Військова допомога Україні від ФРН у 2025 році: чого очікувати, пояснив німецький політолог

Андреас Умланд. Фото: uatv.ua

Федеративна Республіка Німеччина продовжить надавати допомогу Україні, стикаючись, однак, із двома проблемами. Першою з яких є конституційні правила: вони обмежують німецький державний борг і не дозволяють Німеччині зараз збільшити свій бюджет, наприклад, для надання Україні більшої допомоги. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.

“Допомога, яку Україна отримувала цього, 2024 року, як би скорочується наполовину 2025-го. І офіційне пояснення таке, що того ж рівня допомога не потрібна наступного року для України, бо буде інша допомога — із коштів Росії, заморожених. Відсотки від них зараз Україна отримуватиме, тому нібито не потрібна така велика національна допомога Німеччині для України. Але це може змінитись. Я не думаю, що це вже остаточно вирішено”, — каже він.

Умланд зазначив, що у самій Німеччині дискутується питання необхідності бюджетних обмежень. Попри те, що державний борг Німеччини в абсолютних цифрах є великим, він порівняно невеликий на тлі інших країн Заходу.

Другою великою проблемою у наданні допомоги Україні гість ефіру називає думку більшості німців про те, що постачання ракет TAURUS втягне Німеччину у війну. Саме цю громадську думку щоразу висловлює канцлер Німеччини Олаф Шольц, відмовляючи Україні у наданні цієї зброї.

“Є громадський запит на те, щоб Німеччина не стала сама учасником цієї війни, щоби ті ракети, які зараз летять в Україну, не прилітали до Німеччини. Це можна, напевно, розцінювати як успіх російської психологічної операції, бо багато німців цього бояться. Вони бояться Третьої світової війни, вони хочуть, щоби це залишилося регіональною війною, хоча це вже не регіональна війна, але люди не хочуть визнати нову реальність. І Шольц лише в чомусь відображає цей суспільний запит”, — пояснив Умланд.

Водночас він зазначив, що візит Олафа Шольца до Києва напередодні був, ймовірно, прощальним у ролі федерального канцлера Німеччини. Свою посаду він покине, швидше за все, у травні 2025 року. Тому Україні зараз не варто очікувати від нього якихось кардинальних рішень.

“Шольц тепер так звана “кульгава качка”. Він зараз доопрацьовує останні місяці свого канцлерства, і він сам знає, і всі німці розуміють, що він у результаті наступних виборів, швидше за все, залишить свою посаду. Ще питання, як швидко сформується нова коаліція. Він залишатиметься на посаді канцлера, допоки не буде створено нову урядову коаліцію. І, швидше за все, тоді лідером цієї нової коаліції — канцлером Німеччини та найголовнішим політичним лідером — стане представник сьогоднішньої опозиційної правоцентристської партії “Християнсько-демократичний союз” Фрідріх Мерц”, — коментує аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи.

Він вважає, що у новій коаліції соціал-демократи можуть виявитися “молодшими партнерами” християнських демократів. Також, за його словами, цікавим залишається питання, чи залишиться Шольц міністром у новому коаліційному уряді. Але так чи інакше, експерт впевнений, що підтримка України продовжиться і після виборів.

“Загалом, я думаю, це означатиме принаймні продовження допомоги для України, а може, й збільшення. Може, Фрідріх Мерц розпочне нову кампанію щодо постачання крилатих ракет TAURUS”, — зазначив політолог.

Умланд також вважає, що Україна могла б підштовхнути це рішення, пообіцявши, наприклад, не завдавати ударів TAURUS по території Росії, а зосередившись на Керченському (Кримському) мосту та окупованих територіях.

“Німці бояться, що якщо Україна почне бити далекобійними німецькими ракетами по легітимній державній території Російської Федерації, то це втягне Німеччину у війну. Інша річ, якщо це буде застосовано, скажімо, щодо української частини Керченського мосту, тієї частини, яка розташована на державній території України, або в Донецькій, Луганській областях, якщо там якісь бази будуть ціллю, скажімо, TAURUS, то це буде не так для німців складно”, — пояснив гість ефіру.

Читайте також: Друга за обсягами військової допомоги після США: які кроки робить Німеччина для підтримки України (ВІДЕО)

Нагадаємо, 2 грудня Київ відвідав канцлер Німеччини Олаф Шольц. Це його перший візит в Україну за останні два з половиною роки, востаннє Шольц приїжджав до Києва в червні 2022 року.

У межах візиту відбулися переговори президента Володимира Зеленського та канцлера Олафа Шольца про посилення України. Зокрема канцлер ФРН оголосив про нові постачання зброї на 650 млн євро.

Читайте також: Німеччина — лідер Європи з постачання озброєння Україні, — Зеленський

Прямий ефір