Військова економіка РФ замінила мирну: як Москва переорієнтує бюджет (ВІДЕО)

Москва. Фото: pixabay.com

Замість цивільного виробництва військове. Провідні російські підприємства машинобудування збільшують випуск танків. І навіть та продукція, яка формально вважається цивільною, йде на військові потреби, оплачується Міноборони і не дає жодного зростання мирній економіці. Так, за результатами минулого року “Уралвагонзавод” одне з найбільших промислових підприємств Росії майже вдвічі скоротив виробництво вагонів. І це незважаючи на те, що попит на вагони в РФ зростає, повідомляє FREEДОМ.

Раніше голова “Трансконтейнера” Віталій Євдокименко скаржився на дефіцит залізничних платформ. Аналогічна ситуація з цистернами для перевезення нафти та нафтопродуктів, хоперами для зерна, напіввагонами для перевезення насипних вантажів. Водночас, виробничі та фінансові показники підприємства не падають. Тому що воно перейшло на виробництво “оборонки”.

“З початку “СВО” обсяги виробництва бронетехніки зросли вчетверо. Найчастіше відвантаження виконуються достроково. Зазначу, що машини, які ми відправляємо на фронт, постійно допрацьовуються з огляду на бойовий досвід. Підвищується їхня захищеність і так далі. Концерн “Уралвагонзавод” найбільший у Росії розробник і виробник бронетанкового озброєння та техніки, а також вантажного рухомого складу”, заявив Володимир Артяков, перший заступник гендиректора “Ростеху”.

Раніше міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявляв, що підприємство наростило постачання та капітальний ремонт танків Т-72 та Т-90 у понад 3,5 раза. Крім того, підприємство готується на замовлення Міністерства оборони Росії розпочати випуск танків Т-80, які серійно випускалися у СРСР. Але для цього потрібні потужності та додаткові робочі руки.

“За звітністю все гаразд. “Уралвагон” згадав, що вони єдиний завод із виробництва танків. Вони побудували велику кількість танків, і ці танки були підбиті протягом кількох місяців, і тут постає питання, що в статистиці все добре, а фізично їх уже немає… За першу половину 2023 року в Росії зібрали два нові літаки, у попередні роки кількість зібраних літаків перевищувала 20″, – сказав економічний експерт Іван Ус.

Економіка Росії перейшла на військові рейки, і це у своєму звіті побічно підтвердив Центробанк Росії.

“Центральний банк Росії видав звіт, в якому з’явилася дуже цікава фраза: “Основна проблема економіки Росії полягає в тому, що виробництво товарів та послуг фіксується у сферах, не пов’язаних із споживанням або інвестуванням”. І багато економістів сказали, що по суті в цій фразі був прихований сенс, який полягає в наступному: зараз виробництво концентрується навколо військової сфери, все, що виробляється, вирушає на фронт, і при цьому товарів, які можна споживати, їх менше, інвестицій також немає”, пояснив Ус.

Переорієнтація бюджету на оборонну сферу призводить до того, що страждає цивільна. Так, наприклад, у вересні в окремих регіонах федерації зник бензин на заправках через брак грошей у бюджеті на демпфер — коли виробникам доплачують за те, що вони продають бензин у Росії, а не за кордон. Невтішні прогнози в економістів і наступного року.

“Збільшення військових видатків у бюджеті не стало чимось несподіваним, враховуючи війну в Україні, що триває, але різке зростання витрат на національну оборону в 2024 році — на 68% порівняно з 2023 роком — здивувало більшість експертів з макроекономіки. Експерти мають багато питань щодо запланованих доходів, але бюджет 2024 року буде виконано. Однак, з великою ймовірністю, для цього не вистачить резервів з Фонду національного добробуту і доведеться проводити девальвацію рубля, в результаті вже у 2025 році можуть виникнути серйозні макроекономічні ризики, пов’язані з високою інфляцією”, розповів в інтерв’ю Deutsche Welle Андрій Яковлєв, асоційований дослідник Центр Девіса Гарвардського університету.

Ситуація, вважають економісти, нагадує 1990-ті, коли влада запустила друкарський верстат, щоб розрахуватися з зарплатними боргами, але це все призвело до класичної інфляційної спіралі.

Читайте також: У РФ ухвалили “військовий” держбюджет: що чекає на росіян — прогнози експертів

Прямий ефір