Країни Балтії домовилися суттєво обмежити в’їзд для громадян РФ. Заборона пошириться навіть на тих росіян, які мають чинні шенгенські візи, повідомляє FREEДОМ.
До візового бану громадян Росії президент України Володимир Зеленський закликав ще на початку серпня. В інтерв’ю для The Washington Post він заявив, що росіяни мають зрозуміти: вони відповідають за війну в Україні.
“Які б не були росіяни… нехай їдуть до Росії. Тоді вони зрозуміють. Вони скажуть: “Ця війна не стосується нас. Все населення не може нести відповідальність, чи не так?”. Може. Населення обрало цей уряд і не бореться з ним, не сперечається, не кричить”, — наголошував Володимир Зеленський в інтерв’ю.
Уже наприкінці серпня міністри закордонних справ Євросоюзу вирішили ускладнити процес отримання віз для громадян Федерації та призупинити спрощений візовий режим із Росією. Тепер чекати на “шенген” росіянам доводиться місяцями. У той самий час країни-сусіди РФ отримали можливість самостійно встановлювати додаткові обмеження для російських туристів. Першими зреагували країни Балтії.
“Країни Балтії досягли домовленості про суттєве обмеження (за деякими винятками) перетину кордону громадянами Російської Федерації, які мають шенгенські візи ЄС”, — повідомив міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевич у Twitter.
Очікується, що заборона почне діяти з 15 вересня. Виняток зроблять для політичних біженців, людей, які виїжджають на лікування чи з гуманітарних причин, наприклад, для возз’єднання із сім’єю чи на похорон родичів.
“Це цілком прагматичне міркування. З початком цієї війни основний потік у ЄС йде через країни Балтії та через Фінляндію. І раніше так було, але зараз ця хвиля міграції, яка йде, по-перше, велика, по-друге, вона небезпечна. Тому що російська держава влаштована так, що вона намагається втрапити у будь-які потоки. І в потоках людей, які тікають від режиму чи намагаються вдихнути повітря свободи, ніхто не знає, хто ховається”, — коментує політолог-міжнародник Олексій Їжак.
Країнам Балтії ці потоки добре знайомі. Нещодавно в естонській Нарві, де майже 90% населення — етнічні росіяни, демонтували пам’ятник — радянський танк. Сотні місцевих росіян, які, до речі, живуть в Естонії десятиліттями, кинулися захищати монумент: чергували біля пам’ятника, а особливо завзяті погрожували нападом Путіна. А у Латвії демонтаж радянського монумента закінчився затриманнями. Під час робіт росіяни намагалися влаштувати марш та співали радянських пісень. Деяких затримала поліція.
Обійшлося без депортації. Але щоб уникнути напливу любителів “русского мира” країни Балтії вирішили обмежити в’їзд російським туристам.
“Це політичне рішення, демонстративне, спрямоване на внутрішньополітичне поле, щоб показати своїм громадянам готовність до різких кроків. Також воно спрямоване на країни ЄС, щоб добитися більш різкої позиції не лише щодо України, а й фінансування програм захисту східного флангу НАТО та ЄС. І нарешті це солідарність з Україною”, — коментує політолог-міжнародник Ігор Тишкевич.
Це також демонстрація того, що громадян країни-агресора у гостях бачити не хочуть.
“Тільки одна причина: Росія напала на людей в Україні, вбиває людей в Україні, захоплює території, створює ядерну загрозу, і, звичайно, таких громадян із такої країни нікому не треба запрошувати в гості”, — упевнений латиський журналіст Імантс Лепіньш.
Ще одна країна-сусідка РФ — Фінляндія — до візових обмежень поки не приєдналася, але суттєво скоротила кількість туристичних віз для росіян.
Читайте також: Країни Балтії та Польща з 19 вересня закривають вʼїзд для росіян із шенгенськими візами