Від початку повномасштабної війни Росії проти України фінансове становище росіян значно погіршилося. Вони відмовляються від усього, крім харчових продуктів, крадуть та йдуть на інші злочини. 21 млн осіб від початку року опинилися за межею бідності. Також у громадян РФ знизився дохід. В той час, коли мільярди рублів податків росіян щодня йдуть на криваву війну, їм відмовляють навіть у соціальних виплатах, повідомляє UA.
Основними товарами громадян РФ у 2022 році стали харчові продукти. Це найпоказовіша ознака бідності, каже кандидат економічних наук, доцент Інституту суспільних наук Російської академії народного господарства та державної служби Микола Кульбака. Попит на непродовольчі товари в Росії стрімко падає разом із зарплатами. Без будь-яких заощаджень у РФ живе більша частина громадян. А ті, у кого накопичення все ж таки є, вже стали їх витрачати, повідомили в Росстаті. За перший квартал 2022 року росіяни заробили 14,3 трильйона рублів, а витратили майже 15.
“Зрозуміло, що зараз найбільшим інтересом користуються найдешевші продуктові магазини. Справді, люди стали купувати менше товарів народного споживання, одягу, взуття, гаджетів. Зменшують заробітну плату, але не викидають людей на вулицю, тому це призводить не до збільшення безробіття, а до зниження рівня доходів”, — повідомив економіст.
Про плачевний фінансовий стан говорять не лише дані Росстату, який поквартально повідомляє, скільки громадян опинилися за межею бідності. Зараз це майже 21 млн — кожен 7-й росіянин. За даними Міністерства внутрішніх справ РФ, у країні стрімко зросла кількість викрадень автомобілів. На 47% зросло розкрадання їхніх запчастин від початку року, повідомляє найбільша страхова компанія Росії “Росгосстрах”.
“Те, що викрадення автомобілів можуть зрости, тому що автомобілі буде цікаво викрадати під розбирання, так, це швидше за все буде. Але, розумієте як, коливання протягом одного буквально місяця мало дають. Треба дивитися, чи це є тенденцією”, — коментує Кульбака.
За даними МВС, від січня до квітня злочинність у країні впала на 3%. Але зросла кількість правопорушень із економічним підтекстом — крадіжок, здирств. Вони займають 10% усіх злочинів. Не змінюється лише географія бідності. Рекордсменами залишаються Тива, Інгушетія, Кабардино-Балкарія, де за межею бідності живе третина населення, а зарплати також дорівнюють третині тих грошей, які за ту ж роботу отримують у Москві чи Петербурзі. І окрім недостатнього рівня життя, жителів регіонів із низькими доходами найчастіше посилають воювати проти України.
Експерти вважають, що цивілізованому світу не варто тішити себе мріями про те, що бідність змушує росіян про щось замислитися. Але водночас назвати її мотиватором до мобілізації складно.
“З точки зору того, що їх починатиме цікавити геополітика, це мало можливо. Займатися влаштуванням на різну контрактну військову службу, це теж не факт, тому що це все-таки досить вузький контингент людей, які готові на це піти. Навіть те, що держава готова платити дуже великі гроші за участь у контрактній службі, говорить про те, наскільки низька популярність цього. Це дуже простий критерій. Це фактично ще один ринок праці”, — каже економіст.
Соціальні виплати — те, що можуть утримати сімейні бюджети громадян на плаву. Але в їхньому отриманні батьківщина все частіше відмовляє росіянам. 5 млн російських сімей із дітьми подали заявки на виплату, про яку президент РФ Володимир Путін голосно пообіцяв 8 березня. Моніторинг звітів Мінфіну Росії говорить про те, що 60% сімей у виплаті було відмовлено. Виходить, що країна, яка розв’язала криваву війну в Україні, день якої, за даними The Moscow Times, коштує 21 млрд руб., вже не в змозі забезпечувати і своїх громадян.
Нагадаємо, мьогодні, 28 липня, Україна відзначає перший у своїй історії День Державності. Свято має допомогти українцям краще вивчити власну багатовікову історію та не дати Росії цю історію присвоїти.
Донька Путіна та син Патрушева — хто стане наступником Путіна: інтерв’ю з Борисом Тізенгаузеном
Гайдай: Білорусь лише де-юре держава, а де-факто окупована військовими РФ територія