Формула миру, розроблена Києвом, стала основою відновлення архітектури безпеки. На цьому наголосив президент України Володимир Зеленський на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку. Запропонована українським лідером світовій спільноті формула складається з 10 пунктів, кожен із яких покликаний призвести до миру. Однак мир неможливий без покарання винних. Саме про це 7-й пункт української формули миру, повідомляє FREEДОМ.
Росія не припиняє варварськи знищувати українські території та вбивати українців. Однією з найкривавіших атак російських окупантів за останні місяці став обстріл села Гроза на Харківщині. Внаслідок ракетного удару загинули 59 людей.
“Наші чоловіки були рідними братами, а ми — невістками. Це була людина, з якою я спілкувалася по 48 разів на день. То була і подруга, і сестра, і друга половинка, і шматок серця. Це було все. Я не знаю, як тепер без неї жити”, — оплакує загиблу від російського удару невістку мешканка села Гроза Тетяна.
Обстріли вокзалу в Краматорську та торгового центру у Кременчуці. Бомбардування центру Чернігова та пологового будинку в Маріуполі. Депортація українських дітей до Росії. Утримання мешканців цілого села у підвалі школи у Ягідному. Переслідування людей та катівні в Херсонській та Харківській областях. Окупація ЧАЕС… Все це — лише мала частина тих злочинів, які вчинила російська армія в Україні.
“Це був такий жах. 350 людей було закрито у підвалі. Кожному було по 60 кв. см — на стільці можеш сидіти, й все. Я називаю це “підвал смерті”. Не було повітря. Ті, хто слабше, задихалися першими, божеволіли й задихалися жителі села. Це такий жах, який нормальній людині навіть у найстрашнішому сні не насниться. Страх смерті: 27 днів ми були там і щодня були впевнені, що ми помремо”, — згадує мешканка села Ягідне Світлана.
Окупація Запорізької атомної електростанції та підрив Каховської гідроелектростанції — вторгнення Росії в Україну стало найбільшим злочином проти людяності в Європі після Другої світової війни. Тому сьогодні перед світовою спільнотою стоїть головне завдання притягти до відповідальності агресора. “Повернення справедливості” — так називається сьомий пункт української формули миру. Він передбачає суд для винних в агресії та компенсацію збитків.
“Це безпосередньо кримінальна відповідальність керівництва Російської Федерації за злочин агресії проти України, а також військовослужбовців Російської Федерації, які вчиняли воєнні злочини та злочини проти людяності в Україні. Наступний аспект — безпосередньо відповідальність Російської Федерації як держави. Як мінімум, можемо згадати дві справи, які зараз розглядає Міжнародний суд ООН у Гаазі. Це саме справи, де Російську Федерацію буде визнано державою, яка порушила міжнародне право. І третій аспект, який також важливий, це компенсація”, — коментує юрист-міжнародник Ерік Кучеренко.
На початку липня Парламентська асамблея ОБСЄ схвалила резолюцію щодо створення трибуналу для притягнення Росії до відповідальності за скоєні в Україні воєнні злочини. До групи, яка працює над створенням трибуналу, входить 37 країн. За інформацією МЗС України, трибунал має притягнути до відповідальності близько 20 представників політичного та військового керівництва Росії.
“Злочин агресії — це елітарний злочин. Він може скоюватися лише тими особами, які перебувають на посаді або фактично можуть давати накази на ведення агресивної війни. Тобто, ймовірно, це вирішуватиме трибунал, це, можливо, може бути 20 осіб — представників політичного та військового керівництва РФ”, — вважає посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич, якого цитує агентство “Укрінформ”.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна та уповноваженої при президентові Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих територій України до РФ.
“Покарання для тих, хто це робив — саме для цього працює вся система — для тих, хто чинив ці злочини проти гідності, людяності, але також покарання для тих, хто віддавав накази це робити, хто бачив та відвертався”, — каже генеральний прокурор України Андрій Костін.
Українська влада домагається створення міжнародного суду за прикладом Нюрнберзького трибуналу після Другої світової війни. Крім того, в уряді наполягають на передачі Україні всіх заморожених російських активів. Вони підуть на відновлення країни.
“Наші союзники, зокрема США, передають нам заморожені активи олігархів і Центрального банку Російської Федерації. Однак слід розуміти, що на цей час вони передають лише корупційні активи. А ми вимагаємо, щоби нам передали абсолютно всі заморожені активи Російської Федерації. І не має значення, яке у них походження — достатньо того, що вони належать державі-агресорові. Декілька днів тому була новина про те, що Бельгія передаватиме кошти, які отримані як податки від майна Російської Федерації на їх території”, — коментує юрист-міжнародник Ерік Кучеренко.
Нагадаємо, з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну, внаслідок санкцій США та Європи було заморожено близько 300 млрд євро валютних резервів Центрального банку Росії у всьому світі.
Читайте також: Активи РФ працюватимуть на ЗСУ — ініціативи партнерів України (ВІДЕО)
Раніше повідомлялося, що Сполучені Штати Америки заморозили активи РФ на 8 млрд дол. Велика їхня частина перебуває в ЄС та Японії.