За великої лінії фронту, за великої інтенсивності війни, безумовно, концентруватися тільки на одному напрямку — це означає грати тільки в ту гру, яку пропонує Російська Федерація. Розпочавши наступ у Курській області, українська армія перехопила з військового погляду ініціативу. Крім того, цей наступ матиме і політичні наслідки. Про це сьогодні, 31 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.
“Вона [Росія] сконцентрувала на Донецькому напрямку основний свій актив, основні свої ресурси й, безумовно, це просто буде перемелювання, взаємне перемелювання. Для того, щоб якось переламати ситуацію, перехопити ініціативу, ви маєте креативно підходити до того, що відбувається по лінії фронту, шукати можливості, шукати контрнаступальні можливості, що, власне, Курська операція демонструє”, — зауважив він.
Подоляк уточнив, що Україна поки що тільки частково перехопила ініціативу на полі бою, оскільки російські війська на Донецькому напрямку залишаються вкрай активними та ведуть інтенсивні бойові дії.
“З усім тим, для того, щоб розтягнути ресурси Росії, розтягнути резерви Росії, безумовно, потрібно атакувати та контратакувати на різних напрямках. І, відповідно, Курська операція це завдання вирішує”, — упевнений радник.
Також, за його словами, будь-які неочікувані рішення щодо лінії фронту і ведення контрвійни абсолютно змінюють і сприйняття війни, і мобілізують суб’єктність України, мобілізують українських партнерів.
“Від нас залежатиме, як далі розвиватимуться події, а не ми будемо перебувати в пасивному становищі”, — додав Подоляк.
Він зауважив, що Курська операція матиме й політичні наслідки.
“Безумовно, сама по собі операція важлива, тому що вона показала: війна може йти абсолютно в повному обсязі на території Росії, це гарантується міжнародним правом. Друга компонента: у Росії так само є дефіцит і ресурсів, і резервів, який наростає. Ці дефіцити не можуть перекрити оперативно, швидко. Їм або треба переходити до великих мобілізаційних заходів, що буде обтяжувати соціальну напруженість самої Російської Федерації, або передистанціювати з різних напрямків”, — пояснив радник.
Крім того, звернув увагу Подоляк, Росія зараз має репутаційні ризики, які наростають у геометричній прогресії, тому що вже ніхто не ставиться серйозно до тієї мілітарності, яку продавала РФ.
“Російська Федерація, так, звісно ж, ресурсно-об’ємна, ресурсно вона може набрати багато людей, вона може набрати багато техніки, відтворити частково цю техніку, але навіть відтворити вона вже може тільки користуючись близькими стосунками з іншими диктаторськими режимами, такими як Північна Корея та Іран. І, відповідно, репутаційно Росія, звісно, має зовсім інший вигляд. Тут уже не йдеться про якесь там мілітарне глобальне лідерство, а йдеться про те, що все-таки потрібно ухвалити остаточне рішення щодо Російської Федерації. Ось у такому вигляді країну залишати не можна, тому що це головний, на мій погляд, сьогодні донор у глобальну нестабільність”, — заявив він.
Подоляк вважає, що демократичному світу треба ухвалити для себе принципове рішення: або світ у хаосі, або світ постійно занурюватиметься в ті чи інші конфлікти, або зараз буде поставлено правильні точки.
“Курська операція якраз показує, що це цілком можна зробити. Що всі горезвісні, легендарні “червоні лінії” були міфічними. Якраз на них спекулювала довгий час російська пропаганда, і відповідно, це зменшувало шанси тієї самої демократії ефективно протистояти Росії або вживати ті чи інші дії, які були б спрямовані на примус Росії до трьох речей. Перше, це до виконання принципів міжнародного права. Друге, до відповідальності за те, що Російська Федерація робить в інших країнах, ну або на зовнішніх ринках. І третє, знову ж таки, примус Росії до справедливого миру, незалежно від того, на якій території йде війна”, — констатував радник глави Офісу президента.
Читайте також: Наступ ЗСУ в Курській області РФ відповідає праву України на самооборону, — Столтенберг