Щодня десятки українських військових зазнають поранень. Але далеко не всі травми — фізичні. Солдати регулярно стикаються зі стресовими ситуаціями. З більшістю їх вдається впоратися. Але якщо подія надто травмує, і людина не в змозі подолати її наслідки за місяць, стрес переходить у посттравматичний розлад, повідомляє FREEДОМ.
“Він проявляється кількома видами симптомів: це нав’язливі спогади про травматичні події. І вони можуть мати різний характер. Можуть бути кошмари, можуть бути флешбеки — коли людина провалюється в цей спогад, і вона просто не усвідомлює в цей момент, що вона знаходиться в нашій реальності. Але щоб заспокоїти таку людину, щоб знизити рівень симптомів, потрібно вибудовувати з нею комунікацію так, щоб у неї підвищувалося почуття безпеки”, — каже психолог, травматерапевт Тетяна Сіренко з Центру психічного здоров’я та реабілітації “Лісова поляна” МОЗ.
Часто подолати посттравматичний стресовий розлад можна без препаратів — достатньо сеансів психотерапії. До повномасштабного вторгнення Росії в Україні не багато хто дбав про своє ментальне здоров’я. Тепер ситуація змінюється.
Але є й зворотний ефект — у соцмережах популярна думка, що українці тепер травмована нація з ПТСР у кожного другого. Насправді лише в 15% випадків сильного стресу можна говорити про цей діагноз. Крім того, за словами фахівців, через низку причин українцям простіше справлятися зі стресом.
“Передумови до цієї резіль’єнтності є: по-перше, ми чітко усвідомлюємо свою правоту. Те, що ми боримося за свою землю та свободу. І це просто правда така світова. Така боротьба добра і зла. По-друге, ми дуже об’єднані в цій меті. Травма, зазвичай, говорить про роз’єднання людей. А ми про це часто говоримо: і зараз із вами, і на увесь світ, і між собою, і навіть жартуємо про це. Всі знають, які ми суперські в мемчиках” , — зазначає директор ГУ “ГВВ “Лісова поляна” Ксенія Возніцина.
Україна робить все можливе, аби допомогти своїм громадянам. Перша леді Олена Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров’я. У рамках масштабного проекту буде створено систему навчання та сертифікації психотерапевтів.
Сімейні лікарі та працівники системи освіти також пройдуть спеціальну підготовку з базової психологічної допомоги. До програми вже приєдналися Ізраїль, Бельгія, США, Канада та інші держави. Психотерапевти стверджують, що прості українці теж можуть допомогти своїм близьким, які пережили травму.
В Україні працює низка гарячих ліній та онлайн-проектів безкоштовної психологічної допомоги. Серед них є проекти загального профілю, так і спеціалізовані. Як наприклад, національна служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців або гаряча лінія щодо запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації.