У Вірменії прийняли закон про початок процесу вступу країни до Євросоюзу. З боку РФ одразу почали лунати погрози на адресу Вірменії. Головною причиною того, що Вірменія вирішила стати членом ЄС, є те, що вона не відчуває себе достатньо в силі та гарантованій безпеці. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Він зауважив, що під час третьої карабаської війни Росія зрадила Вірменію, і Єреван це запам’ятав і тепер не відчуває себе в безпеці.
“Це відчуття того, що ні ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку, — ред.), ні Митний союз не є тими інструментами, інститутами, які здатні захистити. Це не колективна оборона, як ОДКБ, або це не колективний економічний простір, простір взаємодопомоги та формування певних подушок безпеки в соціально-економічній сфері, яким має бути Митний союз, як він планувався нібито, декларувався”, — пояснив Кулик.
Другою частиною експерт назвав підготовку до підписання договору Вірменії з Азербайджаном і формування необхідного мультиполітичного порядку денного.
“Найімовірніше, договір з Азербайджаном підписуватиметься на тлі виборчої кампанії 2026 року та референдуму щодо змін до Конституції, на яких наполягає Азербайджан під час підписання договору з Вірменією, які мають, врешті-решт, відновити протистояння між Азербайджаном і Вірменією, що тривають з кінця 1980-х років. Тобто це має бути такою жирною точкою протистояння і створити якусь нову геополітичну реальність. І в цій геополітичній реальності Вірменія дивиться, звичайно, не на Росію, а на Європу”, — розповів він.
Кулик зауважив, що на тлі цих домовленостей з Азербайджаном Вірменія в лютому 2024 року призупинила свою взаємодію в межах ОДКБ, але залишилася членом цієї організації. Пізніше Вірменія ухвалила рішення про приєднання до ратифікації Римського статуту, а наступним кроком стала ініціатива і закон про інтеграцію та входження до Європейського Союзу.
“Вірменія всіляко намагається знайти опору і якусь точку для нарощування відносин з Європейським Союзом. Насамперед це те, що розпочали минулого року діалог про безвізовий режим. Друге, це те, що розгортається військово-технічне співробітництво Вірменії та Франції, яка всіляко сигналізує про готовність розширити свій європейський інтеграційний потенціал”, — сказав експерт.
Водночас, за його словами, Європа не поспішає переглядати нинішні інституційні рамки діалогу з Вірменією, поки немає якоїсь особливої пропозиції з боку ЄС, але переговори тривають.
Читайте також: Вірменія та США підписали документ про стратегічне партнерство
Нагадаємо, парламент Вірменії ухвалив закон про вступ республіки до Євросоюзу.