Військова допомога Південної Кореї може змінити ситуацію на полі бою в Україні: партнерство Сеула і Києва проаналізували експерти

Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль та президент України Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Посилення військового співробітництва Росії та Північної Кореї, а також залучення військ КНДР до війни проти України, призводить до розвитку партнерства між Києвом і Сеулом. Позиція Південної Кореї, яка була сконцентрована на допомозі Україні в гуманітарній та економічній сфері, може змінитися. Йдеться і про можливе постачання озброєння Україні у відповідь на зближення Москви та Пхеньяна.

В обмін на своїх солдатів Пхеньян очікує від Росії постачання озброєння, ядерних технологій і грошей. За даними Yonhap News, за кожного солдата КНДР отримує по 2 тис. доларів. Експерти сходяться на тому, що кінцева мета для Кім Чен Ина — відновити альянс із Росією, який допоможе Північній Кореї вдосконалити її ракетну та ядерну програму.

Реакція Південної Кореї на вирушення військ КНДР на війну проти України

Росія залучила щонайменше 28 військово-транспортних літаків для перекидання військовослужбовців КНДР у прикордонні з Україною райони. За інформацією української розвідки, може йтися про сім тисяч північнокорейських солдатів.

Київ скликав Раду безпеки ООН через розгортання військ КНДР у Росії. Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця повідомив, що 12 тисяч солдатів із Північної Кореї проходять підготовку на п’яти полігонах Східного військового округу збройних сил Росії. Серед них — щонайменше п’ятсот офіцерів і три генерали генерального штабу армії Північної Кореї.

“Само собою зрозуміло, що вирушення військ КНДР для підтримки агресивної війни Росії проти України є грубим порушенням міжнародного права. Ба більше, підготовка Російською Федерацією регулярних підрозділів КНДР є порушенням резолюцій Ради безпеки. Надання або отримання солдатами КНДР будь-якої підготовки чи іншої допомоги, пов’язаної із застосуванням зброї, включно з балістичними ракетами, також є порушенням резолюцій Ради”, — зазначив постійний представник України в ООН.

Такий розвиток подій становить значну загрозу для всієї міжнародної спільноти й особливо для Південної Кореї, яку Пхеньян визнав ворожою державою.

“Уряд закликає до негайного виведення північнокорейських військ, і якщо нинішня військова змова між Північною Кореєю та Росією продовжиться, ми не терпітимемо, а діятимемо твердо разом із міжнародною спільнотою. Уряд робитиме поступові кроки у відповідь відповідно до розвитку військового співробітництва Росії та Північної Кореї після розміщення північнокорейських військ”, — заявив перший заступник радника з національної безпеки Південної Кореї Кім Те Хе.

Союзники України перекидання північнокорейських військових спочатку в Росію, а тепер і на територію України засудили, але про посилення військової підтримки Києва не оголосили.

Президент України назвав відповідь міжнародної спільноти на участь Північної Кореї у війні Росії проти України нульовою. Така реакція може призвести до того, що проти української армії воюватимуть армії двох країн — Росії та Північної Кореї, заявив Володимир Зеленський.

Водночас про активізацію двостороннього співробітництва Київ домовився з Сеулом. За словами Зеленського, Україна найближчим часом передасть Південній Кореї детальний запит, який включатиме необхідну для української армії зброю.

“Ми дуже хотіли б, щоб нам допомогли, зокрема, і з артилерією, і з протиповітряною обороною. Я знаю, що є обережне ставлення до цієї війни з боку Південної Кореї. Але це не тільки наша війна, і ви це бачите. Завдяки саме Росії це не тільки наша війна. Вони залучили Північну Корею, і вони не зупиняться. Буде Іран, будуть й інші”, — наголосив глава держави.

Раніше Південна Корея допомагала Україні із засобами зв’язку, медичним приладдям, амуніцією, розвідданими. Законодавство країни забороняє надсилати військову техніку та зброю державам, що воюють. Цю норму можуть переглянути, якщо влада подолає протидію опозиції. У Сеулі пообіцяли ухвалювати рішення залежно від рівня залученості північнокорейських солдатів у війну.

“Щодо нашого плану з постачання зброї Україні, як було згадано президентом Юн Сок Йолем, залежно від розвитку військового співробітництва між КНДР і Росією буде вжито відповідних заходів. Тому нам доведеться подивитися на це, перш ніж ухвалювати рішення щодо підтримки України зброєю”, — зазначив міністр закордонних справ Південної Кореї Чо Те Юл.

https://www.youtube.com/watch?v=3YRAS–9oZw&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

За часів холодної війни США накопичили на території Південної Кореї значний запас артилерійських снарядів, а у 2000 роках — продали їх Сеулу. Так, у розпорядженні Південної Кореї опинилися сотні тисяч снарядів калібру 155 мм і 3 млн 400 тис. снарядів калібру 105 мм.

“Особливість ситуації у південнокорейців зараз полягає в тому, що у них зі 105-мм артилерії є тільки мобільні артсистеми K105 HT, які по суті є імпровізованими САУ на шасі вантажівок. Південнокорейська армія ще з 2020 року заявляє про плани поступово відправити свої K105 HT у резерв. Відповідно, це і дає можливість говорити, що щонайменше частина з 3 млн 400 тис. снарядів калібру 105 мм для самої Південної Кореї надлишкова. Тож частину цього боєзапасу можна було б витратити на пряму військову допомогу ЗСУ”, — з публікації Defense Express.

Щоб знищувати російський, а тепер і північнокорейський контингент, Збройним силам України було б доречним південнокорейське далекобійне озброєння, стверджують військові аналітики. Зокрема, ракети KTSSM-II — це південнокорейський аналог ATACMS, балістичні ракети сімейства Hyunmoo-2, а також ракети наземного базування Hyunmoo-3.

Сили оборони України, як і раніше, не можуть використовувати передану країнами-партнерами зброю для ударів углиб території країни-агресора. Після того як стало відомо про перекидання північнокорейських військ до Росії, про необхідність дозволити українським військовим завдавати ударів по цілях на російській території західним далекобійним озброєнням заговорили активніше.

Голова комітету з розвідки Палати представників США Майк Тернер заявив, що Сполучені Штати та інші члени НАТО мають переглянути свою політику. Ба більше, конгресмен закликав Вашингтон розглянути можливість атаки на сили КНДР в Україні.

“Я думаю, що Сполучені Штати та союзники по НАТО повинні серйозно обговорити й розглянути можливість нападу безпосередньо на північнокорейські війська, якщо вони в Україні та атакують її. Північнокорейським військам не місце в Європі, вони не повинні нападати на європейську країну. І я вважаю, що це в інтересах НАТО і, звичайно, в інтересах Сполучених Штатів як члена НАТО”, — наголосив Майк Тернер.

Поки міжнародна спільнота розмірковує над тим, як реагувати на залучення Росією військових із КНДР, Збройні сили України готуються до їхнього перекидання на передову. Бійцям ЗСУ роздають українсько-корейські розмовники, що містять команди, запитання і відповіді, необхідні для спілкування з солдатами з Північної Кореї в разі їх здачі в полон.

Думки експертів

Якими можуть бути наслідки участі військ КНДР у війні на боці Росії? Чи можна очікувати розширення партнерства України та Південної Кореї на тлі військового співробітництва Москви та Пхеньяна? Які існують ризики для Південної Кореї у зв’язку з відправленням північнокорейських військ на фронт? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента”;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
  • Сергій Грабський, військовий експерт, учасник миротворчих місій у Косово та Іраку;
  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Максим Несвітайлов, політолог, експерт-міжнародник.

ОЛЕКСАНДР ЛЕОНОВ: Від співпраці Південної Кореї та України виграють обидві сторони

— Ситуація у світі розвивається в такому напрямку, що у Південної Кореї може просто не бути виходу і Сеул шукає нових союзників. До слова, вже зайшла мова про те, щоб створити військовий союз з Японією та США. Це був досить довгий процес, але Північна Корея зробила все, щоб це сталося дуже скоро.

Сьогодні Південній Кореї потрібно брати до уваги різні сценарії, які можуть виникнути на тлі тісної співпраці Північної Кореї та РФ. Росія може серйозно загострити ситуацію, оскільки КНДР може отримати сучасні російські озброєння. Крім того, була інформація про те, що Росія навчає пілотів Північної Кореї на сучасних російських літаках. У КНДР велика проблема із сучасною авіацією і якщо Пхеньян її отримає, це зламає паритет на півострові. Південній Кореї важливо бути готовою до сценарію, коли КНДР ухвалить рішення почати ескалацію.

У разі ескалації з боку Північної Кореї США, як військовий союзник Південної Кореї, виявляться безпосередньо втягнутими у війну, і це вже буде прелюдія до Третьої світової війни.

Якщо говорити про зброю, то у Південної Кореї її досить багато, особливо боєприпасів. Сеул, на відміну від багатьох країн НАТО, протягом останніх 50 років активно готувався до оборони й війни. І якщо зараз порівнювати військову машину Південної Кореї, то, як кажуть західні експерти, за багатьма параметрами вона фактично порівнянна з військовою машиною Росії.

У південнокорейців є понад 5 тис. танків, понад 12 тис. артилерійських і реактивних систем. Усе це в досить хорошому технічному стані. Якщо Південна Корея ухвалить рішення про підтримку України зброєю і боєприпасами, то це може навіть змінити ситуацію на полі бою.

Якщо говорити про характеристики і якість південнокорейської зброї, то, наприклад, держава-член НАТО Польща закуповує у Сеула танки. Це багато про що говорить. До речі, ці танки були й в Україні, де відмінно себе показали.

Головне питання допомоги Україні полягатиме в тому, наскільки швидко це буде реалізовано. Якщо стоятиме питання про те, що Захід може побудувати логістичні ланцюжки й оплатити частину тієї зброї, яку Південна Корея готова постачати, то це може серйозно посилити ЗСУ.

У Південної Кореї є досить серйозна амбітна мета — найближчим часом посісти четверте місце у світі з виробництва озброєння. Цій державі може бути цікавим спільне виробництво з Україною певних видів озброєння і будівництво нових військових заводів. Також Південну Корею можуть зацікавити випробування її зброї на полі бою. Тож виграти від співпраці Києва та Сеула можуть обидві сторони.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Поки що невідомо, чи справді готова Південна Корея постачати Україні озброєння

— У КНДР з’явилася можливість отримати бойову підготовку власної армії в умовах справжньої війни. Це обкатка збройних сил для подальших стратегічних дій, зокрема проти Південної Кореї. І тут Сеул абсолютно адекватно оцінює ризики. Візит міністра закордонних справ Південної Кореї в західні столиці явно підкреслює, що для країни це потенційна загроза.

Проблема в тому, чи готова далі Південна Корея йти в напрямку розморожування військової допомоги країні у стані війни, що поки що суперечить її законодавству. Поки що були очікування, що хоча б відкриються канали постачання боєприпасів для артилерії, але навіть у цьому напрямі немає істотного просування і рішень.

Мета Путіна — показати, що ось-ось почнеться Третя світова війна. А Захід не реагує, бо не хоче посилювати тезу про те, що це справді можливо і не хоче підігравати Путіну в цьому сценарії. Поведінку Заходу теоретично можна виправдати з погляду боязні за умонастрій своїх громадян. Але, звичайно ж, не можна виправдати з погляду того, що відбувається в Україні.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: У війні проти України солдати армії КНДР отримають неоціненний бойовий досвід

— Північнокорейські війська — це тепер загроза не тільки для України, а й для Південної Кореї. Тому що навіть ті солдати, які виживуть у цій війні, отримують неоціненний бойовий досвід. І потім цей контингент у вигляді тепер уже серйозно підготовлених бійців повернеться на територію Північної Кореї й може створити дуже великі проблеми для Південної Кореї.

Я хочу висловити дуже обережну, але стійку надію, що наші контакти з нашими південнокорейськими союзниками зараз дуже серйозно поглиблюються і розширюються. Не йдеться поки що про постачання озброєння, на жаль, але ми повинні рухатися в цьому напрямку.

Північна Корея не воює вже 70 років, тому говорити, що зараз армія КНДР має бойовий досвід, не можна. Але в будь-якому разі це проблема для України. Зараз ми говоримо про тисячі одиниць особового складу і ЗСУ потрібні певні ресурси, щоб нейтралізувати цю силу. А це додаткові військові витрати для Сил оборони України.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Військові технології Південної Кореї — одні з найкращих у світі

— Посилення співпраці між Києвом і Сеулом абсолютно очевидне і раціональне. У нас спільний ворог і з цим ворогом потрібно боротися. Чи зможемо ми отримати добрі вісті від наших сеульських друзів і партнерів — поки складно прогнозувати.

Ми бачимо, наскільки в Південній Кореї обережні щодо російсько-українського протистояння, але, з іншого боку, ми зіткнулися з викликом, і часу на розгойдування у наших сеульських друзів не так багато. Я з нетерпінням очікую перших результативних переговорів і хотів би почути публічну частину цього треку.

Армія Південної Кореї — одна з найкращих у світі та перебуває на п’ятому місці за своїми військовими й технічними можливостями, а економіка країни — теж у десятці лідерів.

Якщо ми отримаємо хоча б частину південнокорейського озброєння, яке славиться своєю технологічністю, ефективністю, смертоносністю, то ми точно здобудемо як мінімум паритет на полі бою. Багато що залежить, безумовно, від дипломатичного треку, але логіка пропозиції українського уряду очевидна: у нас спільний ворог, і разом ми зможемо мінімізувати наслідки тієї співпраці, яка вже існує між Москвою і Пхеньяном.

Українська армія вже “відкрила мартиролог північнокорейських втрат”. Інформація ще потребує верифікації, але є дані про знищення перших військовослужбовців із КНДР українськими артилеристами.

Використання армії КНДР у війні проти України для Російської Федерації — вимушений захід. Путін не поспішає оголошувати чергову хвилю хоча б часткової мобілізації, розуміючи, що це серйозно позначиться на його рейтингах і, в принципі, сприйнятті росіянами так званої “спеціальної військової операції”.

МАКСИМ НЕСВІТАЙЛОВ: Україна може використати на свою користь участь військ КНДР у війні

— Києву зараз насамперед потрібно думати про те, як на свою користь використовувати розширення військового співробітництва КНДР і Росії. І думати потрібно в контексті реакції Південної Кореї. У Сеулі розуміють, що для них ця ситуація загрожує серйозними наслідками.

Частина цих північнокорейських військових потім повернеться підготовлена до сучасної війни та з досвідом використання тих же FPV-дронів і різних безпілотних систем. Це становитиме для Південної Кореї серйозну небезпеку. Війна між Сеулом і Пхеньяном не закінчена і є лише тимчасове перемир’я, яке може бути закінчено в будь-який момент.

Судячи з дій КНДР, можна припустити, що кінець перемир’ю станеться вже найближчим часом. Країна повністю мілітаризована і стоїть на військових рейках. Було б безглуздо роздувати до таких масштабів військову машину, щоб потім її не використовувати. У Південній Кореї прекрасно розуміють, до чого все йде. Сеул теж активно готується до війни з Північною Кореєю.

Південнокорейський оборонно-промисловий комплекс дуже масштабний і сучасний. Україні буде корисно не тільки отримати снаряди та озброєння, а й загалом розпочати співпрацю у сфері розробки сучасних оборонних технологій. І ми зацікавлені, і Південна Корея зацікавлена, тому що Україна теж новатор у цій сфері.

Я думаю, зрештою, участь Північної Кореї в цій війні на боці Росії, за правильної поведінки України та чітких акцентів для Південної Кореї, може принести більше вигоди, ніж шкоди.

Читайте також: У полі — важко, у місті — немає значення: експерти пояснили, як погода диктує умови на фронті

Прямий ефір