Україну не вдасться відновити виключно коштом міжнародних державних грошей або таке відновлення буде надзвичайно тривалим. Потрібні різні джерела. На сьогодні йдеться про три основні. Про них в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Перше джерело — кошти міжнародних фінансових організацій. Ці гроші можуть надаватися Україні як на умовах позик, так і на умовах грантів, тобто безоплатної допомоги. Друге джерело — підтримка з боку окремих країн… І, нарешті, третє джерело, пов’язане із використанням заморожених російських грошей”, — сказав він.
Економіст особливо наголосив: коли йдеться про підтримку окремих країн, це має бути насамперед приватний капітал.
“Зрозуміло, що бізнес є більш ефективним власником та ефективнішим менеджером, ніж держава. І треба буде домовлятися про конкретні умови такої співпраці. Якщо йдеться про відновлення деяких об’єктів, які мають комерційне значення, очевидно, нам треба буде використати інструменти приватно-державного публічного партнерства. Можуть бути також певні інструменти, пов’язані, наприклад, з орендними відносинами чи передачею, скажімо, тих чи інших об’єктів у концесію, у спільне управління українській стороні та представникам того капіталу, який їх відновлюватиме. Тепер, на мою думку, зрозуміло, що іноземний капітал і, в принципі, приватний капітал потрібен”, — зазначив голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.
На думку Бураковського, для того, щоб залучити приватний капітал, потрібні дві основні умови: гарантії безпеки та здоровий бізнес-клімат в Україні.
“Йдеться про банальне страхування від військових ризиків та всього, що пов’язане з можливими фізичними руйнуваннями. Це питання Україна сама по собі не розв’яже: потрібна допомога міжнародних організацій та, знов-таки, приватного капіталу, який працює у страховій сфері. Другий момент: наш бізнес-клімат має бути таким, щоб залучати сюди іноземців, щоб ми їх не відлякували”, — додав гість ефіру.
Він також наголосив, що ще з Міжнародної конференції з питань відновлення України в Лугано (Швейцарія) у 2022 році говорять про те, що відновлення має відбуватися за принципом: будувати так, щоб було краще, ніж до війни. Це стосується всіх сфер, зокрема й стійкості енергосистеми. Питання безпеки, резервних потужностей та алгоритмів реагування на надзвичайні ситуації виходять на перший план.
Читайте також: Близько 500 мільярдів доларів: потреби на відновлення України значно зросли (ВІДЕО)