Відвідування президентом України Володимиром Зеленським трьох країн — Болгарії, Чехії та Словаччини — було ефективним у контексті забезпечення військово-технічних проблем Збройних сил України. Це стосується снарядів, засобів артилерії, самохідних артилерійських установок і деяких видів бронетехніки. Про це сьогодні, 7 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
Він нагадав, що від початку повномасштабної агресії РФ (у критичні місяці — березень, квітень, травень минулого року) Болгарія допомогла Україні боєприпасами та нафтопродуктами на понад 1 млрд дол.
“У той час, як Німеччина, наприклад, тільки постачала нам каски і бронежилети, Болгарія постачала нам артилерійські снаряди, танки, бронемашини тощо. Усе це робилося тихо, спокійно і, я думаю, зіграло певну роль у тому, що українські Збройні сили змогли відбити, зокрема й за допомогою Болгарії, цей російський відносно раптовий наступ із кінця лютого, який тривав і далі”, — сказав Левченко.
У Чехії, на думку дипломата, була теж змістовна програма.
“Чехія має дуже сильний військово-промисловий комплекс, тому, як і в Болгарії, йшла розмова про те, щоб там ремонтувалася українська військова техніка на військових підприємствах, а також виготовлялися й спільні види озброєнь як радянського зразка, щодо Болгарії, так і деяких зразків, які вже новіші й відповідають стандартам НАТО, це Словаччина і Чехія. Крім того, в Болгарії була проведена серйозна робота зі співробітництва в енергетичній сфері, зокрема, в атомній енергетиці тощо. Тож кілька турбін буде закуплено в Болгарії для потреб українського енергетичного комплексу”, — пояснив він.
Крім того, додав експосол, у Болгарії була розмова про те, щоб Україна могла придбати там 30 бойових літаків: 16 МіГ-29 і 14 Су-25. Це штурмовики та винищувачі.
“Не всі вони на ходу, але, тим не менш, деякі з них можна привести до тями, полагодити, не тільки на підприємствах Болгарії, а й Чехії. І таким чином, посилити Повітряні сили ЗС України. Їхньої підтримки зараз Збройні сили дуже потребують під час важких боїв проведення контрнаступу за низкою напрямків на Донбасі, Таврії та Запорізькому напрямку”, — уточнив Левченко.
За його словами, під час візиту президента Зеленського Україна і Болгарія підписали домовленості про співпрацю, вигідні обом країнам.
“Болгарія — парламентська республіка, тому повноваження президента там невеликі, а прем’єр там проєвропейський. І з урядом і було найбільше досягнуто угод про співпрацю у військово-промисловому комплексі, яка вигідна як Україні, наголошую, так і Болгарії. Тому що якщо Болгарія передасть нам бойові літаки, то натомість вона отримає літаки новішого покоління американського виробництва. Якщо нам Болгарія щось ще передасть у галузі енергетики, це буде просто отримання. За генератори, що не працюють, і так далі Україна заплатить живі гроші. Тож це абсолютно взаємовигідна співпраця. І тільки зациклюватися на Росії в Болгарії ніхто не збирається. І прем’єр там не раз говорив про те, що він у своїй більшості болгарське суспільство орієнтоване на Брюссель і аж ніяк не на Москву”, — розповів дипломат.
Щодо Чехії, то, як акцентував експосол, вона займає принципову позицію підтримки України в боротьбі проти російської агресії. Також входить до 22 країн, які письмово підтримали вступ України до Північноатлантичного альянсу. І Чехія — досить впливовий член НАТО.
“Тому що Збройні сили і так далі там уже мають давню традицію свого розвитку. Потрібно сказати, що сам Петр Павел був начальником Генерального штабу, тому він бойовий генерал, добре розуміє, що відбувається в Україні, які небезпеки має Європа у випадку, якщо Київ і Україна впали б від російської агресії, і він добре розуміє і пояснює колегам, що та підтримка військово-технічна, фінансова, яка надається Україні, є неспіврозмірно малою у випадку того, якби Україна впала і російські війська пішли б далі і тоді самим довелося б воювати з російською окупаційною армією, це цифри зростають у десятки разів. Тому країнам НАТО самим дуже вигідно підтримувати якомога більше українські Збройні сили, українську економіку, яка має вистояти проти російської агресії. І ми разом відправимо назад російських окупантів додому, і ця війна закінчиться так, що агресор отримає свою повну поразку, тому що він виступає за цілі агресивні та антилюдські”, — резюмував Олександр Левченко.
Читайте також: Перший візит президента України за останні шість років: поїздку Зеленського до Болгарії оцінив експерт
Нагадаємо, у межах офіційного візиту до Республіки Болгарія 6 липня президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президентом країни Руменом Радевим.