Військова допомога, спільна відсіч РФ і відновлення України: підсумки візиту Зеленського до Польщі в огляді експертів

Володимир Зеленський і Анджей Дуда. Фото: president.gov.ua

5 квітня президент України Володимир Зеленський разом із першою леді Оленою Зеленською з офіційним візитом відвідав Польщу.

Під час поїздки глава держави зустрівся зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою, прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким та іншими офіційними особами.

За результатами зустрічей було досягнуто низку важливих угод, зокрема, у сфері оборони, економіки та післявоєнного відновлення України.

Деталі візиту

Візит до Варшави став першою офіційною поїздкою Володимира Зеленського до Польщі після повномасштабного вторгнення Росії в Україну і третім офіційним закордонним візитом з 24 лютого 2022 року.

У Варшаві Зеленський зустрівся з президентом Польщі Анджеєм Дудою, який у межах зустрічі вручив йому найвищу державну нагороду Республіки Польща — орден Білого Орла.

Зеленський подякував керівництву Польщі й усім громадянам цієї країни за підтримку та допомогу Україні в боротьбі з російськими окупантами, а також за прийом і розміщення мільйонів українців, які втекли від війни. Глава держави наголосив, що Польща для України “є не тільки партнером, а й другом навіки”.

“Ми вважаємо Польщу не тільки партнером, а й другом навіки. Сьогодні ми перебуваємо у справді міцних відносинах — не просто прагматичних, а людських. Це дуже важливо в історичних і будь-яких питаннях, які, я впевнений, ми обов’язково розв’яжемо… Я справді вважаю, що це початок того, що між нами в майбутньому не існуватиме жодних кордонів. Кордонів ні політичних, ні економічних, ні історичних”, — розповів Зеленський.

Під час переговорів президенти України та Польщі обговорили посилення військової взаємодії.

“Ми обговорили посилення нашої армії, і це дуже важливо. Це посилить наших людей, вони міцні. Ми тут, у Варшаві, але там в окопах Бахмута, у Мар’їнці, Авдіївці перебувають наші люди, справжні воїни, чоловіки і жінки, яких ми щодня втрачаємо через Росію. Я хочу вам подякувати з потужним оборонним пакетом, яким ми посилимо наших бійців, тому що вони своїм життям ризикують не тільки заради українців, а й заради життя ваших дітей”, — сказав Зеленський.

Своєю чергою, Анджей Дуда розповів про те, що найближчим часом в Україну буде доставлено чергову партію винищувачів МіГ-29, яка перебуває на озброєнні Війська Польського. Президент Польщі нагадав, що його країна передала українській армії сотні танків, САУ “Краб”, безліч ракет та іншої зброї і техніки.

“Чотири МіГи ще раніше були передані в ЗСУ, ще чотири ми передали нещодавно. Загалом – вісім. Також ще шість літаків готові до відправки і можуть бути відправлені найближчим часом. У нашому розпорядженні є ще МіГи, які були модернізовані і зараз відповідають стандартам НАТО. Ми розраховуємо і на отримання літаків FA-50 та літаків F-35. І в такому разі ми зможемо спрямувати решту МіГів в Україну, якщо в цьому буде необхідність”, — сказав Дуда.

Володимир Зеленський також обговорив з Анджеєм Дудою участь Польщі у відбудові України. На думку українського президента, така співпраця стане ще однією важливою сторінкою у двосторонніх відносинах.

“Це дійсно максимально зблизить наші бізнеси, наші народи. Для нас дуже важливо, щоб Польща була одним із головних партнерів у відновленні України. І ми дуже хочемо, щоб польський бізнес був одним із лідерів на нашому ринку і обов’язково приходив до нас”, — зазначив президент України.

Глави держав під час переговорів торкнулися й інших важливих для України та Польщі питань. Зокрема, польський лідер акцентував, що Польща рішуче підтримує Україну в її прагненні стати членом Євросоюзу і сподівається на те, що вона отримає цей статус якомога швидше.

За словами Анджея Дуди, Польща виступає за те, щоб на саміті НАТО у Вільнюсі Україна отримала додаткові гарантії безпеки, які зміцнять оборонний потенціал нашої держави та посилять українських воїнів у боротьбі з російськими загарбниками. Президент Польщі впевнений, що Україна в будь-якому разі має стати членом Північноатлантичного альянсу.

У межах візиту Володимир Зеленський зустрівся також із прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким. Під час зустрічі сторони підписали протокол про оборонну техніку для України.

“Погоджено дуже потрібний нашим воїнам пакет оборонної допомоги. Ми підписуємо документ про постачання БТР Rosomak, самохідних мінометів Krab, ПЗРК Piorun — ви молодці, що виробляєте такий важливий продукт, який захищає українське життя, — МіГів та іншого озброєння, якого ми так потребуємо. Обговорили сьогодні з нашими братами створення спільних підприємств із виробництва озброєнь і боєприпасів”, — розповів Володимир Зеленський.

Під час зустрічі з главою польського уряду український президент обговорив можливість створення спільних підприємств для виробництва озброєння та боєприпасів.

“Незважаючи ні на що оборонно-промисловий комплекс наших країн буде працювати дієво. Є дуже предметні домовленості”, — зазначив Зеленський.

Сторони також розглянули економічні та інфраструктурні питання, а також можливості відновлення України. Президент також висловив подяку польському народові за ключове логістичне значення Польщі, адже саме польськими дорогами та через польські порти доставляється Україні військова, енергетична, медична, гуманітарна допомога з усього світу.

“Разом із Матеушем ми відзначили досягнення у співпраці між українськими та польськими залізницями. Зокрема, відкриття нового залізничного сполучення Львів – Варшава через Раву-Руську. Очікуємо, що сполучення запрацює вже найближчими місяцями”, — повідомив президент.

Окрім цього, Володимир Зеленський подякував Польщі та Єврокомісії за спільну ініціативу щодо повернення викрадених Росією дітей.

“Шукаємо рішення — як повернути українських діток, які були силою викрадені, депортовані нашим ворогом Російською Федерацією. Наші польські брати готові допомогти Україні в пошуку та поверненні дітей, — сказав Володимир Зеленський.

Переговори, що відбулися в Польщі, Володимир Зеленський назвав “переможними”.

“Цей візит до Варшави, всі наші переговори сьогодні — їх можна назвати переможними”, — написав Зеленський на своїй сторінці у Facebook.

Читайте також: Я дуже вдячний Польщі за віру в майбутнє України, — Зеленський у Варшаві (ВІДЕО)

Візит Зеленського до Польщі в обговоренні експертів

Про результати офіційного візиту президента України до Польщі та про перспективи подальшої співпраці між двома країнами в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник
  • Лукаш Адамський, Доктор історії та політичний аналітик, заступник директора Центру діалогу імені Юліуша Мерошевського (Польща);
  • Андрій Піонтковський, російський публіцист і політолог.

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Польща та Україна є бастіоном західної цивілізації

— Відносини з Республікою Польща займають ключову складову зовнішньої політики України. І це не дивно з огляду на тісні історичні, культурні зв’язки, спільні сьогоденні виклики, а також єдине європейське майбутнє українського та польського народів.

Тому зустрічі між представниками обох країн, міжнаціональний діалог та іншого роду контакти мають відбуватися на регулярній основі, що й було зроблено 5 квітня, коли президент України Володимир Зеленський із дружиною відвідали Польщу з одноденним візитом.

Це був перший офіційний візит Зеленського до Польщі після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Польща робить дуже багато для України, зокрема, приймає біженців з нашої країни. Таким чином, вона є ключовою державою для тих українців, які хотіли залишитися поруч із Батьківщиною у зв’язку з планами на повернення.

Польща ще зіграла важливу роль у тому, щоб не тільки самій забезпечувати, а й переконати інші західні держави постачати Україні танки, ППО (протиповітряна оборона, — ред.) та інші види зброї.

Польща також продовжує відігравати ключову роль у захисті інтересів інтеграції України в Європейський Союз, у Північноатлантичний альянс. І я думаю, що вона продовжуватиме це робити, тому що для Варшави дуже важливо, щоб Україна також стала частиною західної спільноти. І тому ми могли бачити і чути, як представники Польщі постійно наголошували, що Україна буде в НАТО, Україна буде в ЄС.

Поляки продовжуватимуть допомагати нам разом виступати проти агресії Російської Федерації задля безпеки як України, так і Польщі.

Крім високих слів, під час зустрічей президента України з представниками польської влади була і конкретика, на яку чекала кожна сторона.

Зеленський поїхав із Варшави з протоколом про наміри щодо закупівлі військової техніки. Це, зокрема, бойові машини Rosomak, комплекси Rak і зенітно-ракетні комплекси Piorun, а також гарантії подальших поставок озброєння, що особливо важливо в умовах запланованого контрнаступу.

Зі свого боку, Польща домоглася підписання меморандуму про відновлення України, в якому польські компанії, польський бізнес, як запевнив Зеленський, мають посідати особливо привілейоване місце.

Постачання тих чи інших видів озброєнь і гарантія подальшої підтримки України з боку Польщі — це дуже важливий елемент взаємин між двома країнами. І я думаю, що надалі такий діалог і така співпраця лише поглиблюватимуться і розвиватимуться.

Ми розуміємо, що тільки разом Польща та Україна зможуть протистояти такій державі, як Російська Федерація, яка не тільки планує їх знищити і припинити їхнє незалежне існування, а й іти далі вглиб європейського континенту.

Польща та Україна є своєрідним бар’єром чи бастіоном західної цивілізації, і європейські країни це добре розуміють. Тому, я думаю, це далеко не остання зустріч Зеленського і Дуди, а також інших представників обох країн.

Немає сумніву, що візит українського президента до країни над Віслою має потужний символічний підтекст і велике значення для зміцнення польсько-українського взаємозв’язку. Я справді припускаю, що вони з часом лише зміцнюватимуться. І це буде тільки на благо як України, так і Польщі. Ну і також, звісно, всього регіону.

ЛУКАШ АДАМСЬКИЙ: Візит Зеленського до Польщі був грандіозним

— Візит [Володимира Зеленського до Польщі] був, можна сказати, грандіозний. Коли ми говоримо про візити, ми маємо на увазі так звані робочі поїздки, коли глава держави або глава уряду приїжджає в іншу країну, відбувається якась робоча зустріч, і він або вона повертається назад.

А ось у Польщі був офіційний візит. Державний візит — це спеціальний церемоніал, були переговори між президентом Зеленським і президентом Дудою. Потім була зустріч із представниками польського бізнесу, переговори з польським прем’єр-міністром і, нарешті, звернення обох президентів до народів Польщі та України.

Візит президента України Володимира Зеленського до Польщі був, безумовно, дуже вагомий.

Там було досягнуто домовленостей щодо чергової купівлі Україною польської військової техніки. Ще були обіцянки з приводу дипломатичної підтримки і було досягнуто домовленості про те, що до польських фірм, які беруть участь у процесі відновлення економіки України, ставитимуться так само, як до українських.

Також після завершення зустрічі з прем’єр-міністром Моравецьким президент Зеленський говорив про нові залізничні шляхи між Польщею та Україною. Тобто дуже багато різних сюжетів зачіпалося.

Польща — одна з нечисленних країн, яка на початку війни не тільки вірила, що Україна захищатиметься, а й що вона зможе захиститися.

І коли відкриються архівні документи — а це, найімовірніше, станеться років за 30 — фахівці зможуть відновити реальне значення Польщі як логістичного та військового хаба для України. Зокрема, у перші тижні повномасштабної війни.

В Україні це розуміють, і президент Зеленський обрав саме Польщу як мету свого першого офіційного візиту. Звісно, були вже зустрічі і у Вашингтоні, і в Лондоні, і в Парижі, але вони за протоколом мали інший характер.

Цей візит, можна сказати, є політичним сигналом для поляків, для українців, а також для Росії.

Це сигнал про те, що зв’язки двох держав зміцнюються, і що після війни буде підписано новий договір, який визначатиме розвиток двосторонніх відносин у найближчі 20-30 років. Про те, що кордон має бути зведений до такого символічного мінімуму. По суті, кордон як перепона, перешкода для розвитку стосунків, для подорожей, не повинен більше існувати.

Президент Зеленський багато говорив про вдячність, яку він особисто, і всі українці відчувають з приводу ролі Польщі. А президент Дуда і прем’єр-міністр Моравецький говорили про те, що для Польщі ця війна не тільки за суверенітет і незалежність України.

Це війна проти відомого нам ворога-агресора і за те, що буде тріумфувати у світі — принципи міжнародного права, принципи, якого дотримуються всі цивілізовані країни, чи право сили, чого хоче досягти Росія.

АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ: Зеленський і Дуда обговорювали перспективи співпраці спадкоємців Великого князівства Литовського

— Економічний форум у Польщі — це вже повоєнний, якщо хочете, форум. Усі чекали, що основним змістом бесіди Дуди й Зеленського будуть питання війни та перемоги у війні. Звичайно, вони говорили про це, і будуть говорити весь час. Але перемога — це вже питання вирішене. Відчувалася аура перемоги над нашим спільним ворогом, як сказав Зеленський.

І наступне питання, яке обговорювалося — відродження української економіки та величезні перспективи виникнення цієї людської спільноти між Балтійським морем і Чорним морем. Якщо хочете — політичних спадкоємців Великого князівства Литовського. Це ідея чотирьох морів.

Це питання вже не танків, літаків і ракет. Це питання майбутнього польського та українського народів.

Дуда дуже добре говорив про те, що прикордонні пункти між Польщею та Україною відійдуть у минуле. Сьогодні такий день, який приносить дуже багато позитивних новин, скоріше навіть не якихось конкретних, а відчуття загальної атмосфери цього форуму відновлення української економіки після її перемоги.

Читайте також: “Ми домовилися про те, що дасть українським воїнам більше сили”: підсумки візиту Зеленського до Польщі (ВІДЕО)

Прямий ефір