Команда військових медиків-волонтерів відкрила курси для студентів медичних вишів у Харкові, щоб готувати кваліфікованих співробітників для центрів реабілітації, повідомляє FREEДОМ.
Слухачам розповідають про техніки масажу для допомоги військовослужбовцям після поранень, операцій, проблем зі спиною через навантаження. Військові медики зізнаються: їм не вистачає рук.
“Тобто ми маємо багато хворих спин, але нам не вистачає рук. Тому ми розпочали таке навчання з кількома вишами, які мають цю специфіку, насамперед це університет ім. Каразіна, де медична кафедра дуже хороша, та профільні виші: Інфіз [Харківська державна академія фізичної культури], ХПІ [Харківський політехнічний інститут], фармакадемія [Національний фармацевтичний університет], там теж є кафедри фізичної реабілітації”, — каже командир групи фізичної терапії та реабілітації оперативного угруповання військ “Харків” Олег Шевцов.
Тривала реабілітація необхідна старшому солдатові Національної гвардії України Кирилу Матрусенку. Йому 21 рік. У лютому 2022 року Кирило закінчував строкову службу. У день вторгнення Росії із побратимами тримав оборону на окружних дорогах Харкова. Там і дістав поранення: уламки розтрощили руку і пошкодили хребет. Упродовж чотирьох місяців нацгвардієць не міг ходити.
“Після операції я вже почав потихеньку ходити, робили ЛФК [лікувальну фізкультуру], всілякі масажі на ногах — покращували кровообіг. Тоді почав відчувати ноги, трохи розходився. З рукою трохи інша ситуація… Якщо займатись, то вже краще”, — каже старший солдат Національної гвардії України Кирило Матрусенко.
Дар’я Леонідова — студентка першого курсу медичного факультету університету ім. Каразіна. Дівчина усвідомлено обрала професію реабілітолога: вважає, що це вже одна з найпопулярніших спеціальностей в Україні.
“Це дуже зворушливо. Це мінімум, що я можу зробити. Це дуже важливо для мене”, — каже дівчина на першому практичному занятті.
Антон Семенко, котрий закінчує 6-й курс медфакультету, ще влітку пройшов навчання у команди військових реабілітологів. Вже побував як терапевт на передовій.
“Під Бахмутом був. Це, здається, два місяці тому було. Ми поїхали на три дні. Важко… Там майже польові умови, але ми працювали у будівлі, там не було опалення та води, руки було важко помити”, — розповідає Антон.
Курси для студентів ведуть вісім професійних реабілітологів. Наприклад, Галина у професії вже 15 років. До вторгнення РФ вона мала свій салон масажу. З перших днів повномасштабної війни Галина допомагає українським військовослужбовцям на лінії фронту. Навчати нових реабілітологів вважає за необхідне: запит на них уже дуже великий. Якщо працювати доведеться близько до лінії фронту, каже Галина, терапевту-реабілітологу важливо вміти надавати допомогу швидко та бути дуже мобільним.
“У нас немає вибору, тобто у нас є година на кожного бійця. Якщо ми приїжджаємо на позиції, до підрозділу бойового чи бригади, за годину ми повинні бійця поставити на ноги всіма доступними засобами: наші руки, мобільне обладнання, яке у нас є, фізіотерапія, всі наші знання. Два-три лікарі-фахівці на одного бійця можуть бути. Але те, що ми робимо там за годину, в нашому реальному житті дорівнює п’ятьом-шістьом процедурам”, — пояснює учасниця мобільної команди терапевтів-реабілітологів Галина Гогінава.
Наразі заняття для студентів проводяться лише раз на тиждень. У майбутньому в Харкові планують відкрити реабілітаційний центр для військових із великою кількістю медтехніки та кваліфікованим персоналом. У планах організаторів проводити 300 сеансів масажу на тиждень.
Читайте також: Ендопротезування та реабілітація: як медики Дніпра ставлять на ноги захисників України (ВІДЕО)