Вірменія приєдналася до 123 держав-учасниць Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Президент країни Вардан Хачатрян підписав раніше ухвалений парламентом закон про ратифікацію Римського статуту. У відповідь Москва пригрозила Єревану негативними наслідками для двосторонніх відносин, повідомляє FREEДОМ.
Ратифікацію Римського статуту більшістю голосів парламент Вірменії схвалив 3 жовтня. А президент підписав закон “Про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду”. Влада Вірменії обґрунтовувала необхідність ратифікації міжнародного договору питаннями безпеки.
“Проти нашої країни відбувалися та скоюються воєнні злочини. Нам це потрібно, нашій державі це потрібно”, — заявив речник парламенту Вірменії Ален Симонян.
Єреван наголошував на необхідності ратифікації статуту та визнання його юрисдикції через ризик агресії з боку Азербайджану. Після підписання документа воєнні злочини проти Вірменії підпадатимуть під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.
“З довгострокової точки зору для Вірменії створюються додаткові гарантії… У випадку з МКС ефективність може бути вищою, оскільки на відміну від Європейського суду з прав людини та Міжнародного суду ООН, де йдеться про відповідальність держави, рішення МКС стосуються криміналізації окремих осіб”, — пояснив представник Вірменії з міжнародно-правових питань Єгіше Кіракосян в інтерв’ю газеті Jamnews.
А ось Москва такий крок назвала недружнім і пригрозила Вірменії негативними наслідками. В останні місяці двосторонні відносини країн погіршилися через те, що Кремль, на думку Єревана, не виконує в повному обсязі договір про припинення вогню від 2020 року, укладений за його посередництва між Вірменією та Азербайджаном з основною метою — припинення війни за Нагірний Карабах.
За словами аналітиків, втрата впливу Москви на Південному Кавказі — прямий наслідок дефіциту російських ресурсів і виснаження через війну проти України.
“У принципі, коли держава дає досить чіткий сигнал, що вона ратифікувала Римський статут і його дотримуватиметься, це просто визначає те, що російські керівники не будуть фізично відвідувати цю країну”, — зауважив експерт з питань Південного Кавказу Ярослав Божко.
Крім того, ратифікація Римського статуту — це один із маркерів зближення Єревана з Євросоюзом, упевнені аналітики.
“В умовах, коли, по суті, Росія знехтувала певними зовнішньополітичними інтересами Вірменії, вона була остаточно змушена йти до більш тісного зближення із західним світом. Насамперед з Євросоюзом та Сполученими Штатами”, — констатував Ярослав Божко.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн привітала ратифікацію вірменським парламентом Римського статуту. За її словами, світ стає тіснішим для автократа в Кремлі, а Вірменія приєдналася до 123 держав, відданих верховенству права. Вашингтон та Париж також привітали підписання документа парламентом Вірменії.
Читайте також: Союз із РФ був стратегічною помилкою, уряд Вірменії однозначно позначив рішучість піти на розрив із Росією, — політолог
Нагадаємо, раніше прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян у зверненні до вірмен назвав неефективними структури безпеки, на які покладався Єреван. За його словами, системи безпеки та союзники, на яких його країна покладалася протягом багатьох років, “показали вразливість” Вірменії.
Також повідомлялося, що громадські та політичні сили Вірменії закликають владу негайно розпочати процес виходу із пов’язаних із Росією організацій — ОДКБ, Євразійського економічного союзу та СНД, розірвати всі військові та економічні договори з РФ, заборонити мовлення російських телеканалів та подати заявку на членство у Євросоюзі. Частина жителів країни вважає, що так звані російські миротворці в Карабаху були пасивні, а Москва в конфлікті мала свої цілі.