Візит директора МАГАТЕ в Україну: проблеми ядерної безпеки на Запорізькій АЕС проаналізували експерти

Володимир Зеленський та Рафаель Гроссі. Фото: president.gov.ua

6 лютого в Україну прибув генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі. Він планує відвідати Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), яка розташована на тимчасово окупованій Росією території. 

У перший день візиту в Києві главу МАГАТЕ прийняв президент України Володимир Зеленський. Також відбулася зустріч Гроссі з українським міністром енергетики Германом Галущенком, головою Держінспекції ядерного регулювання країни Олегом Коріковим і керівником національної компанії “Енергоатом” Петром Котіним. Основним питанням для обговорення стала ситуація з безпекою на ЗАЕС.

Спроби запобігти ядерному інциденту

Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з Рафаелем Гроссі вкотре наголосив, що єдиний спосіб уникнути ядерного інциденту на ЗАЕС — це повна демілітаризація та деокупація атомної електростанції. Необхідно, щоб Україна відновила над нею контроль. 

Також Зеленський подякував МАГАТЕ за підтримку української формули миру та практичні кроки щодо реалізації її першого пункту “Радіаційна та ядерна безпека”.

“Участь МАГАТЕ в реалізації першого пункту української формули миру важлива. Запрошую вас узяти участь у Глобальному саміті миру, який заплановано у Швейцарії”, — сказав Зеленський. 

Міністр енергетики Герман Галущенко розповів про нинішню ситуацію на Запорізькій АЕС. Зокрема, що наразі від роботи на станції відсторонено близько 400 висококваліфікованих, ліцензованих працівників.

“Це персонал, який має ліцензію на виконання відповідних функцій. Очевидно, що ті, ким їх будуть заміняти, не матимуть ліцензії. І це, безумовно, вплине на роботу станції, а отже — на ядерну та радіаційну безпеку і загалом функціонування об’єкта”, — заявив Галущенко. 

У МАГАТЕ також стурбовані скороченням чисельності персоналу, який працює на найбільшій атомній електростанції в Європі, а також станом зовнішнього енергопостачання об’єкта. 

“Порівняно з тією кількістю персоналу, яка має бути на станції, — це понад 10 тис. осіб, — зараз ми спостерігаємо суттєве скорочення, десь удвічі. Я порушуватиму ці питання під час візиту на ЗАЕС і обговорюватиму з керівництвом станції, як вони планують замінити цей технічний персонал, який виконував важливі функції”, — заявив Рафаель Гроссі

Гроссі повідомив, що на ЗАЕС було зафіксовано вісім випадків повного відключення електрики, що становить крайню небезпеку через порушення функцій охолодження реакторів. Глава МАГАТЕ наполягатиме на проведенні технічної оцінки стану палива в реакторах АЕС. 

“Питання закінчення терміну служби палива обговорювалося під час нашої зустрічі з паном міністром [Германом Галущенком], в.о. голови правління НАЕК “Енергоатом” Петром Котіним. Це питання буде під номером 1 у моїх дискусіях із керівництвом станції та російським керівництвом у Москві. Ми наполягатимемо на найглибшій оцінці технічного стану з нашого боку”, — сказав гендиректор МАГАТЕ.

Разом із Рафаелем Гроссі на ЗАЕС приїдуть нові експерти МАГАТЕ. Вони змінять групу фахівців агентства, яка зараз перебуває на об’єкті. Це буде вже 16-та команда місії МАГАТЕ з підтримки та сприяння з моменту її створення 1 вересня 2022 року.  

Читайте також: “Участь МАГАТЕ в реалізації першого пункту української формули миру важлива”: Зеленський зустрівся з Гроссі

Думки експертів

Яка роль МАГАТЕ в підтримці безпеки на Запорізькій АЕС? Як російські окупанти використовують станцію? Які загрози несе відсутність українського персоналу на ЗАЕС? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Марк Железняк, професор Інституту радіоактивності навколишнього середовища Фукусімського університету;
  • Людвіг Литвинський, експерт з атомної енергетики;
  • Іван Плачков, екс-міністр палива та енергетики України, президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї.

МАРК ЖЕЛЕЗНЯК: ЗАЕС буде в безпеці тільки якщо звідти підуть російські окупанти

— ЗАЕС майже два роки перебуває під окупацією і за цей період окупанти проводили політику примусу. Співробітників, які підтримують роботу станції, крім прийняття російського громадянства, змушували підписувати контракт із “Росатомом” (російська державна корпорація з атомної енергетики, — ред.). Таким чином окупанти спробували скасувати контракт, підписаний з українським “Енергоатомом”. 

Частина патріотично налаштованих співробітників відмовилася підписувати контракт із “Росатомом”. І з 1 лютого цим людям заборонили вхід на станцію. 

Одне з правил безпеки атомних електростанцій у воєнний час, які заснувало МАГАТЕ, — це збереження персоналу, тому що ці люди технічно керують процесами на станції. Не дарма генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі назвав це питання основним, яке він вирішуватиме під час свого візиту на станцію. 

Усі шість реакторів Запорізької атомної електростанції є радянськими. Такі ж реактори використовують на АЕС у Росії. 

Росіяни зараз займаються тим, що високими зарплатами приваблюють спеціалістів, які працюють на російських атомних станціях, щоб вони перейшли на ЗАЕС. Але незважаючи на те, що реактори одні й ті самі, необхідне стажування і деякий період навчання для того, щоб почати працювати на ЗАЕС. 

З точки зору безпеки станції, було б правильно, щоб там продовжував працювати той персонал, який працював раніше. Відсторонення українських співробітників — це політичне рішення. 

Окупанти, по суті, вкрали станцію і створили підприємство в Москві, яке управляє Запорізькою АЕС. МАГАТЕ не визнає законність цього жесту і фактично станція працює за ліцензією, яка була видана українською інспекцією ядерного регулювання. 

Росія зараз вдає перед МАГАТЕ, що стоїть на сторожі безпеки станції і вживає заходів, щоб підтримати ЗАЕС у різних складних ситуаціях, які виникають. 

Одна із загроз безпеці — це відключення зовнішнього енергопостачання станції. Із шести реакторів п’ять перебувають у режимі холодної зупинки і не виробляють електроенергію. Один реактор виробляє тепло. Може статися розігрів реакторів, які перебувають у режимі холодної зупинки, і ще швидше може нагрітися реактор, який перебуває в режимі гарячої зупинки. 

Кожна втрата сталого електропостачання — це велика втрата для станції. 

На випадок зупинок постачання зовнішньої електроенергії мають працювати дизельні генератори. Окупанти запускають ці генератори і демонструють МАГАТЕ, що нібито підтримують роботу станції. 

Російські окупанти мають вийти із Запорізької атомної електростанції. Це і буде головним фактором збереження її безпеки. 

МАГАТЕ створена Організацією Об’єднаних Націй і її головне завдання — захист ядерної безпеки у світі. Це означає, що є два основні пункти, якими займається МАГАТЕ. Один — це організація безпечної роботи атомних електростанцій. Другий є більш важливим, тому що найбільший департамент МАГАТЕ працює за напрямком нерозповсюдження ядерних матеріалів. Він контролює поводження з відпрацьованим паливом, ядерними відходами. 

Якщо подивитися на склад постійної місії експертів МАГАТЕ, які перебувають на станції, то більшість із них — не фахівці з реакторів. Насамперед, вони ведуть контроль захисту цілісності сховищ ядерних матеріалів, які є на станції. 

Усі розуміють безумство ситуації, яку влаштували на станції росіяни. Якщо припустити, що МАГАТЕ ухвалить рішення виключити Росію зі свого складу, то тоді у Кремля будуть розв’язані руки. Але тоді Росія втратить свій ядерний бізнес, а це великі гроші. Тому вони грають у таку гру. 

У МАГАТЕ немає важелів тиску на Росію в цій ситуації, але присутність на ЗАЕС фахівців агентства — це вже надзвичайно важливо. МАГАТЕ тримає руку на пульсі.

ЛЮДВІГ ЛИТВИНСЬКИЙ: МАГАТЕ відіграє негативну роль у питанні безпеки ЗАЕС

— Нічого позитивного на Запорізькій атомній електростанції не відбувається. Експлуатацію забезпечує персонал, частково завезений із Росії, і частково український персонал, який там залишився. 

Я оцінюю роль, яку відіграє МАГАТЕ, як негативну. Мало того, що вони в якомусь сенсі легітимізують присутність російських військ на окупованій станції, так ще й створюють у наших західних партнерів ілюзію безпеки. 

МАГАТЕ не впливає на безпеку ЗАЕС. 

Я думаю, росіяни не будуть влаштовувати на Запорізькій АЕС серйозні аварії. Раніше окупанти планували використовувати її для генерації електроенергії, але від цієї ідеї відмовилися. 

Зараз Росію ситуація із ЗАЕС повністю влаштовує: з одного боку — Україну позбавили третини базової генерації електроенергії, з іншого — окупанти підтримують рівень напруги у зв’язку з безпекою. 

Якщо станція буде збережена в тому стані, в якому вона перебуває сьогодні, то великої загрози ядерній та радіаційній безпеці не буде. Паливо може зберігатися досить довго. 

https://www.youtube.com/watch?v=9SzxqiXqkRo

ІВАН ПЛАЧКОВ: Запорізьку АЕС потрібно підтримувати в працездатному стані

— Міністерству енергетики та “Енергоатому” потрібно максимально зосередитися на тому, щоб ми після деокупації отримали Запорізьку атомну електростанцію в робочому стані. Щоб не вийшло так, що ми отримаємо ще один Чорнобиль, який не буде працювати, але ми будемо довгі роки фінансувати з бюджету підтримання там безпеки. 

Україні потрібно щільно і предметно працювати з МАГАТЕ. Спільна робота може нам забезпечити збереження обладнання, особливо реакторного відділення, в працездатному стані. 

У перші місяці окупації Запорізької АЕС в українського керівництва була недовіра до МАГАТЕ. Тепер тональність змінилася. Після першого обстеження станції МАГАТЕ повідомило всьому світу, що росіяни порушують усі правила безпеки ядерного об’єкта. 

Що частіше пан Гроссі приїжджатиме на окуповану росіянами атомну електростанцію, що більше там буде інспекторів, то більшою є вірогідність того, що ЗАЕС буде збережено в працездатному стані. 

Читайте також: Змусити Росію покинути ЗАЕС чи шукати компроміс: тактику європейських чиновників обговорили експерти

Прямий ефір