Росія, зв’язана війною проти України, навряд чи зможе воювати проти країн НАТО. Погрози про вторгнення “вагнерівців” до Польщі — це дезінформація, щоб відвернути увагу від України. А через допомогу Україні Польща сприймається в Росії як ворог. Такі думки сьогодні, 30 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучили незалежний військовий аналітик Олександр Алесін і кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Так, на думку Алесіна, погрози Польщі — це велика стратегічна дезінформація.
“Путін неодноразово заявляв, що є реальна ймовірність вторгнення Польщі на територію України для того, щоб поставити під свій контроль західну Україну і вже зробити із західної України плацдарм для загрози Російській Федерації. Те саме говорив і Лукашенко. І вся діяльність така явна, демонстративна “Вагнера”, білоруських військових спрямована на те, щоб ця версія була дуже переконливою. Польщу відволікають від України на білорусько-польський кордон”, — сказав він.
Аналітик вважає, що справжня загроза все-таки буде в бік України.
“Як говорив автор книги “Мистецтво війни” Сунь-цзи, війна — це шлях обману. І якщо хочеш нападати на когось, то нападати там, де він не чекає на тебе. Тому ці військові демонстрації, витоки інформації про те, що збирається напасти на Польщу, країни Балтії, це — частина інформаційної гри, частина гібридної війни. Тому що Польща — член НАТО, країни Балтії — члени НАТО. І, загалом, це означає п’ятий пункт. Це означає початок у Європі великої війни, яка загрожує перерости у світову. Росія, пов’язана конфліктом в Україні, який вона зараз не виграє, щонайменше, навряд чи погодиться воювати ще й проти країн НАТО”, — заявив Алесін.
За словами Желіховського, більшою мірою через підтримку України Польща сприймається в Росії як ще один спільний ворог. Йдеться не тільки про військову техніку, що постачається Польщею, а й про те, що Варшава наполягає на введенні нових санкцій проти РФ і є рішучим прихильником інтеграції України до Євросоюзу і НАТО.
“Таким чином, погрозами на адресу Польщі Кремль, насамперед, на мою думку, намагається зменшити підтримку України. Також варто розуміти, що восени цього року в Польщі відбудуться парламентські вибори. У цьому контексті і Путін, і Лукашенко намагаються вплинути на них, зокрема й через погрози, щоб виборці пішли в правильному напрямку, тобто назустріч тим політичним силам, які в передвиборчій кампанії стверджують, що роль Польщі в конфлікті недоречна і від неї слід відмовитися”, — сказав він.
Тому, зазначив експерт, зараз активно просувається процес мілітаризації сусідньої з Польщею Білорусі. Зокрема, розміщення в цій країні угруповання “Вагнера”.
“Насправді поки незрозуміло, скільки там їх і які їхні завдання. Але майже напевно це є елементом тиску на Польщу та сусідню Литву, в той час, як важко очікувати прямої військової агресії. Але можливі й гібридні методи, зокрема, саботаж, провокації тощо. Тому не виключено, що саме так Росія зможе посіяти хаос у цих країнах, щоб на таких політичних настроях ці країни менше надавали допомогу Українській державі. І, звісно ж, Україна є ціллю номер один. І тому, щоб позбавити її союзників, підтримки, в основному західної підтримки різного роду, Росія робить таку напругу біля кордонів західного світу”, — резюмував Станіслав Желіховський.
Читайте також: “Вагнерівці” можуть атакувати прикордонну територію Польщі під виглядом мігрантів — думка
Як повідомлялося раніше, Польща, Литва і Латвія заявили, що готові спільно закрити кордони з Білоруссю в разі інцидентів за участю приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер”. Про це повідомив міністр внутрішніх справ і адміністрації Польщі Маріуш Камінський. Днями у Варшаві (Польща) вирішили зміцнити кордон із Білоруссю через активізацію тренувань ПВК “Вагнер” і білоруських спецпідрозділів. До східних рубежів Польщі направили військові підрозділи.