Війна триває 1000 днів: шлях України до справедливого та сталого миру (ВІДЕО)

Ілюстрація: dw.com

За тисячу днів війни Україна не тільки протистоїть Росії на полі бою, а й веде масштабний дипломатичний наступ. Головна мета — домогтися справедливого й сталого миру, який забезпечить безпеку Україні та відновить міжнародний правопорядок, інформує FREEДОМ.

Війна повинна й може бути зупинена — заявив президент України Володимир Зеленський по відеозв’язку перед представниками країн G20 в Індонезії в 2022 році. Він закликав зупинити російську агресію та вперше озвучив свою формулу миру з 10 пунктів, серед яких, зокрема, виведення російських військ й відновлення територіальної цілісності України, гарантії безпеки для України та світу загалом, відповідальність Росії за воєнні злочини та репарації за завдані збитки.

Ця ініціатива отримала підтримку на міжнародних самітах, включно із зустрічами G7 та Генасамблеєю ООН.

“Не варто пропонувати Україні компроміси з совістю, суверенітетом, територією й незалежністю. Ми поважаємо правила, і ми люди слова. Україна завжди була лідером миротворчих зусиль, і світ це бачив. І якщо Росія каже, що нібито хоче закінчити цю війну, нехай доведе це діями. Ми не дамо Росії перечекати, наростити сили, а потім почати нову серію терору й глобальну дестабілізацію. Не буде ніяких “Мінсків-3″, які Росія порушить одразу ж після укладення”, — заявив президент України.

Щоб консолідувати якомога більше країн навколо формули миру, Україна організувала Саміт миру, який відбувся в червні 2024-го у Швейцарії без участі Росії. Країни-учасниці підтримали три пункти формули миру — ядерну безпеку; продовольчу безпеку; а також обмін полоненими всіх на всіх та повернення дітей, яких Росія незаконно вивезла на свою територію. Десятки світових лідерів висловилися на підтримку припинення війни на справедливих умовах.

У Вашингтоні впевнені, що лише Україна має право вирішувати, коли, на яких умовах й чи можуть стати можливими відносини з Росією.

“Ця війна показала, що українці можуть зробити все, що захочуть. Сьогодні ми показуємо українцям, що ви не самотні. Ви не самотні в цій боротьбі. Ви не самотні у відновленні, яке піде за нею”, — сказав президент США Джо Байден.

До участі в другому Саміті миру Україна закликає лідерів Китаю, Бразилії, Індії, країн-членів Європейського Союзу та держав Африканського континенту, заявив в інтерв’ю The Times of India президент Володимир Зеленський. За його словами, прийняти другий Саміт миру може Індія. Виступити гарантом миру та сприяти завершенню війни Російської Федерації проти України Нью-Делі закликали й західні партнери.

“Російська агресивна війна проти України зачіпає Німеччину та Індію в багатьох відношеннях. Ніхто не може закривати очі на цю війну та її наслідки. Тому я однозначно підтримую те, щоб Індія виступала за міцний та справедливий мир. І я радий, що Індія готова використовувати свої надійні відносини з усіма сторонами, щоб сприяти політичному вирішенню”, — сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Водночас Київ готовий вислухати пропозиції партнерів, однак мир має бути встановлений на умовах України, як безпосередньої жертви російської військової агресії, наполягає Володимир Зеленський. За його словами, Київ не розглядає сценарію заморозки бойових дій, адже, як показали події 2014 року, Україна не може покладатися на домовленості з Росією без чітких гарантій. У цьому впевнений й глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель.

“Тепер нам не потрібно сумніватися. Не можемо допустити, щоб Україну спіткала затяжна війна, яка триває роками. Як я зауважив, єдиний спосіб змусити Путіна сісти за стіл переговорів — це перемогти на полі бою. Іншого шляху немає”, — сказав верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки, якого цитує “Голос Америки”.

Закінчити розв’язану Росією війну необхідно якомога швидше й зробити це потрібно демократичним і справедливим шляхом, заявила прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен.

Союзникам України потрібні рішучість та єдність, упевнений президент Литви Гітанас Науседа. Насамперед у тому, що стосується запрошення України до НАТО й дозволу завдавати удари по цілях на території Росії західною далекобійною зброєю.

“Наша нерішучість — найкращий спосіб, прямий спосіб ескалації. Якби ми підтримали Україну, якби вона була більш успішною на землі, то, я думаю, Путін був би змушений перейти до стадії переговорів”, — сказав Науседа.

А ось коли йти на переговори та на яких умовах — вирішувати тільки Києву, впевнена ексзаступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд. Вона підкреслила, що завдання союзників — підготувати Київ до переговорів із позиції сили.

Тільки восени 2024 року у Вашингтоні виділили Україні 7,9 млрд доларів на озброєння. У 2025 році країни НАТО домовилися надати Україні 40 млрд євро військової допомоги. За словами генерального секретаря НАТО Марка Рютте, уже в першій половині 2024 року надали допомоги на суму майже 21 млрд євро.

“Що стосується фінансових зобов’язань, я радий повідомити, що ми твердо йдемо шляхом надання 40 млрд, обіцяних на наступний рік, як погоджено у Вашингтоні. Сьогодні я можу оголосити, що союзники по НАТО виділили майже 21 млрд євро військової допомоги Україні в першій половині 2024 року. Ми на шляху виконання своїх зобов’язань до кінця року. Таким чином, послання зрозуміле: НАТО надає допомогу Україні, і ми продовжимо це робити”, — сказав Рютте.

Володимир Зеленський наголосив, що Україна має зробити все для закінчення війни дипломатичним шляхом у 2025 році, але акцентував, що розпочинати переговори з Москвою Київ має тільки з позиції сили та за підтримки Сполучених Штатів. При цьому президент України вважає, що Путін не зацікавлений в укладенні справедливого миру.

Як зазначив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, настав час ухвалити рішення для досягнення миру в Україні згідно зі Статутом ООН та міжнародним правом. Зокрема, це питання обговорять на найближчій Раді ЄС із закордонних справ.

Читайте також: Україна разом: Зеленський показав, якими були 1000 днів війни (ВІДЕО)

Прямий ефір