Відносини Ірану та США при Трампі — чого очікують експерти (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: epravda.com.ua

Новообраний президент США Дональд Трамп повернеться до жорсткої політики щодо Ірану, пише The Wall Street Journal із посиланням на свої джерела. У виданні стверджують, що Трамп знову вдасться до політики так званого “максимального тиску”, яка включає посилення санкцій, обмеження на продаж нафти та дедалі більшу ізоляцію іранського режиму, повідомляє FREEДОМ.

Попереднє президентство Дональда Трампа запам’яталося жорсткою політикою щодо Ірану. Тоді глава Білого дому вийшов із ядерної угоди з Тегераном і серйозно посилив санкції проти режиму аятол. Внаслідок цього продаж іранської нафти впав з 2,5 млн до 100 тис. барелів на місяць. Новини про повторну перемогу Трампа викликали напругу в суспільстві Ірану.

“Багато іранців побоюються, що перемога Трампа може погіршити відносини між Вашингтоном та Тегераном. Хоча США та Іран не мають прямих дипломатичних зв’язків, широко повідомлялося, що за Байдена велися непрямі та секретні переговори… Крім того, багато іранців побоюються, що Трамп може дати Ізраїлю зелене світло для атак на нафтові об’єкти та іранську інфраструктуру, а це буде ще більш дорогим для іранської економіки”, — зазначив професор Центру близькосхідних досліджень Університету Брандейса Надер Хабібі у статті для видання The Conversation.

Політика, яку тоді проводив Трамп, отримала неофіційну назву “максимальний тиск”. The Wall Street Journal, посилаючись на свої джерела, пише, що новообраний президент планує відновити цю стратегію. Встановити на Близькому Сході тривалий мир було однією з ключових обіцянок Трампа у контексті міжнародної політики. Експерти вважають, що цього неможливо досягти без упокорення Ірану.

“Президент Трамп не зацікавлений у зміні режиму. Майбутнє Ірану вирішуватиме іранський народ. Ми неодноразово говорили про це протягом чотирьох років. Але ось на що налаштований президент Трамп — це на те, що ми ізолюємо Іран дипломатично і послабимо його економічно, щоб він не міг фінансувати все насильство, яке відбувається з хуситами в Ємені, ХАМАС, “Хезболлою” та цими проксі, які сьогодні діють у Іраку та Сирії, і всі вони дестабілізують Ізраїль та наших партнерів по Перській затоці”, — сказав спеціальний представник США з Ірану (2018-2020 рр.) Браян Хук.

Вашингтон має не так багато прямих важелів тиску на Тегеран, вважають експерти. До 2022 року Іран був рекордсменом за кількістю санкцій та однією із найбільш ізольованих країн у світі. Режим аятол досі сильно спирається на продаж нафти. У планах Трампа — збільшити видобуток енергоресурсу, щоб знизити світові ціни на нього. А також відрізати Тегеран від міжнародного нафтового ринку. Крім того, для тиску на Іран США можуть посилити співпрацю зі своїми партнерами на Близькому Сході.

“У принципі, логіка дій США щодо протистояння Ірану зберігатиметься, можливо, нові жорсткіші інструменти будуть використовуватися з боку адміністрації вже Трампа і також велика кооперація з тими країнами, які, в принципі, також войовничо налаштовані в регіоні щодо Ірану. Це і фінансова допомога, і, можливо, військова допомога для того, щоб послабити Іран та його можливості в регіоні в контексті ядерних програм і нафтосфери, також мілітаризації”, — вважає кандидат політичних наук, засновник ГО “СД Платформа” Богдан Ференс.

Під час попереднього президентства Трампа Вашингтон ліквідував одного з головних військових стратегів Ірану, генерала Корпуса вартових ісламської революції (КВІР) Касема Сулеймані. 8 листопада цього року Міністерство юстиції США повідомило про те, що один із агентів КВІР готував замах на Дональда Трампа. Йому висунуто заочні звинувачення. Двох його спільників уже заарештовано. За словами колишніх чиновників з адміністрації Трампа, замах планувався як помста за вбивство Сулеймані.

Читайте також: Ізраїль зможе “зняти рукавички” й вразити важливі цілі в Ірані, — військовий експерт

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що взаємні обстріли Ізраїлю та Ірану продовжуються. За даними The Wall Street Journal, Тегеран планує завдати комплексного удару по Ізраїлю. Під час атаки запустять дрони та ракети. Щобільше, Іран приготувався задіяти регулярну армію з території Іраку.

Прямий ефір