Військова допомога на мільярди доларів: хто та як підтримує Україну (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

З початку повномасштабної агресії Росії країни Заходу надали Україні військову допомогу на мільярди доларів США. Київ отримав від союзників різне озброєння: від набоїв, гранатометів, стрілецької зброї до танків, протитанкових керованих ракетних комплексів та тактичних безпілотних літальних систем. А після масованої атаки російських терористів 10 жовтня минулого року багато країн НАТО одразу пообіцяли Україні додаткові засоби ППО, інформує FREEДОМ.

Однак, були країни, які відмовилися передавати Україні зброю для протистояння російській агресії. Наприклад, Сербія. Белград відмовився приєднатися до санкцій проти РФ і вирішив таким чином маневрувати між позиціями Заходу та Кремля. У той же час, Сербія продовжує свій шлях до Євросоюзу, розраховуючи на фінансову підтримку ЄС та майбутнє в європейській родині держав.

Президент Сербії Олександр Вучич, в інтерв’ю Financial Times, заявив, що він не проти того, щоб його країна продавала боєприпаси посередникам, які відправляють їх в Україну. На думку експертів, така заява є ознакою того, що вірний балканський союзник Росії повертається на Захід.

“Чи можливо, що це відбувається? Я не маю сумніву, що це може статися. Яка у нас альтернатива? Чи не виробляти їх? Чи не продавати їх? Белград не допомагатиме російським військовим зусиллям. Ми приєдналися до всіх резолюцій ООН, які засуджують повномасштабне вторгнення Росії до України. Ми приєднуємося до заборони реекспорту, наприклад, технологій подвійного використання у безпілотниках. Ми не будемо хабом для реекспорту чогось у Росію”, сказав Олександр Сергієв інтерв’ю Financial Times.

У той же час, Сенат Швейцарії хоче дозволити реекспорт зброї третім країнам. За відповідне виправлення проголосували у верхній палаті законодавців. Якщо цю ініціативу підтримають і в нижній палаті, Україна зможе отримувати зброю, яку партнери купили у Швейцарії. З лютого 2022 року ця країна надавала Україні лише фінансову та гуманітарну допомогу.

Допомагає Україні зброєю і Болгарія. Мотив гарантувати безпеку у Чорноморському регіоні. А цього можна досягти лише за повної поразки Кремля, заявив міністр оборони цієї країни Тодор Тагарьов в інтерв’ю Болгарському телеграфному агентству.

“Ми будемо у безпеці, коли останній російський окупант залишить кордон України, а агресивні наміри Кремля будуть заблоковані. Лише так можна гарантувати наше майбутнє. Ми повинні зробити все необхідне як для зміцнення нашої обороноздатності, так і для надання допомоги Україні, щоб вона могла продовжити контрнаступ, який вона, очевидно, почала, та звільнити свої території. Ми маємо зробити це в рамках рішень Європейського Союзу та рішень Національних зборів”, заявив Тодор Тагарьов, міністр оборони Болгарії в інтерв’ю агентству БТА.

Черговий пакет військової допомоги надала Україні і Німеччина. До нього увійшли 8 гусеничних всюдиходів, 2000 боєприпасів для самохідних зенітних установок Gepard, 14 БпЛА-розвідників, 2 фури, 11 000 сухпайків, засоби охорони кордону та виявлення безпілотників. Німецькі партнери також анонсували наступний пакет військової допомоги, який складається з десятків пунктів. Серед них: 130 всюдиходів та БТР, 110 танків “Леопард 1”, які будуть поставлені разом із Данією, 20 БМП Marder та ще 18 установок Gepard. Усю бронетехніку, як обіцяють, буде поставлено з боєприпасами. Очікуються також 18 ЗРК IRIS-T та пускових установок різних модифікацій, а також 16 самохідних гаубиць Zuzana.

Надійним союзником України була Велика Британія. І “брязкання” зброєю з боку Москви підтримку Лондона не зупинить, заявив британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі. Він додав, що на тлі успіхів України на полі бою, Кремль частіше загрожуватиме і регулярніше обурюватиметься, але до цього потрібно бути готовим.

“Ми свідомо вирішили, що не можемо допустити, щоб ескалація риторики чи “брязкання” зброєю з боку Володимира Путіна чи Кремля завадили нам чинити правильно. Жодні погрози з Кремля не вплинуть на наше рішення допомогти Україні. У міру того, як українці наближаються до успіху та наближаються до перемоги, з Кремля звучатимуть регулярніші та пронизливіші звуки. Це буде неминучою реакцією на відсутність успіху Росії на полі бою”, сказав Джеймс Клеверлі, міністр закордонних справ у справах Співдружності та міжнародного розвитку Великобританії в інтерв’ю France 24.

Загалом Україна вже має у своєму розпорядженні необхідну зброю та боєприпаси для звільнення своєї території від російських окупантів. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

“Що ми знаємо, так це те, що Україні надано можливості, зброю, боєприпаси, а також підготовку від країн-членів НАТО та інших союзників. Вони мають можливості, необхідні для звільнення більшості території. Союзники мають посилювати позиції України на фронті, щоб держава повернула свою незалежність, а Путін програв у війні”, зазначив Йєнс Столтенберг в ефірі CNAS.

Наразі серйозно обговорюється два останні бар’єри у наданні допомоги Україні. Йдеться про надання Києву далекобійних ракет ATACMS та літаків F-16. Напередодні 10 американських законодавців із Республіканської та Демократичної партій закликали Джо Байдена якнайшвидше дати зелене світло ATACMS.

“Швидко надавши українським силам ці додаткові можливості, ми можемо значно підвищити їхні шанси на перемогу, відновити мир у Європі та забезпечити більш стабільний та процвітаючий світ”, наголосили американські законодавці.

Читайте також: Гарантії безпеки для України обговорять у Парижі Шольц, Макрон і Дуда
Прямий ефір