Нова стратегічна концепція Європейського Союзу щодо Китаю має масу позитивних пунктів. Взаємовідносини ЄС і Пекіна потребують перегляду. Про це сьогодні, 21 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив народний депутат України VI скликання, експерт-міжнародник Євген Добряк.
Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель закликав країни ЄС переглянути стратегію взаємодії з Китаєм через зростання його впливу у світі.
“Я згоден з Боррелем у тому, що чітко названі пункти конкретних дій Європейського Союзу. Перше: Китай названо конкурентом, партнером і суперником. Це досить дуже гарне геополітичне та економічне визначення. Один із пунктів, який обговорюється зараз і, можливо, увійде в цю стратегію нових взаємовідносин, дуже позитивний для України й для Європейського Союзу. У ньому чітко сказано, що не буде нормальних взаємовідносин між Європейським Союзом і Китаєм, доки Китай, як постійний член Ради Безпеки ООН, не вплине на Російську Федерацію з приводу виведення її військ і встановлення справедливого миру в Україні”, — заявив Добряк.
Також у концепції, за його словами, йдеться про те, що Європейський Союз поважає цінності та принципи, за якими створювався ЄС, а саме — повагу до колективних та індивідуальних прав людини, їхніх свобод.
“Це принцип демократичної багатопартійної системи управління в Європейському Союзі. Це ставиться на перше місце у відносинах з іншими країнами світу, зокрема і з Китаєм”, — сказав експерт.
Наступний пункт, на який звернув увагу Добряк, стосується економіки.
“Для Китаю Європейський Союз — це партнер №1, це найбільший ринок для, де на піку був товарообіг 960 млрд дол., це джерело дуже великих інвестицій, високих технологій, технологічних ланцюжків, логістики тощо, тому Європейський Союз грає теж на цих питаннях, щоб не замикатися, як свого часу ЄС замкнувся на монопостачанні енергоносіїв із Російської Федерації. Зараз Євросоюз пропонує збалансовану справедливу економічну політику”, — пояснив він.
Крім того, зауважив експерт, Євросоюз заявив про те, що підтримує принцип єдиного Китаю.
“Це дуже важливо, ЄС буде постійно вести діалог і з Пекіном, і з Вашингтоном про незмінність статусу Тайванської протоки. Тобто ось така стратегія, я вважаю, це абсолютно правильна стратегія Європейського Союзу у взаємовідносинах із Китаєм, щоб показати, що якщо Китай не хоче на таких принципах співпрацювати, є інші методи диверсифікувати економічні взаємовідносини Європейського Союзу, які були досить позитивні з Китаєм, і переорієнтуватися на інші ринки й країни — це і Латинська Америка, і Африка, й Індія, й Тихоокеанський регіон, і Південно-Східна Азія, це можливе перенесення тих самих виробництв до В’єтнаму, до Індонезії, до Малайзії й так далі”, — висловив думку Добряк.
Він резюмував, що якщо всі країни Євросоюзу затвердять цю стратегічну концепцію, це буде дуже великий позитивний сигнал для всієї цивілізованої спільноти.
Читайте також: Візити спецпредставника Китаю в Україну та РФ — це початок “човникової місії”, — оцінка Фесенка
Нагадаємо, Китай перехопив ініціативу в Азії, вплив РФ падає.