Громадські діячі, науковці, лауреати Нобелівських премій, експерти з країн Глобального Півдня — Колумбії, Катару, Чилі, Індонезії, Південно-Африканської Республіки, Нікарагуа, Індії, Казахстану та інших держав разом з українськими колегами зібралися в Києві на триденній конференції “Crimea Global”. Головна тема — наслідки анексії Криму, без деокупації якого війна не може вважатися закінченою. Адже виведення російських військ з території України аж до міжнародно визнаних кордонів 1991 року — одна з умов формули миру президента України Володимира Зеленського, повідомляє FREEДОМ.
“Дуже важливо, що зараз, посеред російської військової агресії проти України, ми зустрічаємося в Києві, що ми говоримо з вами про формулу миру. Близько року тому президент України оголосив про формулу миру під час саміту “Великої двадцятки” (G20) в Індонезії. І тоді це звучало як якась чергова ініціатива від України. Але представивши цю ініціативу, президент чітко продемонстрував і продовжує демонструвати сьогодні, що Україна, український народ — це країна і нація, яка прагне миру, але миру не на російських умовах. А російські умови дуже очевидні — це припинення вогню і заморожування конфлікту”, — заявив заступник керівника Офісу президента України (ОПУ) Ігор Жовква.
Але втілювати в життя російський сценарій, а це заморожування війни та переговори з Кремлем, безглуздо, впевнені експерти.
“Будь-яка війна має передумови для перемоги. Одна з передумов — це воля і прагнення. В України це є. Я 25 лютого 2022 року у своєму першому інтерв’ю BBC про цю війну заявив, що деякі люди очікують, що через 72 години Київ впаде. Але ті, хто аналізував усе, що відбувалося в Україні до того, на рівні народу, на рівні політичної волі та на рівні збройних сил від 2014 до 2022 року, вони бачили цю трансформацію та розуміли, що Україна чинитиме опір і рано чи пізно переможе”, — сказав професор із безпекових та військових досліджень Дохійського інституту післядипломної освіти Омар Ашур.
Окупувавши півострів, Російська Федерація розгорнула там репресивну машину. У Представництві президента України в Криму заявили, що найчастіше жертвами незаконних вироків стають кримські татари. Так Москва намагається стерти ідентичність корінних народів України.
“Росія вбиває мусульман, або саджає їх у в’язниці. 123 кримських татар — мусульман зі 186 політичних в’язнів. Вони є кримськими татарами, сунітами, мусульманами. То який же Росія друг для ісламу? Те, що вони поширюють шляхом своєї пропаганди по всьому світу”, — зазначила постійна представниця президента України в Криму Таміла Ташева.
Після деокупації півострова ще одним викликом для української влади буде відновлення Криму. Робота над цим уже ведеться.
“Відновлення Криму після деокупації — це один із пріоритетів уряду. І це не тільки слова, нещодавно відбувся візит українського президента до Канади, де було підписано оновлену угоду про вільну торгівлю, де особливе місце посідають корінні народи та їхня участь у відновленні торговельних зв’язків. Тому ми вже сьогодні, не чекаючи завершення війни, працюємо над планами, над стратегіями повернення Криму, відновлення півострова”, — розповіла перша віцепрем’єр-міністрка України — міністрка економіки України Юлія Свириденко.
Відновлювати Крим після деокупації готовий не тільки український уряд. За підсумками Кримської платформи, проведеної цьогоріч, 15 міжнародних, національних і локальних бізнесів долучилися до відкритого меморандуму з відновлення та розвитку підприємництва на півострові.
У Криму посилюється рух опору. Про це повідомляє Представництво президента України в Криму. На російських купюрах жителі тимчасово окупованого півострова пишуть українські гасла, жовто-блакитна символіка все частіше з’являється в населених пунктах Криму. Про посилення опору говорять і нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах за статтею про “дискредитацію збройних сил РФ”. Станом на 12 жовтня зафіксовано 514 випадків складання подібних протоколів.
Читайте також: Визволення Криму буде швидким на тлі паніки мільйона окупантів та колаборантів — прогноз Маломужа