При Державній екологічній інспекції України розпочав роботу оперативний штаб, завдання якого — фіксувати порушення норм внаслідок бойових дій, щоб у майбутньому притягнути Росію до юридичної відповідальності за завдану шкоду екології країни, інформує UA.
Україна на сьогодні є однією з найбільш забруднених боєприпасами країн світу через військову агресію РФ. Про це повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій України. Постійні обстріли українських територій завдають серйозної шкоди навколишньому середовищу: вибухи, пожежі, бомбардування, руйнування промислових об’єктів призводять до забруднення повітря, води та землі.
Внаслідок займання резервуара з мазутом у Дніпропетровській області вигоріло 500 кв. м території. Завдана екосистемі шкода після обстрілу ще підраховується. Наслідки для здоров’я місцевих жителів уже катастрофічні, кажуть рятувальники.
Після бомбардувань російської армії горять поля та ліси. Такий вогонь важко контролювати: він може безперешкодно поширюватися та знищувати великі ділянки екосистеми. Особливу небезпеку становлять пожежі у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, куди ще 24 лютого зайшли російські окупанти.
Радіаційне тло на території Рудого лісу досі перевищує стабільні показники, кажуть дослідники.
Впливає на навколишнє середовище і пересування військової техніки, і склади використаних боєприпасів, а також боєприпасів, що не розірвалися. Останні через бойові дії, що тривають, не скрізь можливо утилізувати. Також екологи звертають увагу на катастрофічну ситуацію у зруйнованих снарядами містах.
“Тут якраз комплекс різних небезпек, які з цим пов’язані. Зараз багато говорять, наприклад, про Маріуполь, де 95% усіх будівель знищено або зруйновано. Величезна кількість людей залишилися, на жаль, на вулицях міста, стихійні поховання чи відсутність таких поховань — це потенційна небезпека для гігієни, для санітарії міста”, — пояснює професор кафедри екології Національного університету “Києво-Могилянська академія” Євген Хлобистов.
Негативно позначаються бойові дії на водних ресурсах України. У містах, де виведені з ладу комунальні служби, що займаються водопостачанням та очищенням стічних вод, забруднюються водоймища.
“Погіршення якості питної води — це, справді, одна з гарячих таких актуальних проблем. Якщо ви вживаєте постійно питну воду або воду для пиття, яка не відповідає гігієнічним нормативам, ви завтра не отримаєте проблему зі здоров’ям, але через деякий час ви можете отримати сплеск тих захворювань, які, скажімо, мали хронічну форму”, — каже Євген Хлобистов.
В Україні вже працює оперативний штаб при Державній екологічній інспекції. Вже понад 70 вчених із усього світу займаються збиранням та обробкою даних: фіксують факти забруднення земельних, повітряних, водних, лісових та біологічних ресурсів. Юристи оцінюють збитки та готують матеріали для позовів, щоби притягнути Росію до відповідальності:
“Найімовірніше, це матиме характер навіть не репарацій, а судових позовів. Але ж ми з вами реалісти й розуміємо, що все це буде актуально після завершення воєнних дій, після досягнення нами перемоги”, — зазначив Хлобистов.
Засідання інспекторів щодо підготовки загального позову від українського уряду до міжнародних судів проводяться щотижня. Але прогнози експертів невтішні: екологічні злочини у міжнародних судах довести складно.
Наприклад, доведеться зібрати потужну доказову базу, що врожай зернових у 2022 році в Україні знизився не через зміни клімату, а через бойові дії.
Спустілий Слов’янськ слухає канонаду — репортаж із міста на Донеччині, до якого все ближче війна
Україна очікує від саміту НАТО рішучих кроків для безпеки нашої країни – Стефанишина
Військово-морська операція для розблокування портів України — у чому полягає і наскільки реалістична