Військові витрати Росії, економіка якої переведена на воєнні рейки, тепер перевищують сумарні оборонні бюджети всіх європейських країн, включно з Великою Британією. Такі висновки дослідження The Military Balance, проведеного британським Міжнародним інститутом стратегічних досліджень (The International Institute for Strategic Studies, IISS), повідомляє FREEДOM.
Загальні витрати Росії на оборону зросли на 42% — до 13 трлн рублів, що еквівалентно 462 млрд доларів. Європейські оборонні бюджети, зокрема Великої Британії та держав-членів ЄС, торік зросли майже на 12%, що на 5 млрд менше, ніж витрати Москви. За прогнозом експертів, у 2025 році російські військові витрати зростуть більш ніж на 13 % — до 15,6 трлн рублів. Попри те, що це негативно позначається на економіці, Росія все ще може витрачати стільки на війну, зазначають в IISS.
Таке зростання військових витрат призвело до того, що дефіцит бюджету Російської Федерації в січні 2025 року, якщо порівняти з минулим роком, зріс у 14 разів. Це призвело до виснаження Фонду національного добробуту (ФНД) і посилення інфляції.
“У січні витрати, за попередньою оцінкою, виявилися більшими за доходи на 1,71 трлн рублів, або 0,8% ВВП, порівняно із закладеним у бюджет дефіцитом на рік 1,17 трлн рублів, або 0,5% ВВП. Рік тому в січні бюджет було виконано з дефіцитом 124 млрд рублів”, — навели дані у виданні The Moscow Times.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну бюджет федерації щорічно виконувався з дефіцитом понад 3 трлн рублів, або близько 2% ВВП. Покрити дірку в бюджеті Міністерство фінансів РФ намагалося шляхом внутрішніх запозичень, а також з ФНД, вільна частина якого вже скорочена на дві третини.
“Здувається економіка “Газпрому” і тих підприємств, які не можуть покрити збитки. Ну будуть їх рятувати коштом бюджету та Центрального банку. Це означає, що виймаються гроші з кишені росіян і кладуться в бюджет цих підприємств, які не можуть погасити кредити. Їх рятують, і вони продовжують жирувати”, — прокоментував економіст Олександр Савченко.
Економіка Росії стикається з нестачею робочої сили, зростанням цін і обмеженням кредитів, що негативно впливає на бізнес і громадян. Влада намагається приховати масштаби проблем, а експерти прогнозують подальше погіршення ситуації.
“Дослідження аналітика Гарвардського університету Кеннеді та групи JPMorgan спільно з іншими інвестиційними банками показало, що під тиском військового лобі російський військово-промисловий комплекс (ВПК) отримав близько 300 млрд доларів кредитів, які не в змозі повернути. Це веде або до банкрутства банків, або до необхідності компенсувати збитки через Центральний банк або Мінфін, що неминуче спричиняє інфляцію”, — пояснив Савченко.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вказують на те, що влада Кремля продовжує свою інформаційну кампанію, щоб приховати ступінь негативного впливу на економіку Росії через війну в Україні. Прем’єр-міністр РФ Михайло Мішустін заявив під час нещодавньої зустрічі з диктатором Путіним, що валовий внутрішній продукт (ВВП) Росії досяг історичного максимуму — зріс на 4%, а інфляція за 2024 рік склала майже 10%. Однак ці дані ґрунтовно занижені, вважають експерти.
“Реальна інфляція в Росії значно вища за офіційні дані, які публікує Кремль. За деякими оцінками, вона сягає 20%. Водночас Мішустін і Путін замовчують про підвищення Центробанком відсоткової ставки до 21% у жовтні 2024 року і про те, що за останні три роки Росія використовувала кошти з Фонду національного добробуту для фінансування війни. Ліквідні резерви цього фонду можуть вичерпатися до осені 2025 року”, — спрогнозували аналітики ISW.
Читайте також: Дефіцит бюджету, інфляція та скорочення ФНД: що відбувається з економікою Росії — розбір (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв, що країни Європи мають збільшити свої оборонні витрати до 5% ВВП. Зараз вони не дотягують до 2%. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте вважає, що європейські витрати на оборону мають зрости до 3%.
Читайте також: Рівень інфляції у РФ значно вищий за офіційні дані — аналіз економіста