Північноатлантичний альянс перейшов від реакції на загрози за фактом до стратегії їх недопуску. Про це сьогодні, 11 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
У Брюсселі 10 травня відбулося засідання Військового комітету НАТО, який складається з 32 міністрів оборони Альянсу.
“Мета зрозуміла. Річ у тім, що військовий комітет призначений для того, щоб виробляти стратегії для військових країн НАТО, виробляти способи вирішення саме військових компаній, компоненти безпеки. Він менше стосується політики. Він стосується безпосередньо речей, пов’язаних із військовим плануванням і безпекою. Зараз насправді в НАТО відбувається певна трансформація. Річ у тім, що не так давно НАТО змінила свою доктрину, яка стосується Центральної та Східної Європи. Вона передбачає, що, скажімо, від стратегії запобігання і реакції на загрози необхідно переходити до стратегії недопущення певного рівня загроз”, — сказав Мусієнко.
Він пояснив, що раніше в НАТО обговорювалося, як необхідно реагувати, приміром, у разі захоплення противником частини однієї з країн, а зараз ідеться про те, що необхідно планувати й розміщувати свої військові бази, військовий контингент, переміщати озброєння таким чином, щоб не допустити самої можливості такої окупації.
“Зараз друга трансформація йде. Це те, що вперше з часів холодної війни фактично НАТО переходить і до регіонального планування з урахуванням рівня потенційних загроз, які є безпосередньо в тому чи іншому, скажімо так, напрямку розташування країн НАТО. Що мається на увазі? Зрозуміло, що зараз найбільша увага привернута якраз до Центральної Європи, з огляду на те, що тут триває російсько-українська війна, і з огляду на те, що Росія робить агресивні випади та постійно грає на ескалацію напруги й ситуації. Тому зараз вся увага сюди, відповідно, планується перекидати додаткові озброєння, додаткові контингенти для стримування Кремля”, — сказав експерт.
Також, за його словами, в Альянсі зараз дуже серйозно підходять до питання щодо необхідності збільшувати витрати на оборону в країнах НАТО та збільшувати виробництво озброєння.
“Військово-промисловому комплексу теж приділено увагу. І плюс до того, що називається “військовий шенген” — це закінчення робіт з ремонту, будівництва та модернізації об’єктів інфраструктури для того, щоб можна було оперативно з точки А в точку Б перекидати війська і проводити їх розгортання в разі такої необхідності”, — сказав Мусієнко.
Читайте також: Питання України на засіданні військового комітету НАТО — огляд від Мацуки (ВІДЕО)
Нагадаємо, під час засідання Військового комітету НАТО генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що війна Росії проти України прискорила реформування Альянсу, оновила оборонні спроможності та загалом вплинула на учасників Альянсу.