Війна РФ проти України стала чинником, який дозволив країнам переглянути загрозу російського шпигунства. Зокрема, у Німеччині дуже велика російськомовна діаспора, тому загроза російського шпигунства дуже висока. Про це сьогодні, 2 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Жирнов.
Він зазначив, що одного усвідомлення загрози ще недостатньо, потрібно, щоб політики ухвалили з нею боротися.
“У Німеччині було кілька скандалів. Останній досить гучний, тому що знайшли людину, яка працювала в німецькій розвідці, активно саме останнім часом збирала інформацію щодо німецької допомоги Україні, і її викрили. Це дало поштовх для ухвалення рішень. Тобто німці в цьому сенсі зараз більш прагматично і реалістично дивляться на рівень загрози. У Німеччині рівень загрози дуже великий, тому що в Німеччині велика російська діаспора, яка оцінюється в 3 млн російськомовних. І, звісно, у цій діаспорі величезна кількість людей, до того ж які навіть не ховаються, а активно виступають. Там проти цих людей починають боротися. Була дамочка, яка тримала кафе чи ресторан російський, займалася пропагандою. Її притягують до відповідальності за порушення санкцій, кажуть, у неї якісь там 10 млн уже заборговані в казну німецьку”, — розповів Жирнов.
У цьому сенсі, констатує ексспівробітник СЗР РФ, ситуація змінюється в позитивний бік, тому що німці “просто прокидаються”.
“По-перше, вони прокинулися і побачили, що їхня країна залежить на 60% від російського газу, що в них такі політики, як Шредер, працюють безпосередньо, значаться в російських компаніях, є практично агентами політичного впливу РФ усередині країни”, — говорить він.
За словами Жирнова, позиції у путінського лобі дуже сильні і у Франції. Але потихеньку все-таки народ і там “прокидається”. Крім того, на Кіпрі теж викрили таких російських агентів впливу.
“Тобто потихеньку вся ця справа проходить. І в цьому сенсі, звісно, війна в Україні зіграла свою позитивну роль, тому що вона стала дуже значущим фактором, який змусив досить багато країн по-іншому подивитися на реальність цієї загрози. Адже у Франції була проблема, зокрема бюджетних коштів. Останніми роками здебільшого боролися служби контррозвідки і безпеки з ісламським фактором, ісламським тероризмом, туди йшли основні кошти. Після розвалу Радянського Союзу були такі рожеві окуляри, говорили: “Ну, все, Росія перестала бути ворогом, ось як був Радянський Союз”. А це були, загалом, рожеві бульбашки, тому що це тривало роки два. А потім, коли Примаков прийшов у СЗР, він почав дуже сильно активізувати діяльність розвідки, і цю діяльність, на жаль, наші партнери тривалий час не помічали і навіть не хотіли бачити, бо вона, до речі, заважала. Навіть коли керівники служби контррозвідки доповідали французьким президентам, ті казали: “Ми з Борисом Єльциним любимо взагалі одне одного. Його взяли навіть у “Велику вісімку” тощо. Не заважайте нашим політичним програмам, своїми викриттями тільки заважаєте дружбі і розвитку взаємовідносин із новою РФ, яка перехворіла на комунізм, йде з цього тоталітарного минулого”. Що, загалом, було, звичайно, дитячим лепетом”, — сказав він.
Але в той час дуже сильно було скорочено радянські відділи, російські відділи в службах контррозвідки і безпеки. Зараз усе це відновлюється.
“Припустимо, президент Макрон говорив про те, що багатомільйонні кредити додаткові виділяють зараз службі внутрішньої контррозвідки у Франції, яка буде на набагато серйознішому рівні ставити боротьбу з РФ”, — сказав Жирнов.
Плюс, за його словами, всі зараз розуміють, що ця нинішня обстановка також породжує нові види розвідки, не пов’язані з присутністю фізичних якихось шпигунів на території західних держав.
“Тому що кібершпіонаж можна вести з фабрики тролів пригожинської з Пітера, з території РФ. І з цим на перших порах було досить складно боротися. Зараз цей фактор усвідомили і зараз є доволі серйозні служби кібербезпеки в країнах, які починають протистояти цьому російському проникненню. Надавати серйозну протидію. Закрито було Russia Today і Sputnik — канали, які, якщо вони не ведуть пряму розвідувальну діяльність, то ведуть пропагандистську діяльність, яка формує громадську думку, яку потім можна використовувати для вербування на користь РФ. У цьому сенсі, звичайно, зрушення є”, — підсумував Сергій Жирнов.
Зазначимо, що Німеччина готується до серйозної боротьби з російськими шпигунами, і повідомляється, що спецслужби країни-агресора активізувалися на тлі повномасштабного військового вторгнення до України. За даними федерального управління із захисту Конституції Німеччини, Китай також вважається одним із головних дійових осіб шпигунства в Німеччині. Там кажуть, що слід готуватися до більш агресивних шпигунських операцій з боку Росії, а також діяльності в кіберпросторі, яка виходить із Росії.
Читайте також: Як російські шпигуни за кордоном працюють під прикриттям — розбір (ВІДЕО)
Нагадаємо, раніше Жирнов заявив, що розвідка в РФ збільшилася вдвічі — як легальна, так і нелегальна. Зараз для розвідки РФ широко використовується прикриття російської діаспори в різних країнах. А президент Володимир Путін дуже заохочує нелегальну розвідку.