Військова комендатура ЗСУ в Курській області та строковики РФ на передовій: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною

Україна створила першу військову комендатуру на території Росії, яку контролюють ЗСУ. Місцеві жителі скаржаться, що їх кинули свої ж. Що Україна робитиме з російськими територіями? Як ЗСУ ставляться до росіян, чиї співвітчизники вбивають українців?

У полон потрапили сотні російських військовослужбовців, серед них безліч строковиків. Тим часом російське командування примушує їхати на фронт солдатів-строковиків, які змогли врятуватися на початку операції ЗСУ в Курській області.

Про все це — в аналізі ключових подій тижня в проекті “Все так однозначно” телеканалу FREEДOM.

Ведучий — Єгор Скорина.

“Буферна зона” на території Росії

Минуло більше ніж тиждень відтоді, як начальник Генштабу Росії Валерій Герасимов доповів Путіну, що Сили оборони України в районі Курської області нібито були зупинені. При цьому зараз ЗСУ контролюють понад 1000 кв. км, понад 80 населених пунктів. Сотні російських солдатів, яких військове керівництво кинуло напризволяще, потрапили в полон.

Російська влада кинула і своїх цивільних, яких, за розповідями самих людей, навіть не сповістили про те, що в їхньому регіоні тривають бойові дії.

Українська журналістка Наталя Нагорна побувала в російському місті Суджа в Курській області, яке наразі контролюють українські військові. Наталя побачила, як там живуть люди, яких покинула російська влада. Їм українські військові допомагають гуманітаркою — роздають воду та їжу.

У гуманному ставленні українських військових до місцевого населення, яке покинула російська влада, змогли переконатися також й італійські журналісти. Під час зйомки в Суджі їм періодично доводилося ховатися від атак, адже російська армія з літаків та артилерії обстрілює свої ж населені пункти.

Російські військові панікують і риють траншеї в спробі зупинити просування ЗСУ в Курській області.

15 серпня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський доповів президенту України Володимиру Зеленському про створення першої військової комендатури на території Росії.

“На території Курської області завершено пошук і знищення противника в населеному пункті Суджа і трьох інших населених пунктах. Для підтримання правопорядку та забезпечення першочергових потреб населення на підконтрольних територіях створено військову комендатуру, призначено її керівника генерал-майора Москальова”, — повідомив Сирський.

Що за військова комендатура і навіщо вона необхідна Україні?

З Курської області російська армія регулярно завдає ударів по мирних українцях. Як повідомив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко, тільки влітку цього року росіяни завдали 2 тисячі ударів по Сумській області, яка межує з Курським регіоном РФ. Це удари ракетами, артилерією, КАБами, ударними дронами, мінометами. Росіяни цілеспрямовано знищують на Сумщині не якісь військові бази, а будинки мирних українців. Знищують саме життя.

Сумська область України та Курська область РФ. Ілюстрація: deepstatemap.live

І щоб убезпечити людей від російської окупаційної армії, необхідна буферна зона. Тобто необхідна територія, яка буде виступати буфером між Росією (яка почала і веде неспровоковану війну) і Україною, яка обороняється. Наразі глибина просування українських військ у Курську область становить близько 30-35 км, тобто населені пункти Сумської області вже перебувають поза зоною ураження ствольної, реактивної артилерії і мінометного вогню.

Важливо розуміти, що Україна не збирається анексувати ці російські території. Україні не потрібен ані сантиметр чужої землі. Українцям лише треба повернути своє — ті території, які окупувала Росія, починаючи з 2014 року. Бої в Курській області, як і всі інші дії ЗСУ, спрямовані виключно на досягнення єдиної мети — відновлення територіальної цілісності Української держави. Україна змушена відвойовувати своє.

На територіях Росії, за словами президента Володимира Зеленського, Україна дотримуватиметься міжнародних норм. Зі свого боку віцепрем’єрка і міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук заявила, що в межах зазначеної зони російські громадяни перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права, якого Україна, на відміну від Росії, повністю дотримується. За її словами, у зоні військової комендатури українські військові здійснюватимуть гуманітарні операції та створять коридори для евакуації — як у Росію, так і в бік України. Також, повідомляє Верещук, у цю зону допустять міжнародні гуманітарні організації.

Першу військову комендатуру на території Росії очолив генерал-майор Едуард Москальов. Йому 50 років. Раніше він був командувачем оперативно-стратегічного угруповання військ “Одеса”. За мужність і відданість державі Едуард Москальов був нагороджений Орденами Богдана Хмельницького II-го і III-го ступенів.

Едуард Москальов. Фото: uatv.ua

Російське командування вже почало перекидати підрозділи із зони бойових дій в Україні в Курську область. Але на початку цього тижня в інтернеті почали з’являтися десятки повідомлень від родичів російських солдатів-строковиків про те, що командування планує відправити їх у Курську область, де триває наступ ЗСУ.

Офіційної цифри немає, але за підрахунками з відкритих джерел кількість полонених російських військовослужбовців уже вимірюється сотнями. Наприклад, тільки 14 серпня українські військові в Курській області взяли в полон понад 100 російських солдатів за раз. Росіяни натовпом склали зброю добровільно, і це найбільше взяття в полон Силами оборони України за один раз. Ціла рота прийняла таке рішення після того, як військове керівництво покинуло їх. Про це повідомляє український проект “Хочу жити“, який займається питанням російських військовополонених. Також є проєкт “Хочу знайти“, який допомагає знайти зниклих безвісти російських військових.

Просування ЗСУ в Курській області змушує Міноборони РФ перекидати в регіон війська з Калінінграда. Про це розповів міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас 13 серпня на зустрічі з президентом України.

“Ми зараз бачимо, як росіяни передислоковують свої війська в Курськ. Я кажу литовському народу: ви подивіться, як українці за вас борються, тому що завдяки їхній боротьбі Росії потрібно відводити війська з Калінінграда. Ми навіть називаємо це “демілітаризацією” Калінінграда, яка відбувається завдяки хоробрості ваших військових, завдяки вашим рішенням”, — сказав міністр оборони Литви.

Під час свого візиту Кащюнас також заявив, що реакція Заходу на операцію ЗСУ в Курській області — це перемога розуму.

“Це добре, що коли Україна почала свою операцію, ми не почули від Заходу нічого про перетин “червоних ліній”. Було ясно заявлено, що Україна може проводити такі операції в рамках своєї оборонної стратегії. Це хороші новини і перемога розуму”, — цитує слова міністра литовське медіа LRT.

Також, на його думку, тепер західні союзники України повинні зробити наступні логічні кроки і, в першу чергу, дати Україні достатньо далекобійної зброї. А, по-друге, дозволити застосовувати її по цілях у глибині території Росії. Це необхідно Україні для оборони, для справедливого припинення війни, розв’язаної Росією, для захисту українців від терористичних атак російської армії.

Генерал-лейтенант Бен Ходжес, колишній командувач сухопутними військами США в Європі, висловив думку, що операція Сил оборони України в Курській області продемонструвала, що “червоних ліній” у війні Росії проти України не існує. За його словами, Путін відреагував на операцію українських військових у “звичній йому манері”, обстрілявши супермаркет. Йдеться про торговельний центр у місті Костянтинівка Донецької області, по якому російська армія вдарила 9 серпня.

“Це спростовує страх, що Путін піде на ескалацію і використає ядерну зброю. Найгірше, що він зробив, — це обстріляв ракетами черговий супермаркет в Україні. Ми стримували себе занадто довго”, — заявив Ходжес в інтерв’ю DW.

Відповідаючи на уточнююче запитання, чи означає це, що “червоних ліній” більше не існує, військовий сказав: “Я безумовно сподіваюся, що не існує”.

Подібну думку про те, що події в Курській області можуть змінити ставлення союзників України до атак території Росії, описує і видання Politico. Воно зазначає, що немає ознак того, що західні союзники, які раніше були стриманими в питанні атак на Росію, намагаються зупинити Київ. Серед таких і Німеччина, яка зазвичай не бажала “провокувати Путіна”.

“Україна має право на самооборону відповідно до міжнародного права. Це право не обмежується її власною територією”, — наводить Politico коментар Міністерства закордонних справ Німеччини:

А Родеріх Кізеветтер, впливовий німецький депутат від Християнсько-демократичного союзу, зазначив, що удари по військових об’єктах на території Росії зброєю, яку Німеччина передала Україні, є цілком законними. На його думку, після передачі озброєння стає українським, тому питання про його походження не має значення.

Загалом, події в Курській області можуть змінити ставлення союзників України до атак углиб території Росії.

“Зафіксуємо проміжні суттєві зміни у світовому інформаційному полі. Найгучніші критики західної підтримки для України, головні прихильники негайного миру на російських умовах, найбільші проповідники “деескалації” — усі вони демонстративно притихли. Зміни лінії фронту показали, як ефективно інвестується військова та фінансова допомога. Деескалація працює, певний примус до миру діє, противник правильно реагує тільки на застосування грубої сили”, — написав у Telegram Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України.

За ситуацією зараз активно спостерігають інші держави, і кожна робить свої висновки.

Строковиків у Росії готують до війни

Путін близький до нової хвилі мобілізації через високі втрати на війні проти України і Курську операцію ЗСУ. Але поки, мабуть, у Кремлі вирішили, що вдасться перебитися строковиками. Відразу кілька видань написали про те, що російських солдатів-строковиків і відмовників збирають по всій країні для того, щоб відправити на війну.

Як зазначалося вище, за тиждень з гаком сотні російських військових потрапили в полон під час оборонної операції ЗСУ в Курській області. Безліч із них — строковики, яких, як стверджував Володимир Путін, узагалі не мали відправляти на передову. Але на другий тиждень операції в полон продовжують потрапляти саме строковики. Тобто, незважаючи на те, що відбувається, їх або так і не прибрали в тилову зону, або вже встигли повернути назад.

Інформація про те, що строковиків із різних куточків Росії збираються або вже направляють на війну, з’являється повсюдно.

Російське видання “Верстка” пише, що евакуйованих строковиків у Курській області змушують підписувати контракти, щоб знову відправити їх на передову. Журналісти видання змогли поспілкуватися з родичами тих, кому поки що вдалося врятуватися. “Верстка” пише, що близько 150 строковиків зараз перебувають в одній із військових частин у районі Курська. Усіх їх примушують підписати контракт із Міноборони РФ і піти на війну: нібито вони підуть за штурмовиками, а ще отримають пільги і виплату “бойових” — по 4 тисячі рублів на день, що близько 50 доларів.

“Син дзвонив, їм сказали: ви все одно підете, але зараз ми вам будемо платити бойові. Малесенько вас підготуємо і підете за штурмовиками. А якщо не погодитеся, то підете під суд, або все одно підете [воювати], нікуди не дінетесь. Тобто їх все одно планують туди відправити. На них морально намагаються натиснути, намагаються обробити”, — розповіла одна зі співрозмовниць видання.

Тим часом російське видання Astra повідомляє, що для відбиття наступу ЗСУ в Курській області Міноборони Росії задіє сотні росіян, які дезертирували.  За даними проєкту, з військової частини, яка розташована під Санкт-Петербургом, силою вивезли щонайменше 500 осіб, які раніше відмовилися воювати. Там відмовників утримували на час проведення слідчих дій. За інформацією видання, яке також посилається на родичів військових, близько 150 осіб із цієї партії вже могли опинитися під Курськом на військовому полігоні.

А проєкт “Радіо Свобода” описав історію матері одного з російських солдатів. Як вона каже, її син був призваний на строкову службу в бригаду, що базується в Мурманській області.

“Стали говорити про відправлення. Я зателефонувала до військового комісаріату, воєнком перевірив інформацію і сказав, що це наказ згори, нічого зробити він не може. Відправлення планують у вересні. Інші батьки розповідали, що на їхніх синів тиснули, щоб вони підписали контракти з Міноборони. На мого сина сильного тиску не було. А іншим погрожували, мовляв, тут не підпишете — у Курську змусять”, — розповіла вона.

За даними російського антивійськового проекту “Идите лесом!”, 250 строковиків перекинули з Ленінградської області під Курськ і вже готують списки для відправки нової групи солдатів. Також, є подібна інформація з Підмосков’я, Калінінградської, Іркутської, Свердловської, Мурманської, Самарської та інших областей РФ.

Строковики необхідні Путіну для того, щоб спробувати заткнути дірки в Курській області. Для Москви тепер утворилося два фронти і, ймовірно, Путін сподівається одночасно і відбити контрольовані ЗСУ райони Курської області, і водночас щонайменше спробувати утримати позиції російської армії на фронті всередині України.

Військові експерти вважають, що користі від строковиків на передовій мало. Та й зрозуміло. Це ненавчені, непідготовлені військові, яких російське командування всупереч усім обіцянкам Путіна може використати як “гарматне м’ясо”, допоки на їхню заміну не знайдуть інших: боєздатні частини з російського тилу, нових мобілізованих або контрактників, яким уже обіцяють захмарні суми за квиток на війну.

Полонені російські солдати-строковики розповідали, що командири їх кинули напризволяще: залишили в зоні бойових дій без зброї та будь-яких інструкцій.

Супутникові знімки показують, що росіяни почали рити окопи і зводити укріплення поруч із Курською АЕС і вздовж траси Льгов — Суджа. Але очевидно, що без особового складу оборонні лінії самі по собі не дуже ефективні. Тому і тут російське керівництво може використовувати строковиків для затикання дірок.

Але цей факт не виключає можливості швидкої мобілізації. Нині вже очевидно, що захмарні гроші для вербування на контракт по регіонах уже не приносять бажаного результату. І наближення “мобілізації 2.0” стає відчутним. Але на це потрібен час, а строковики є тут і зараз.

Через великі втрати росіян на фронті Кремль може оголосити про нову хвилю мобілізації. Збройні сили РФ не отримують достатньо нових солдатів, які покривали б втрати на передовій, повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела, близькі до Кремля і Міноборони РФ. Один зі співрозмовників видання додав, що нову хвилю мобілізації можуть розпочати вже наприкінці цього року.

“Путіну потрібно близько 500 000 осіб протягом наступних 12 місяців, щоб компенсувати виснаження і ротацію своїх військ, розгорнутих в Україні. Поточна російська стратегія вербування, заснована на виплаті добровольцям зарплати вище ринкової, буде недостатньою для досягнення цього. Російський уряд, найімовірніше, переключить свою увагу на строковиків”, — цитує Bloomberg російського економіста Алекса Ісакова.

Попередні випуски “Все так однозначно”:

Прямий ефір