Відстеження “іноагентів” у РФ — Кремль готує цензорів (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: lotofsense.com

Міністерство юстиції РФ готує фахівців з політологічної експертизи. Вони оцінюватимуть, чи займається громадянин або некомерційна організація політичною діяльністю. Експертизу планують використовувати у справах про оскарження статусу “іноагента”. Поки незрозуміло, як це працюватиме на практиці, адже статус іноагента призначає це ж відомство. Відомо, що до кінця 2022 року, згідно з офіційною статисткою, у реєстрі іноагентів значиться понад 800 осіб, повідомляє FREEДОМ.

Кремлівський режим не тільки посиленими темпами ухвалює нові репресивні закони, а й активно готує нові кадри для силових структур. Так, у Мін’юсті заявили, що тепер у справах про оскарження статусу іноагента використовуватимуть рекомендації фахівців з політологічної експертизи. Очевидно, що ініціатива пов’язана з бажанням надати видимість законності довільному поповненню реєстру іноагентів. Але на ділі — це не більше ніж чергові виконавці репресивної політики Кремля, впевнені експерти.

“Чим займатимуться подібні цензори? Виходячи з досвіду спілкування з представниками влади і спостереженням того, що взагалі відбувається в країні багато років, зрозуміло, що це черговий гвинтик репресивної машини. Мене теж буквально півтора тижня тому внесли до списку іноагентів. Вони, мабуть, хочуть якісь кримінальні справи надалі на цьому ґрунті на людей, хто не живе в Росії, і потрапляє до списку іноагентів заводити. І намагатися репресивною машиною розкачати людей яскравих, хто висловлює свою думку незалежно від обставин”, — каже російський політик і лідер руху “Говоріть голосніше!” Андрій Сидельников.

Примітно, що фахівців із політологічної експертизи готує те саме відомство, яке і дає статус іноагента. В інших республіках вирішили не відставати від репресивних методик Москви. Депутати парламенту Киргизстану ухвалили в першому читанні поправки до закону “Про некомерційні організації” та до Кримінального кодексу.

“Я пояснив усім іноземним делегаціям, що немає причин для занепокоєння. Сказав: “Ви самі ставите вимогу відкритості та прозорості, у ваших країнах — у Європі та Америці — на першому місці порядок і дисциплінованість”. Немає жодної заборони, тиску на НКО (некомерційні організації), тільки є вимога звітності. Не потрібно боятися. На першому місці стоїть безпека країни”, — цитує депутата Жогорку Кенеша Киргизії Нурланбека Шакієва видання BBC News Русская служба.

Міжнародні організації, зокрема ООН, зверталися до влади Киргизстану і просили відкликати законопроєкт про іноагентів. А правозахисники зазначали, що законопроєкт значно ускладнить роботу некомерційних організацій, що загрожує скороченням зарубіжних інвестицій у некомерційний сектор та економіку. Зі свого боку журналісти-розслідувачі видання Factcheck.kg провели аналіз документа і з’ясували, що законопроєкт на 69% скопійовано з аналогічного російського закону.

“Пропоновані поправки вводять кримінальну відповідальність за створення або участь у некомерційній організації, яка “спонукає відмовлятися від виконання цивільних зобов’язань”. Покарання передбачено у вигляді штрафу від 50 тисяч до 100 тисяч сомів (це від 600 до 1120 дол.) або позбавлення волі до 10 років”, — пише видання BBC News Русская служба.

Поряд з ухваленням репресивних законів і тиском на громадян, російські та киргизькі урядовці себе у висловлюваннях не обмежують. Так, депутат Держдуми від партії “Единая Россия” Андрій Гурульов 15 жовтня в ефірі телеканала “Россия-1” запропонував “знищити росіян, які не довіряють президенту Путіну”. У відповідь на звернення правозахисників і громадських діячів у комісії Держдуми з питань етики, голова якої Валентина Терешкова, заявили, що “висловлення своєї думки та особистої позиції” є “неодмінним правом” депутата Держдуми.

Читайте також: “Іноагентів” у РФ визнали ворогами і шпигунами: історії Новікова, Колмановського і Гудкова

Як повідомлялося раніше, у рейтингу верховенства права Росія опустилася на 113-е місце і розташована між Ліберією і Мадагаскаром. Це випливає із доповіді міжнародної організації World Justice Project. Зараз ситуація з правами у Росії найгірша від 2015 року, коли рейтинг було опубліковано вперше. І найгірші справи в країні з кримінальним правосуддям.

Прямий ефір