Українці на тимчасово окупованих Росією територіях продовжують опір, одна із форм — відмова від російських паспортів. Своєю чергою окупаційна влада продовжує політику з примусу прийняття громадянства країни-агресора. Про це сьогодні, 8 серпня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
Правозахисник зазначив, що велика кількість українців, які опинилися в окупації, досі намагаються не отримувати російські паспорти.
“Наскільки це складно — протриматися два з лишком роки під тиском і не піддаватися якимось стимулам, скажімо, соціальним виплатам або отриманню медичної допомоги. Адже на окупованих територіях це все можна отримати лише за умови російського паспорта та російського громадянства. Але все одно частина населення на цих територіях продовжує опір окупації у формі неприйняття паспортів та російського громадянства”, — розповів Павліченко.
За його словами, з кожним місяцем окупації відмовлятися від російських паспортів мешканцям цих територій буде дедалі важче.
“Нагадаю, що у 2023 році у Росії було видано указ, що після 1 липня 2024 року, а потім цей термін було продовжено до 1 січня 2025 року, ті українські громадяни, які залишалися на окупованих територіях і не отримали російські паспорти, переходять у статус іноземців і можуть бути депортовані з цих територій”, — зазначив правозахисник.
За його словами, це політика окупаційної влади щодо примусу до ухвалення російського громадянства.
“Росія була націлена на те, що на цих територіях її зустрічатимуть з квітами та короваями, і, власне кажучи, все населення побіжить ставати російським населенням. Але цього не сталося. Тому насильницька паспортизація українського населення, напевно, і є основним стимулом придушити опір у будь-якій формі. А також перевести у російське громадянство населення на цих територіях, мотивуючи подальше перебування на них окупаційної влади”, — резюмував Олександр Павліченко.
Читайте також: Російські окупанти повторюють практику нацистів, — Плетенчук про вивезення цілющих грязей із Криму