На тлі завершення гарячої фази конфлікту в Нагірному Карабасі перемогою Азербайджану у Вірменії з’явився унікальний шанс зробити геополітичний розворот у бік Заходу. Про це сьогодні, 21 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
“Насправді зараз у Вірменії унікальний шанс. Питання в іншому — чи скористається Вірменія цим шансом? Тобто зараз у Вірменії розв’язані руки, і вона дійсно може зробити цей серйозний геополітичний розворот у бік Заходу, тобто, відмовившись від Росії саме виходячи з наслідків ось цього конфлікту. Тут досить велика кількість вірмен, громадян Вірменії, які усвідомлюють зраду Росії, хоч би як там Росія намагалася це все камуфлювати”, — сказав він, констатувавши, що РФ однозначно не виконала свої союзницькі зобов’язання.
Директор Центру близькосхідних досліджень зазначив, що Вірменія тривалий час перебувала під контролем карабаських еліт. Усередині Вірменії був конфлікт між вірменським і карабаським політичними класами, який певною мірою вирішився 2018 року.
“У 2018 році, коли прийшов Пашинян, він відсунув від влади карабаський пласт, і ця обставина серйозно впливала на перебіг розвитку цього конфлікту. І ставлення Вірменії, зокрема, змінилося до Карабаху. Ми пам’ятаємо, що початок цього конфлікту ще за часів Радянського Союзу, у 80-ті роки, і залучення Вірменії до цього конфлікту, воно було пов’язане саме із сепаратистськими устремліннями вірмен Карабаху й активним залученням вірменського суспільства до цього процесу, яке сприйняло це як частину творення якоїсь великої Вірменії. Зараз вірменське суспільство відмовляється, по суті справи, від подібних експансіоністських цілей та справді має шанс укласти мирну угоду з Азербайджаном й Туреччиною, відкрити транспортні коридори й гарантувати собі безпеку, спираючись на нових союзників — ту ж саму Францію і Сполучені Штати Америки”, — сказав Семиволос.
На його думку, зараз Росія сама опинилася в ситуації “голого короля”.
Експерт вважає, що карабаську тему обговорювали в Сочі президенти Туреччини й Росії Реджеп Таїп Ердоган та Володимир Путін.
“І ось, власне, навіть місяця не минуло, а Азербайджан здійснює ось цю досить стрімку операцію. І російські так звані миротворці, по суті справи, умивають руки. Ну, що це таке? Тобто, загалом, це зрада. Ми повинні називати речі своїми іменами. Але в Росії спробують перекласти з хворої голови на здорову — це традиційна політика — тобто звинуватити Пашиняна, який виявився заручником цієї ситуації, та запропонувати таку версію, яка зручна Кремлю. Насамперед навіть не тому, що вони, загалом, зраджували Вірменію багато разів… Це сигнал іншим союзникам Росії, що вас зрадять й не похлинуться. І зараз Росія якраз намагається мінімізувати ось цю загрозу. І це основне завдання”, — сказав Семиволос.
Також він зазначив, що зараз США можуть надати політичне сприяння у формуванні позитивного клімату для підписання мирного договору.
“Тому що без мирного договору ми взагалі не можемо констатувати, що гаряча фаза конфлікту завершена. Адже, по суті справи, карабаський конфлікт формулювався не як конфлікт між сепаратистами Карабаху й Азербайджаном. Він формулюється як конфлікт між Вірменією та Азербайджаном. Тому з формального боку конфлікт ще не завершено. Завершена важлива фаза. Зникає предмет конфлікту, ну, принаймні станом на зараз, але це не означає, що сторони дійшли до спільного знаменника, узгодили договір, підписали його, відкрили кордони та почали торгувати й співпрацювати. Сигнали позитивні є, як з боку Єревана, так і з боку Азербайджану”, — сказав Семиволос.
Читайте також: Крах “миротворчості” РФ — огляд ситуації в Карабасі (ВІДЕО)
Нагадаємо, Карабах визнав владу Азербайджану та буде реінтегрований до його складу. Республіка, що проіснувала 32 роки, фактично капітулювала. Такий результат так званої “третьої карабаської” війни, що тривала менше одного дня.