Війна Росії проти України є тлом передвиборчої кампанії, що починається у США, але не головним — роз’яснення професора

Ігор Айзенберг. Фото: nure.ua

Тема війни Росії проти України не буде частиною передвиборчої кампанії президента США Джозефа Байдена. Він буде більше зосереджений на внутрішніх питаннях держави. Про це сьогодні, 28 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив професор Нью-Йоркського університету Ігор Айзенберг.

“Війна Росії проти України є тлом передвиборчої кампанії, яка починається. Але нічого, що відбувається у світі, ніколи не є головним для виборів президента Сполучених Штатів. Тому що головним є економіка, як люди відчувають своє власне економічне становище, як вони бачать своє майбутнє. І це головне, що визначає те, як голосують люди. Тому будь-які чинники, що стосуються всього іншого, відіграють свою роль, але менш значну”, — сказав він.

За словами професора, республіканці, особливо ультраправі, весь час використовуватимуть фактор війни, продовжуватимуть звинувачувати Байдена, що він витрачає гроші на допомогу Україні, що треба витрачати гроші на щось інше.

“Але це не буде лейтмотивом передвиборчої кампанії. Це буде одна з тем, але головним мотивом, безумовно, буде те, що відбувається в економіці. І Байден буде також розвивати як головні теми захисту прав і свобод громадян, політичних прав і соціально-економічних прав. Ось це буде, безумовно, головним під час виборів”, — каже Айзенберг.

Крім того, зазначив він, не варто забувати, що система виборів президента у США специфічна. Переможець визначається не за більшістю поданих голосів.

“Якби він визначався просто за більшістю поданих голосів загалом по країні, то я думаю, що з величезною ймовірністю ми могли сказати сьогодні, що Байден вибори виграє. Республіканські кандидати взагалі, починаючи від 1988 року, лише один раз республіканський кандидат набрав більшість голосів у цілому по країні. Але вибори президента проводяться за такою незвичною для всього світу системою, але вона закріплена в американській Конституції. Коли враховуються те, як голосують штати. Тобто, якщо в якомусь штаті кандидат переміг із більшістю в один голос, то нібито всі голоси цього штату в особі голосів виборщиків від цього штату не віддають переможцю, а голоси кандидата, який програв, просто в цьому разі не враховують. І тому можна стати президентом і не отримавши більшість голосів загалом по країні”, — пояснив професор.

Але, уточнив Айзенберг, Америка в останні 30 років розділилася на “сині” — демократичні штати, “червоні” — республіканські. І більшість штатів мають таку дуже сувору певну політичну орієнтацію. Результат виборів у цих штатах можна передбачити хоч просто зараз.

“Є 6-7 штатів, які тут називають “свінг-штатами”, або за кольором “пурпуровим” (не червоні й не сині), де симпатії виборців змінюються, де жодна з партій не має явної переваги. Фактично результат виборів вирішуватиметься там, до того ж дуже невеликою кількістю виборців. Тому для того, щоб виграти вибори, потрібно переконати цих саме виборців, що ось я кандидат, я буду робити так, щоб вам жилося краще. Тому головним питанням на виборах буде те, як переконати цих людей, що конкретний кандидат може зробити щось, що покращить їхнє життя. І в цьому специфіка американських виборів. Тому завжди здебільшого вся передвиборча кампанія присвячена внутрішнім питанням — економіки, соціальних прав тощо. А все, що відбувається зовні, воно є фоном, але воно не є головним для того, щоб люди вирішували, як їм голосувати”, — підсумував Ігор Айзенберг.

Читайте також: У Держдепі США відповіли на звинувачення Лаврова щодо віз російським журналістам — подробиці від Комадовського

Нагадаємо, як повідомив кореспондент “Голосу Америки” Михайло Комадовський, чинний президент США Джозеф Байден зробив у Twitter заяву про те, що балотуватиметься на другий термін. Він хоче закінчити те, що почав, тому знову йтиме на президентські вибори.

Прямий ефір