Щодня на лінії фронту відбуваються десятки бойових зіткнень Сил оборони України з російською окупаційною армією. У Генштабі Збройних сил України зазначають, що ситуація на фронті залишається складною, адже війська РФ використовують свою перевагу в живій силі та техніці, безперервно атакуючи позиції українських захисників.
Найскладнішими залишаються Курахівський та Покровський напрямки на Донеччині.
Де російська армія атакує найактивніше
За понеділок, 11 листопада, на лінії фронту було зафіксовано 187 бойових зіткнень. Днем раніше — 150.
“На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 57 атак. Найактивніше окупанти намагалися просунутися вперед поблизу Іллінки, Новоселидівки, Воздвиженки, Вознесенки, Новодмитрівки, Максимільянівки, Далекого, Антонівки, Катеринівки, Кремінної Балки, Сонцівки, Зорі та Курахового”, — йдеться в ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
На Покровському напрямку українські захисники зупинили 50 спроб окупанта прорватися в районах Миролюбівки, Променя, Григорівки, Крутого Яру, Петрівки, Пустинки, Українки та Лисівки. Основні зусилля ворожих атак були сконцентровані в напрямку населених пунктів Селидове та Промінь.
В області триває евакуація населення. Адже мирні жителі Донеччини регулярно потерпають від обстрілів російських військ. 11 листопада стало відомо, що під час бойових дій пошкоджено дамбу Курахівського водосховища в селі Старі Терни.
Голова Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін повідомив, що під загрозою опинилися жителі сіл, розташованих у заплаві річки Вовча нижче за течією.
“Цей удар потенційно несе загрозу жителям населених пунктів на річці Вовчій — як на Донеччині, так і на Дніпропетровщині”, — зазначив голова ОВА.
Місцева влада продовжує моніторити рівень води в річці.
“Підтоплено низку сіл у напрямку Богатиря (с. Богатир за 15 км на захід від дамби). Дороги залишаються придатними до використання, але з певними нюансами, переміщення бронетехніки ґрунтовими дорогами навколо цих н. п., звісно ж, обмежене”, — повідомив військовослужбовець 24-ї ОШБ “Айдар” Станіслав Бунятов.
Курахове розташоване на березі Курахівського водосховища — зараз ці об’єкти — ціль для захоплення військами РФ.
Непросто українським захисникам і в місті Часів Яр. Його у вкрай складних умовах утримують, зокрема, військовослужбовці 24-ї окремої механізованої бригади.
Своєї піхоти противник не шкодує, кажуть українські захисники, щодня тут так звані “м’ясні штурми”.
Читайте також: Майже 2 тис. російських окупантів та понад 100 одиниць ворожої бронетехніки знищені українськими оборонцями
Думки експертів
Про цілі та плани російських загарбників на кінець 2024 року, а також реальні ризики для міст Донеччини в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
- Микола Маломуж, генерал армії України, екскерівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
- Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Подальше просування окупантів на Покровськ — під питанням
— Попри складну ситуацію на Курахівському напрямку, у Сил оборони України є тактичні успіхи. Зокрема, низку успішних контратак провели Збройні сили України в районі Шахтарського. Причому їм вдалося повернути раніше втрачені позиції і просунутися вглиб тимчасово захопленої української території на відстань до 500 м. Це серйозні тактичні успіхи з огляду на факт переваги ворога в живій силі, а також його тотальну перевагу в повітрі та коефіцієнт вогневого ураження, який, на жаль, поки що на користь окупантів.
Важкі бої точаться в районі Вознесенки, Новоселидівки та Берестків. Складна ситуація — в районі Сонцівки. Російським окупантам, на жаль, вдалося закріпитися на околицях цього населеного пункту. Крім цього, спостерігається рух окупантів уздовж залізничного полотна в районі Петрівки.
Загарбники в районі Курахового використовують тактику так званих флангових охоплень позицій Збройних сил України. Тобто йдеться про загрозу створення оперативного оточення українських Збройних сил.
Однією з основних цілей російських окупантів є взяття під безпосередній контроль основну локацію Збройних сил України.
Йдеться про трасу, якою проходить матеріально-технічне забезпечення Збройних сил України в Крахівському вузлі. Це траса на Запоріжжя.
Крім цього слід і зазначити, що є рух окупантів у напрямку населеного пункту Шевченко. До Шевченка ще далеко, але вже чітко простежується завдання окупантів — вихід безпосередньо до Покровська. Цей населений пункт — фактично передмістя Покровська.
На Часовоярському напрямку ми контролюємо ситуацію. Цей ключовий населений пункт на 80% перебуває під контролем Збройних сил України. Часів Яр — це домінуючі висоти, які дозволяють ЗСУ тримати під вогневим контролем значні території окупованих районів Донецької області.
Одночасний тиск на позиції ЗСУ з району захопленого Селидового, Вишневого і, відповідно, активізація бойових дій безпосередньо в районі Мирнограда. До цього міста залишається до 1 кілометра, а до самого Покровська — близько 7 кілометрів. Усі розповіді в західних ЗМІ та заяви про те, що є загроза безпосереднього виходу російських окупантів на адміністративні кордони Донецької області — щонайменше перебільшені.
Покровськ готується до характеру активних бойових дій, і подальше просування окупантів під великим питанням.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: ЗСУ наближаються до стабілізації фронту на Покровському напрямку
— Що стосується боїв на Покровському, Курахівському напрямках, російські війська думали, що вони можуть мати успіх одразу і в русі на Покровськ, і на Курахове, але, як зазвичай, надірвалися, як зазвичай, створили для себе хибну думку в цьому плані.
Видно, що на Покровському напрямку вдається зараз Збройним силам стримувати російські війська. Є покращення тактичних позицій нашими Збройними силами на північному фланзі в районі Покровська. Ситуація поступово стабілізується. Тобто Збройні сили України наближаються до стабілізації фронту на Покровському напрямку.
Найближчим часом нас очікує битва якраз за Курахове, яка може розтягнутися до кінця цього року.
Якщо найближчим часом ми отримуватимемо необхідні пакети допомоги, то, в принципі, десь до середини січня можна буде говорити про те, щоб остаточно стабілізувати Східний фронт і зупинити наступальні дії російських військ.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: У Росії немає сил, щоб наступати на південь України
— Путін узяв під контроль Курахівський і Покровський напрямки і щодня по кілька разів на день отримує зведення про просування — навіть по кілька сотень метрів, вимагаючи все нових просувань.
Тому на ці напрямки кидаються професійні війська, що залишилися, посилюються шляхом і нових підрозділів, які набрали за контрактами. На Донецькому напрямку це збірні формати: і африканці, і кубинці, і інші.
Тобто посилюється конкретний напрямок, особливо на Курахівському секторі, тому що вважають, що саме цей стратегічний формат дасть змогу обійти Покровський виступ і далі розвивати наступ на Курахове і всю Донецьку область.
Російські війська поспішають до початку морозів і розпусниці, кидають у 5-7 разів більше військ, ніж раніше. Це приблизно 80 тисяч. Раніше було 25-30 тисяч на Курахівському напрямку. Його називають зараз основним для прориву.
Дійсно просування окупантів у деяких секторах є. Особливо до Курахівського водосховища, до стратегічних комунікацій по дорогах, які постачають Покровськ. Але наразі ми вже відпрацювали модель системних вогневих ударів, використовуючи низку новітніх засобів від союзників.
Також відпрацювали контрудари, флангові удари. Тобто вже йде взаємна активна бойова робота. Дуже складна і важка для наших військ, тому що перевага в живій силі – велика, боєприпасів — також у кілька разів більша в росіян.
Покровський сектор, який є основним для просування противника, був також дуже активно відпрацьований у плані контратак українськими військами. Це дало певну перспективу, ми просунулися вперед. Хоча на півдні ворог також частково просувався, тобто мав змінний успіх. Але те, що ми зуміли відбити низку позицій, вказує на те, що саме там війська РФ не мають скількох сил і засобів, які б давали їм змогу ефективно розвивати подальшу наступальну операцію.
Наразі два напрямки — Курахівський і Покровський зараз — вирішальні, щоб ворог не просувався далі — у бік Запорізької та Дніпропетровської областей. Але сил і засобів у противника недостатньо, щоб іти на південь. Вони можуть тільки частково намагатися поліпшити там становище, але розвивати наступальні операції у ворога немає можливості.
Ми скували величезні кошти. Це Курахівський напрямок – 80 тис. приблизно. Покровськ — теж 50-55 тисяч… Тим паче ще є дуже складні ділянки: і Торецька, і Краматорська, тим паче там, де ми проводимо контратаки, або біля Часового Яру стоять наші бригади і відкидають ворога, постійно знищуючи противника системно… Якраз на сході особливо знищуємо величезну частину військ противника, живу силу, техніку, боєприпаси.
ІГОР РОМАНЕНКО: У РФ поки що вистачає ресурсів, щоб іти на Покровськ
— Ситуація, на жаль, погіршується, особливо на Східному фронті. Ось видавали цю інформацію. Найбільш інтенсивні бої — це Покровський, ще більше — Курахівський напрямки. І не тільки тому, що населений пункт Курахове важливий сам по собі, але ще й тому, що війська РФ розглядають його у своїх планах як проміжок із подальшим виходом на Покровськ. Тобто ті плани, які вони будували півтора місяця тому про захоплення Покровська, поступово реалізують.
З урахуванням того, що витрачено великі ресурси і втрати мають місце, війська РФ вивчають можливість менше штурмувати в лоб, хоча не відмовляються від таких підходів. Вони намагаються оточувати і створювати котли.
На жаль, попри те, що противник зазнає суттєвих втрат за всіма видами озброєння і техніки, і за особовим складом, йому вдається поповнювати на місяць 35-40 тисяч осіб. Це без військових із Північної Кореї. З корейцями — краща ситуація.
І тому, з урахуванням втрат, вони вже не можуть наступати за всіма напрямками з однаковими темпами просування, однак така кількість ресурсів забезпечує їм можливість наступати на окремих напрямках, які вони характеризують як головні. У такому випадку це напрямок навколо Курахового, але з кінцевою метою — Покровськом. Ресурсів, які в них є, на жаль, достатньо для виконання завдання, яке вони реалізують.
На Куп’янському напрямку їм вдалося розділити наші угруповання на північне і південне.
Читайте також: Втрати армії РФ убитими та пораненими в жовтні досягли максимуму — подробиці (ВІДЕО)