Відмовився від кар’єри в Apple, щоб захищати Україну: історія американського морпіха з китайським корінням (ВІДЕО)

Аттікус Фріман. Скриншот: uatv.ua

Відмовився від роботи в Apple заради захисту України. Американський морпіх Аттікус Фріман, родом із Китаю, за контрактом служив в українському Інтернаціональному легіоні. Завершивши службу, він вирішив залишитися в Україні й разом із другом Ван Цзісянем розробляти технології на основі штучного інтелекту для Сил оборони, інформує FREEДОМ.

З 2014 року Аттікус уважно стежив за подіями, здавалося б, у далекій країні. За його словами, те, що відбувається, не залишило його байдужим, і тепер він відчуває себе українцем.

“Це відчуття якогось зв’язку. Ситуацію в Україні я сприймаю особисто. Коли почалася ця війна, я пам’ятаю, як одного разу дивився новини, і почав ридати. Просто в офісі Apple. Колеги запитували, що в мене сталося, я показав їм ці відео”, — ділиться морпіх.

Аттікус народився в невеликому поселенні в північно-східній частині Китаю. За його словами, у рідній країні він не відчував себе вільним. 

“У 2008 році хотів поїхати до мого друга в одній із провінцій Китаю. І мені заборонили жити в місцевому готелі. Тому що в моєму паспорті не було написано, що я з цієї провінції. Мене почали питати, навіщо ти сюди приїхав? Я відповів, що приїхав до друга, і з мене почали вимагати докази. У цьому я і відчуваю зв’язок з українцями, які страждають від диктатури з боку Росії, я точно так само страждав у Китаї”, — розповідає він.

З 2014 року, перебуваючи в Китаї, Аттікус робив свій внесок у боротьбу з російською пропагандою. Він створив свій блог на YouTube, а також намагався донести своїм знайомим правду про те, що відбувається в Україні. 

“Це як біле і чорне: Росія напала на Україну, Росія почала війну. Я знаю, що про це є багато неправдивої інформації, особливо в Китаї. Люди в соцмережах часто підтримують Росію і Путіна, і з 2014 року я багато разів сварився з цього приводу зі своїми друзями в Китаї. Але ж це так очевидно: якщо у тебе є базова правдива інформація, ти запросто зрозумієш, хто правий, а хто ні. Путін сказав: “Ми намагаємося побороти нацистів в Україні”. Але де вони? Я тут уже пів року. Я їх ніколи не зустрічав. Він каже: “Ми намагаємося захистити себе від розширення НАТО”. Але бро, НАТО поки що не тут. НАТО вже по інший бік твого кордону, Фінляндія вступила в НАТО. І що ти зробив? Ти не зробив нічого”, — акцентує морпіх.

Коли Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, Аттікус перебував у Шанхаї. Невдовзі отримав пропозицію по роботі від компанії Apple і переїхав до Каліфорнії. Але не зміг довго там працювати, бо хотів особисто зробити внесок у боротьбу за свободу України. Тож Аттікус вступив до українського Інтернаціонального легіону.

“На службі я використовував свої навички як технар. Я працював в Apple як технар, я служив у морській піхоті як технар, тому я допомагаю Україні саме цими навичками”, — пояснює чоловік.

Нині контракт закінчився, але Аттікус не поспішає залишати Україну. Разом зі своїм другом вони розробляють технічні рішення на основі штучного інтелекту, які можна буде використовувати в українській армії. 

Аттікус знає потреби військових зсередини, а його друг із десятирічним досвідом розробок вигадує, як вирішити те чи інше завдання. Головна мета розробок — захист життя особового складу. 

“З цією технологією солдату не потрібно буде заходити в небезпечну зону, тому що у нас є віддалений контроль. Навіщо людині робити ту роботу, яку може зробити робот? Робот може виконувати завдання краще, ніж людина, яка до того ж у стані стресу. Нам потрібні люди, щоб впроваджувати такі технології, замість того, щоб люди перебували в небезпечних умовах. Моя мотивація в тому, що я розумію, що відбувається в Україні, і я хочу зберігати життя захисників України. Я не можу сказати їм, не йдіть на поле бою, ні, вони там потрібні, але ж я можу запропонувати, щоб людей замінили роботи”, — ділиться друг Аттікуса і розробник у сфері робототехніки та штучного інтелекту Ван Цзісянь.

Аттікус і його напарник Ван працюють паралельно над кількома технологіями, які можуть поліпшити не тільки управління безпілотниками, а й використовуватися в багатьох інших сферах в армії. 

“Ми можемо запропонувати технологію, яка зможе автоматично перемикати радіочастоти, щоб їх не міг заглушити противник. Це працює приблизно як віддалений контроль у машині. Щоразу використовується криптографія, яка змінює пароль доступу. Якщо вам потрібно, щоб дрон зупинився в певному місці, вам потрібно постійно його контролювати, поправляти позицію, висоту польоту. Але ми робимо щось на кшталт круїз-контролю, як у машині. Ми хочемо зробити так, щоб контроль дрона був таким же простим, як у відеогрі. У відеогрі все просто, але в реальному житті багато фізичних факторів, на кшталт поривів вітру”, — пояснює Ван Цзісянь.

Поки що розробки в процесі. Аттікус і Ван кажуть, їх планують передати українським військовим безплатно. 

Читайте також: Допомога для ЗСУ з Латвії: кортеж із понад 20 автомобілів прибув на Донеччину — репортаж (ВІДЕО)

Прямий ефір