Військова присутність Німеччини в Литві: причини, наслідки та реакцію Кремля проаналізували експерти

Німецькі військові, які прибули до Литви. Фото: Міноборони Литви

8 квітня до столиці Литви з Німеччини прибули понад 20 військових, група складається виключно з добровольців. Планується, що до кінця року до Литви прибудуть близько 150 німецьких солдатів. 

До кінця 2025 року завершиться формування 45-ї танкової бригади. А повна 5-тисячна бригада буде розгорнута в Литві до 2027-го — це будуть 4 800 німецьких військовослужбовців і 200 цивільних фахівців.

Зміцнення східного флангу НАТО

Військові з Німеччини в Литві — це перший випадок розміщення на постійній основі підрозділів ФРН за межами держави.

“Наше рішення розмістити бригаду на постійній основі на східному фланзі НАТО є безпрецедентним. Ми беремо на себе відповідальність і лідерство в НАТО. Ми показуємо нашим литовським партнерам і нашим союзникам, що ми на їхньому боці. Ми підтримуємо обіцянку Північноатлантичного альянсу “один за всіх і всі за одного” конкретними діями”, — заявив посол Німеччини в Литві Корнеліус Циммерманн.

За словами головнокомандувача німецької бригади полковника Андре Хастенрата, це буде найбільший центр обслуговування іноземних громадян, який коли-небудь був у Бундесверу.

“Це дуже великий проєкт. Ми очікуємо, що для наших солдатів будуть доступні інфраструктура, а також навчальні бази. Ми розміщуємо тут військовослужбовців, тому що хочемо стримувати тут потенційного противника. І частина стримування полягає в тому, щоб ми були в змозі показати та продемонструвати наші можливості”, — Андре Хастенрат.

За словами литовського міністра оборони Лаурінаса Кащюнаса, на тлі заяв глави МЗС Литви про можливий напад РФ на країни Балтії нині 85% литовців підтримують військову присутність німецьких солдатів на території країни.

“Німецька надійність дуже, дуже важлива для нас — для всього регіону, а також для наших відносин між Литвою і Німеччиною. Я також хочу сказати, що 85% литовського суспільства підтримують військову присутність німецьких солдатів на території нашої країни”, — сказав Кащюнас.

Зі свого боку експерти зазначають, що розміщення німецьких солдатів у Литві свідчить про серйозність намірів НАТО захищатися в разі нападу РФ на одну з країн Альянсу. Хоча все-таки є надія на те, що Росія не піде на такий крок.

“Якщо Росія або Білорусь зважаться на військові дії на кордоні НАТО, то це буде перевірка — наскільки серйозний наш Альянс. Я думаю, що цього не буде з боку Росії, оскільки це може призвести її до відкриття другого фронту. А це зараз Росії, напевно, невигідно”, — підкреслив німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.

Тим часом у Росії негативно відреагували на розміщення групи військових із Німеччини, які прибули до Литви для зміцнення східного флангу НАТО. На думку Кремля, цей крок німецької сторони призведе до ескалації. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відправлення німецьких солдатів до Литви створює осередок небезпеки на кордоні. 

“Це продовжує нагнітати напруженість і вимагає від нас спеціальних заходів щодо забезпечення власної безпеки”, — заявив Дмитро Пєсков. 

Думки експертів

Чи посилить присутність німецького військового контингенту в Литві східний фланг НАТО? Як на це можуть відреагувати в Кремлі? Чи існує реальна загроза для країн Балтії з боку Росії? Чи вдасться Європі самостійно впоратися зі своєю обороною без допомоги США? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Вітіс Юрконіс, політолог, керівник литовського офісу “Freedom House”, викладач Інституту міжнародних відносин і політичних наук Вільнюського університету;
  • Вайдотас Малініоніс, полковник запасу армії Литви;
  • Анна Розе, кореспондентка “Радіо Свобода” в Німеччині.

ВІТІС ЮРКОНІС: Зміцнення східного флангу НАТО — це деескалація загрози для країн Балтії

— Литва цього очікувала. Я думаю, що більшість жителів абсолютно раді рішенню розмістити німецьких військових. Ми розуміємо, що це тільки початок, тому що контингент зростатиме, для цього готується інфраструктура. 

Це комплексне довгострокове рішення, за яким стоять питання щодо виробництва та інвестицій військових підприємств. Німеччина п’ять років тому не була найбільшим ентузіастом у НАТО і зараз показує приклад іншим країнам. 

Від Кремля нічого крім істерики не варто було очікувати. Але всього цього б не сталося, якби не російська агресія в Україні. 

На території Литви зростатиме контингент НАТО, збільшить кількість озброєння і ППО. Тут уже є солдати зі США та Нідерландів. Рішення Німеччини відрізняється тим, що контингент буде присутній постійно, військовослужбовці переїжджають із сім’ями. 

Якщо комусь у Кремлі спаде на думку божевільна ідея щодо інтервенції в Литву, то тут будуть і американські, і німецькі солдати. І питань щодо 5-ї статті НАТО стояти не буде, тому що тут будуть війська цих країн.

Зміцнення східного флангу НАТО — це момент деескалації загрози для країн Балтії. У росіян буде менше спокуси втілити в життя свої агресивні плани. Присутність німецьких військ у Литві – це фактор посилення оборони. 

Країни НАТО в Європі почали нарешті розуміти ті загрози, які несе Росія. І жодної двозначності щодо цього більше немає. Розміщення німецького контингенту в Литві — один із доказів. 

Якщо після Другої світової війни Німеччина зосередилася на розв’язанні внутрішніх проблем, то тепер ця країна бере відповідальність за східний фланг НАТО. Це держава з сильною економікою і військовим виробництвом. 

Кремль звинувачує НАТО в ескалації, але ж Росія почала погрожувати країнам Балтії. Північноатлантичний Альянс заточений під оборону, в першу чергу. Країни Балтії прекрасно відчувають близькість війни та сприймають ситуацію серйозно. 

ВАЙДОТАС МАЛІНІОНІС: У майбутньому НАТО чекає велика битва

— Досі держави-члени НАТО дивилися на свою безпеку в перспективі своїх кордонів. А поява німецької бригади в Литві — це дуже гарний поворот у бік того, що члени Альянсу на європейському континенті почали дивитись на свій захист уже в регіональній перспективі.  

Прибуття першого німецького контингенту в Литву свідчить про те, що вже запущено процес, який має завершитися до 2027 року. Буде поетапне перекидання контингенту. 

Росія досить часто заходить в повітряний простір країн Балтії. До певної міри ми вже до цього звикли. Але невідомо, з якою метою РФ буде використовувати подібні дії. 

Я згоден з тим, що в майбутньому на НАТО чекає велика битва, і до цього потрібно готуватися. Щоб НАТО могло перемогти, потрібно зараз допомагати Україні. Також потрібно, щоб члени Альянсу теж готувалися до потенційних загроз у майбутньому. 

АННА РОЗЕ: У Німеччині не вистачає коштів на оборону

— На території Латвії вже стоять сили швидкого реагування НАТО, тому що від Росії виходить незвичайна загроза, і в балтійських країнах, і в Німеччині це відчувають. Необхідно, щоб Німеччина могла захищатися як самостійно, так і в рамках НАТО. 

США, ймовірно, відмовляться від ролі захисника європейських країн-членів НАТО в разі, якщо Дональд Трамп прийде до влади. Ми чули його заяви про те, що він не фінансуватиме НАТО і що Європа має захищатися сама. Тому зараз тут усі в дуже великій напрузі. 

У Німеччині завжди був страх, що може напасти Радянський Союз. Історія триває. Виділено 100 млрд євро на забезпечення Бундесверу. Проте стан Бундесверу недостатньо оптимальний, тому радіти поки що рано. 

У Німеччині можна почути багато критики на адресу уряду і Бундесверу про те, що кошти освоюються не так, як потрібно, і їх дуже мало. 70% усіх коштів підуть тільки на утримання Бундесверу, а на закупівлі зброї залишиться дуже мало. 

Те роззброєння, яке відбулося в Німеччині після закінчення холодної війни, призвело до того, що держава зараз не може повною мірою здійснювати свою оборону. 

Після того як Росія напала на Україну, країни Альянсу усвідомили необхідність захисту. Після цього тут стали виділятися величезні кошти на забезпечення армій країн Європи. Зараз у НАТО зрозуміли, що потрібно захищати свої східні кордони. 

Дислокація німецьких підрозділів у Литві свідчить про те, що Німеччина усвідомила необхідність свого власного захисту. Це робиться для того, щоб забезпечити захист у разі можливої ескалації ситуації. Якщо США відмовиться захищати Європу, то загроза стане ще більш відчутною. 

Тієї кількості німецьких солдатів у Литві, звичайно, недостатньо буде для того, щоб стримати російську армію і поставити хрест на мріях Путіна завоювати Європу. Поки розгортатимуться війська, мине 3 роки. А ситуація в Європі зараз нестабільна і невідомо, що спаде на думку Путіну за цей час. 

Німеччині потрібні кошти на фінансування Міністерства оборони та Бундесверу. Зараз їх не вистачає. Неможливо спрямовувати всі ресурси виключно на оборону, тому що це демократична країна з низкою соціальних зобов’язань. Велика проблема забезпечити оборону на рівні 2% бюджету. 

США не хоче більше витрачати гроші на оборону Європи. А в європейських демократичних країнах дуже складно знайти баланс між соціальною сферою та обороною. 

Читайте також: Погрози Путіна на адресу НАТО: як країни Альянсу реагують на потенційну війну з Росією — оцінки експертів

Прямий ефір