мотивуватиме членів Альянсу для того, щоб підтримка України була більш відчутною. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів надзвичайний і повноважний посол України, президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики” Володимир Хандогій.

“Генеральний секретар НАТО свій перший робочий візит здійснив до Києва. Це дуже важливий сигнал і для України, і для українських союзників, а також для решти світу. Це говорить про те, що питання війни, питання підтримки України стоятимуть на порядку денному НАТО як пріоритетні“, — зазначив Хандогій.

Він вважає, що роль генерального секретаря НАТО у формулюванні позицій Альянсу щодо того чи іншого конфлікту — досить регламентована і лімітована. Все-таки головний керівний орган НАТО — це Північноатлантична Рада, до якої входять усі держави. І рішення в цій Північноатлантичній Раді ухвалюються консенсусом.

“Генеральний секретар може транслювати ті рішення, які будуть або були ухвалені. Звичайно, він може чинити, проводячи двосторонні консультації з державами, певний вплив на ухвалення цих рішень, але переоцінювати його роль — не варто. Але водночас, відкрита, проукраїнська особиста позиція Рютте — це краще, ніж обережна і закамуфльована позиція деяких членів Альянсу. Потрібно зазначити, що це дві різні позиції, які існують сьогодні в міжнародних відносинах”, — розповів гість ефіру.

Він додав, що в ООН — 193 держави. І тільки підтримка переважної більшості може забезпечити успіх тих чи інших кроків з боку ООН.

“Нагадаю, що позиція Марка Рютте щодо України, коли він був прем’єром Нідерландів, була відверто проукраїнською. Але, найімовірніше, його риторика на посаді генерального секретаря ООН може дещо змінитися. Він не зможе більш активно й однозначно виступати на підтримку України в окремих конкретних питаннях, і не зможе ініціювати розв’язання цих проблем, як це робив на посаді прем’єр-міністра Нідерландів. Водночас він залишається великим другом України”, — резюмував Хандогій.

Читайте також: Міністр оборони Норвегії відвідав навчання українських військових (ФОТО)

Прямий ефір