Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван та голова зовнішньополітичного відомства Китаю Ван Ї провели переговори, пише Reuters. Сторони обговорили підготовку нової зустрічі Джо Байдена та Сі Цзіньпіна, а також домовилися про контакти на військовому рівні, інформує FREEДОМ.
Візит радника з питань нацбезпеки Білого дому Джейка Саллівана до Пекіна є спробою налагодити контакти з Китаєм. Погіршення відносин між країнами було спричинене збільшенням мит на китайські товари, запуском розвідувальних повітряних куль КНР на територію США та напругою навколо Тайваню.
“Ми розглянемо широке коло питань, включаючи і ті теми, з яких ми згодні, і ті, якими все ще існують розбіжності. Нам необхідно ефективно та ґрунтовно їх вирішувати, і це буде, я думаю, дуже продуктивний раунд бесід”, — із заяви Джейка Саллівана.
Подібний формат комунікації між країнами було розроблено півтора року тому. На саміті “Великої двадцятки” (G20) у листопаді 2022 року Джо Байден та Сі Цзіньпін домовилися створити платформу для обговорення проблемних питань між Пекіном та Вашингтоном.
З травня 2023 року представники нацбезпеки Білого дому та китайського МЗС зустрічалися тричі. Одна з головних тематик цьогорічної зустрічі — імплементація положень Сан-Франциського саміту, який відбувся у листопаді минулого року та сформував основи подальшої кооперації між країнами щодо збереження миру та співробітництва.
“Відносини між Китаєм та США впливають і на майбутнє двох країн, і всього світу. За останні кілька років двосторонні відносини пройшли через потрясіння. Під стратегічним керівництвом голови Сі Цзіньпіна та президента Джо Байдена нам вдалося повернутися на Балі та просунутися до Сан-Франциско. Досвід цієї подорожі варто узагальнити, а уроки винести”, — із заяви Ван Ї.
Питання російської агресії проти України теж порушуватиметься на переговорах. Так, спецпредставник китайського уряду Лі Хуей з питань Євразії на брифінгу повідомив, що просуватиме мирний план, розроблений спільно з Бразилією, який, по суті, пропонує заморозити воєнні дії.
“Останнім часом ситуація у війні Росії проти України стає дедалі складнішою, тому Китай продовжуватиме відігравати конструктивну роль у просуванні миру та припиненні вогню”, — сказав Лі Хуей.
Однак, як вважають аналітики Associated Press, не варто очікувати на гучні заяви після цього візиту. Вони пишуть, що його головною метою є підтримка комунікації та стабілізація відносин. Ця зустріч також може стати ґрунтом для останніх двосторонніх переговорів Сі Цзіньпіна та Джо Байдена до того, як той піде з посади президента у січні 2025 року.
Читайте також: Чи змінить Індія нейтральну позицію щодо війни: історичний візит прем’єра Моді в Україну оцінили експерти