З кожним днем кількість вибухів на території РФ зростає. Росіяни на собі дедалі більше відчувають, що таке війна. Влада інциденти намагається замовчувати.
Сьогоднішній день, 9 серпня, для Росії виявився досить неспокійним. Ще з ночі там полювали на безпілотники, а вже вранці гасили масштабні пожежі, вдень — розбирали завали, ввечері — знову пожежа.
Ланцюжок вибухів
9 серпня пролунав потужний вибух на “Загорському оптико-механічному заводі” (ЗОМЗ) у місті Сергієв Посад Московської області. Вибуховою хвилею також було пошкоджено сусідні будівлі: спорткомплекс “Луч”, школи №19 та №21, Сергієво-Посадський коледж та близько 20 багатоквартирних будинків.
До цього вночі над Московською областю російська ППО полювала на безпілотники. Інформація від мера Москви Сергія Собяніна є про два БПЛА. Один дрон упав у районі Домодєдово, другий – у районі Мінського шосе. Інформації щодо постраждалих від падіння уламків не надходило. Через бойові безпілотники на кілька годин було затримано міжнародні рейси, що прямували до Внукова.
Потужна пожежа спостерігалася 9 серпня і в місті-супутнику Курської атомної електростанції (АЕС) Курчатові. Там горіла багатоповерхівка. Причину вибуху офіційна влада РФ не називає.
Інформація про безпілотника, який вибухнув у Курчатові, була 14 липня. Тоді ушкодження отримав багатоквартирний будинок, у якого були посічені фасад та скління.
Загорський оптико-механічний завод був провідним розробником та виробником оптичних та оптико-електронних приладів для силових структур, промисловості та охорони здоров’я. Там виготовляли оптичні приціли, тепловізори та головки самонаведення ракет, біноклі, прилади нічного бачення.
Україну Росія у вибуху не звинувачує. Там спростовують версії про “атаки безпілотників” та “терористичні акти”. Вибух пояснюють “людським фактором”. Порушено кримінальну справу за статтею про порушення вимог промислової безпеки.
У той же час російські пабліки розносять відео, де проглядаються 122-мм снаряди. Гендиректор ЗОМЗ та робочі підприємства стверджували, що був “приліт”. Але гендиректора вже заарештували.
На цей час у Сергієво-Посадському міському окрузі запроваджено режим надзвичайної ситуації (НС). Рішення було ухвалено за результатами засідання мобільного штабу комісії з надзвичайних ситуацій. Введення режиму нібито повинно дозволити збирати, систематизувати та аналізувати дані, а також залучати додаткові кошти для відновлення об’єктів, що постраждали.
Є дані про десятки постраждалих під час вибуху, з-під завалів дістали загиблих. Роботи з розбору завалів ще ведуться.
Вже ввечері також з’явилось відео пожежі військової частини у Георгіївську Ставропольського краю.
Раніше розпропоганді було дано рознарядку не помічати дронів над Москвою та вибухів біля “Москва-Сіті”.
“Довелося терміново міняти верстку за 15 хвилин до ефіру буквально, прибирати звідти всі кадри з очевидцями та наслідками, навіть спільні плани вулиць. І добивати хрон усім, чим вийде: якимись історіями міжнародними, які б навіть не взяли. Тему на “Росії 24” та на “Москві 24″ прибрали і зі шпігеля”, — йдеться в матеріалі The Insider.
На думку експертів, інтенсивність ударів по Росії лише зростатиме. Видання The New York Times повідомляє, що це демонструє бажання перешкодити військовому матеріально-технічному забезпеченню Кремля та нагадати простим росіянам про ціну війни.
Нагадаємо, що зовсім недавно в ефірі одного з російських телеканалів пропагандисти мріяли про урядовий квартал, що горить, в Україні. Уявляли, як плескатимуть у долоні, дивлячись на руїни залізничного вокзалу. І у “відповідь” не вірили.
Розбір експертів
Про те, як росіяни реагують на вибухи у своїй країні, і чи прийшло усвідомлення, що самі винні — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України (ОПУ);
- Дмитро Єловський, політичний коментатор, провідний “Ходорківський Live”
- Михайло Шейтельман, політтехнолог;
- Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник СБУ (2004–2015 рр.);
- Ігор Яковенко, журналіст, екс-депутат Держдуми РФ;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Війна поступово масштабується на території Російської Федерації
— Війна поступово переходить на територію Росії. Це вже всі бачать. Це не якісь поодинокі ексцеси, це щодня, постійно. Десь атакують невстановлені дрони, десь підриви, десь військкомати горять. Це вже етап війни.
Тобто війна поступово масштабується на території Російської Федерації. І росіяни мають у себе в містах відчути, що ти будь-якої миті можеш отримати повноцінні бойові дії у своєму регіоні. І це буде слушно.
Не можна буде добитися спокути від Росії, якщо вона не відчує все, що ці 17 місяців ми відчуваємо в Україні.
Єдиний спосіб впливу на путінський режим — силовий протест. Він може виявлятися у різних видах: або у вигляді заколотів, або у вигляді підривів об’єктів, у вигляді підпалів абсолютно марних військкоматів, які є репресивними органами, які мають максимально жорстоко придушувати людей та відправляти їх на смерть у рамках окупаційної війни.
Я зацікавлений, щоб війна повернулася у повному обсязі на територію Російської Федерації. Вони повинні споживати те, що пропонували споживати іншим. Вони плескали в долоні, завивши від захоплення, що російська армія прийшла вбивати українців. Ось вони повинні відчути, що таке російська армія, яка вбиває своїх громадян Російської Федерації.
Справжню бойову зброю росіяни отримають, коли російська армія почне повертатися на територію Росії. І тоді в них буде багато не лише стрілецької, а й важкої зброї. І ця зброя, безперечно, буде повернена проти місцевих феодалів, місцевих губернаторів, місцевих органів влади. І в цей час Путін знову спробує десь сховатися, але навіть не на Валдаї.
ДМИТРО ЄЛОВСЬКИЙ: Схема замовчування працює
— Чому не висвітлюють атаки на РФ, зрештою, зрозуміло. Навіщо сіяти паніку? Навіщо казати, що це війна? Навіщо вкотре наголошувати, що, по суті, війна вже йде на території РФ.
І навіть не просто в Російській Федерації, а в столиці, у неприступній Москві, яка, власне кажучи, має бути оточена цілим кільцем ППО, цілим кільцем різних установок радіоелектронної боротьби. Вони не працюють. Але навіщо це вкотре визнавати?
І ця схема замовчування працює, що найдивовижніше. Ми опитували на вулиці міста і в самому “Москва-Сіті”, і багато людей, які нам траплялися, просто навіть не знали, що там відбувається, що були прильоти.
Головне, чому путінізм навчив росіян — це пофігізм. Це просто відсутність емпатії, сильних почуттів. Це те, що характерне не тільки для Москви, але й для всієї Росії.
Пасіонарність і співчуття — це межа кількох відсотків населення Російської Федерації. 20 з лишком років путінізму виростили у населення таку щільну шкіру, через яку не пробиваються навіть безпілотники, які вже не соромлячись, по кілька разів на тиждень б’ють по вітрині державного капіталізму Путіна.
МИХАЙЛО ШЕЙТЕЛЬМАН: У Росії брак ППО
— У них досить панічні такі заяви з приводу того, що це жест розпачу з боку України. Зрозуміло, що це не завдає великих військових збитків, хоча теж завдає.
“Москва-Сіті” — це такий принципово важливий символічний квартал для Путіна, який обіцяв економічне процвітання, обіцяв зробити Москву світовим фінансовим центром. І коли твій світовий фінансовий центр бомбардують українські безпілотники, це великий удар по репутації Путіна.
Плюс до того, з військової точки зору, йому треба туди зараз переміщати ППО. А де йому взяти це ППО?
Чи не обов’язково, може, безпосередньо з фронту, але з найближчих до нас регіонів Ростовської області, Краснодарського краю, тому що в інших місцях немає у них ППО. Їм треба все це тягнути до Москви, ставити на даху у “Москва-Сіті”.
Якщо ППО перетягнуть до Москви нам легше буде вражати склади, військові цілі в Криму.
ІВАН СТУПАК: Москвичі не вірять у свою ППО
— Приліт у “Москва-Сіті” намагалися замовчати. З одного боку, Telegram-канал мера Москви писав досить детально, що прилетів безпілотник, вдарив, площу пошкодження, загоряння, загасили, йдуть роботи.
І потім скрін такий дуже урізаний пройшов федеральними каналами Російської Федерації, теж нібито від мера Москви, де йдеться про те, що 150 метрів скління пошкоджено, працюють над усуненням пошкодження. Все. Що пошкодилося, що було причиною — замовчують.
Російські журналісти у вигнанні пишуть, що прийшла рознарядка не згадувати ударів по Москві, бо це дуже болісно.
Це справді дуже болісно. Найбільший центр Москви. Прилетіло до робочих офісних приміщень держустанов — Мінцифра, Мінпромрозвитку… Дуже тонко, дуже точно.
Зрозуміло, що це не вплинуло на війну в Україні, не вплинуло на логістику російських військ. Ми це все чудово усвідомлюємо, але філігранність говорить про те, що рано чи пізно такий самий безпілотник залетить, наприклад, на третій поверх будівлі на Луб’янській площі. У крило праве чи ліве. Туди може залетіти. Або до будівлі на Красній площі може залетіти, де знаходиться адміністрація президента Путіна. Все може бути.
Зрозуміло, що така оцінка дуже сильно вводить у таку турбулентність весь Кремль.
Було вже повідомлення про те, що з’їжджають орендарі. Пішли відмови від продовження оренди нерухомості та комерційних площ у “Москва-Сіті”.
Перша реакція москвичів на все це говорить про те, що вони не вірять у свою протиповітряну оборону. Це дуже важливо.
Ігор Яковенко: Росіяни почали розуміти, що бумеранг неминучий
— Є два різні питання. Одне питання: чи росіяни розуміють, що війна прийшла до Росії? Друге: хто у цьому винен?
Поступово дедалі більша кількість росіян приходить до розуміння, що війна — це та кривава гра, в яку грають удвох, і що бумеранг неминучий, і що так не буває, коли ти бомбиш, знищуєш території мирних громадян, інфраструктури мирних міст однієї країни, а тобі у відповідь нічого не прилітає. Так не буває і так не буде. Це очевидно.
Я не скажу, що зараз основна частина громадян Росії зрозуміла, що війна прийшла в Росію. Але розуміння цього поступово приходить. І, скажімо, ще восени минулого року, коли було оголошено часткову мобілізацію, загалом дуже багато росіян здригнулися, а понад 1 млн тоді просто виїхали з країни. То була дуже масова еміграція.
Вже тоді було розуміння того, що війна прийшла до Росії. Але коли почалися удари по території не лише прилеглих регіонів, таких як Білгородська, Брянська, Воронезька області, а й по більш далеких територіях, таких, як Москва і Московська область, це, загалом, вже зовсім інша історія.
Звичайно, Москва — це окрема держава, і удари по Москві — це символічні удари. Особливо, звісно, “Москва-Сіті”. Щоб було зрозуміло, крім того, що в тих будинках, по яких було завдано удару, знаходиться ціла низка міністерств, це така вітрина російської розкоші. Там є квартири понад $2 млн. Тобто це таке російське наслідування Уолл-стріт.
Я не можу сказати, скільки людей зараз розуміють, що війна прийшла до Росії. Соціологічні опитування РФ як у будь-якій тоталітарній фашистській державі неможливі. Але думаю, що значна частина вже розуміє.
Щодо провини, то я думаю, що прямого розуміння того, що в цьому винен Кремль, поки що не настало. Переворот у свідомості поки що не відбувся. Поки що обурення. Обурення тим, що недостатньо відповідаємо, недостатньо забезпечуємо безпеку.
Є деяке роздратування, досада, злість, звинувачення на адресу влади, що не змогли прикрити найсвятіше, найдорожче, зокрема, Москву. Це роздратування є. Але прямого звинувачення Кремля в тому, що він розв’язав цю війну, такого в настроях немає.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Москва перетворюється на епіцентр подій
— Якщо ще у 2022 році безпілотник над Москвою здавався якоюсь фантастикою, нонсенсом, парадоксальним явищем, яке не вкладається у голові, то зараз це вже буденно. Так само, як вибухи в Криму. Пошкодження логістичних артерій.
Крим вважався нещодавно глибоким тилом тимчасово окупованих територій. Нині це вже зовсім не глибокий тил.
Москва поступово теж перетворюється з глибокого тилового міста на території Російської Федерації на якийсь епіцентр подій.
Все йде по наростаючій. І воно наростає доволі симпатично.
Але в цілому поки що ця системність інциденту в самій столиці не настільки велика, щоб була справді загальна паніка. Ось коли системність наблизиться до того рівня, який ми можемо спостерігати нині на тимчасово окупованому півострові Криму, і навіть перевищить цей показник, тоді справді москвичів може накрити паніка. Особливо еліту.
Читайте також: Роспропаганда не помічає дрони над Москвою: як на це реагують росіяни (ВІДЕО)