Понад тисяча мирних жителів усе ще перебувають під постійними обстрілами в Сіверську Донецької області. Вони збираються зустрічати зиму в підвалах і зараз намагаються облаштувати своє житло максимально комфортно. Хто і як допомагає жителям Сіверська виживати на передовій дізналася кореспондент телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
Населений пункт Сіверськ розташований за 7 км від лінії фронту і постійно обстрілюється російськими окупантами.
Юлія — мешканка Сіверська. Стала вдовою ще до путінського вторгнення в Україну. Жінці доводиться справлятися з труднощами самій. Виїжджати не збирається. Каже, не хоче кидати нажитого.
“Вікон немає з 18 серпня 2022 року. Троє вікон. Я цього року сама їх забивала, почала ще в серпні. Позабивала теплими ковдрами спочатку старими. А потім лиштвою і маленькими цвяшками прогумований брезент, стало набагато краще. Зиму перезимувала”, — розповіла вона.
Про тишу і спокій жителі Сіверської громади поки що тільки мріють.
“Учора було начебто тихо. Але три дні тому, я вам передати не можу — цілодобово обстрілювали. Я не знала, що робити! Хоч і стала розуміти, куди летить. А в підвалі неможливо, там щури”, — додала Юлія.
До повномасштабного вторгнення в Сіверській громаді проживало понад 10 тис. мирних жителів. Сьогодні залишається близько 1200.
“Громада перебуває під постійними обстрілами протягом півтора року. Немає ні світла, ні газу, ні води, ні інтернету. У пункти обігріву ми ще завозимо і дрова, і пелети. У кожну хату будемо видавати дрова. Безплатно. Поки що залишаються люди, які кажуть, що їм нікуди їхати. Діток у нас у громаді вже немає. Три місяці тому останню дитину було вивезено. Намагаємося робити все максимально для того, щоб людям допомагати”, — сказав начальник Сіверської військової адміністрації Олексій Воробйов.
Люди на велосипедах, мотоблоках і просто пішки приходять у пункт видачі гуманітарної допомоги за будівельними матеріалами. Загалом буде роздано близько 100 будівельних наборів.
“Сіверськ розташований найближче до лінії фронту, порівняно з деякими іншими містами, тому сюди привезли стандартний набір від агентства ООН у справах біженців. Гуманітарна місія “Проліска” сьогодні роздаватиме 100 будівельних наборів для швидкого екстреного ремонту після обстрілу житлових будинків. Туди зазвичай входить ОSВ, дошки, шурупи, піна, клейонка і тарпаулін (тентовий матеріал, — ред.). І ось зараз люди сюди приїжджатимуть і отримуватимуть будівельні набори”, — пояснив представник гуманітарної місії “Проліска” Євген Ткачов.
Валентині та Леоніду будівельні набори дуже потрібні. З їхньою допомогою зможуть підготувати своє житло на зиму.
“У нас повністю пошкоджений будинок. Тільки підтримує підвальне приміщення, щоб виживати. Тому що немає матеріалу. Живемо ми в підвалах”, — розповіла Валентина.
“Дах побитий, вікна позабивали, скла немає. Ганчірками забили й все. Пічка є. Обіцяють дрова дати”, — додав Леонід.
Крім будівельних наборів місцеві жителі також можуть отримати психологічну допомогу. На місці видачі працюють професійні психологи.
“На період поки люди брали номерки, вставали в чергу, отримували, ми з ними спілкувалися, розмовляли. Вони розповідали про свої життєві ситуації, про свої проблеми, які зараз у них тут. А проблем у них вистачає”, – підкреслила психолог гуманітарної місії “Проліска” Марія.
“Ми знаємо, що психіка захищає людину. Тому вони намагаються на позитив виходити для того, щоб ці травми якось скрасити якимись позитивними моментами, які вони знаходять. Вони кажуть: “Дуже добре, що ви приїхали! Ми вас чекали!” Радість в очах і люди вже на позитиві. Це дуже добре і дуже приємно, коли ти бачиш, яка допомога йде людині, і що вона її приймає”, — додав психолог гуманітарної місії “Проліска” Віктор.
З появою офісу гуманітарної місії “Проліска” в Добропіллі, кількість наданої допомоги тут збільшиться. Раніше її везли з Харкова або Дніпра. Це ускладнювало логістику. Тепер же представники організації зможуть оперативніше надавати допомогу в усьому регіоні.
Читайте також: “Лізуть з усіх напрямків”: Барабаш розповів про третю хвилю штурму росіянами Авдіївки